Růst spotřebitelských cen ve Velké Británii v dubnu nečekaně zesílil z březnového 4% meziročního tempa o další polovinu procentního bodu. Největší nárůst inflace od října 2008 donutil šéfa tamní centrální banky Mervyn King veřejně rostoucí inflaci vysvětlit. Zrychlení inflace překvapilo i ekonomy, kteří dle průzkumu agentury Bloomberg v průměru očekávali pouze zrychlení na 4,1 procenta.
V meziměsíčním srovnání došlo v dubnu k 1% růstu spotřebitelských cen oproti březnovému tempu 0,3 procenta – ekonomové čekali zrychlení na 0,7 procenta. Jádrová inflace očištěná o kolísavé ceny potravin a paliv vzrostla na 3,7 procenta, což je její nejvyšší údaj v záznamech.
Guvernér Bank of England Mervyn King v dopise premiérovi Osbornovi nárůst inflace vysvětlil růstem spotřební daně, cen energií a dovozu. King veřejně přiznal, že neočekává zkrocení dalšího růstu inflace v následujících několika měsících, návrat k dvouprocentnímu cíli banky lze podle něho čekat až v příštím roce.
"Není důvod k panice," reagovala ale analytička Vicky Redwoodová z Capital Economics. Očekává, že v následujících měsících inflace ještě poroste kvůli poslednímu nárůstu cen v energetice a zemědělství, ale na příští rok již předpovídá pokles.
„Měnový výbor Bank of England soudí, že snahy o rychlý návrat inflace k jejím cílům by s sebou nesl riziko nechtěné volatility výstupu a zvýšil byt tak pravděpodobnost podstřelení cíle ve střednědobém časovém horizontu,“ uvedl dnes šéf BoE.
Po zveřejnění dat se zvýšil kurz libry a vládní obligace pokračovaly v poklesu. Zpráva přiživila spekulace, že by centrální banka mohla zvýšit úrokové sazby z rekordního minima půl procenta před koncem roku. Britská centrální banka již minulý týdne po rozhodnutí o ponechání současného nastavení měnové politiky naznačila, že by mohla muset sáhnout ke zvyšování klíčové úrokové sazby, aby tak kontrolovala „znepokojivě vysoký“ růst cenové hladiny.
(Zdroj: Bank of England, Bloomberg, čtk)