Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozumný limit dluhu

Rozumný limit dluhu

31.05.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Kdy je vládní dluh příliš vysoký? Tato otázka trápí většinu ekonomik, zvlášť naléhavá je ale ve Spojených státech, kde Kongres diskutuje o tom, zda zvýšit dluhový limit a popřípadě za jakých podmínek. Odpověď pomáhají nalézt Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff (R-R). Jejich rok stará studie ukazuje, že vztah mezi růstem a zadlužením je slabý až do úrovně zadlužení 90 % HDP. Nad ní klesá medián růstu o 1 %, průměr výrazně více.

Hlavním problémem uvedené analýzy může být to, že se dostatečně nezabývá kauzalitou. Studie z Economic Policy Institute ukazuje, že kauzalita jde hlavně směrem od růstu k dluhu a ne naopak. Analýza od MMF naopak tvrdí, že růst zadlužení má škodlivý vliv na růst produktu, hlavní příčinou je vytěsnění investic soukromého sektoru a nižší růst produktivity.

R-R studie je ale kritizována i proto, že byla založena na datech, které neobsahují žádnou vyspělou ekonomiku neschopnou splácet svůj dluh. Případy defaultu se týkaly jen zemí, které měly svou měnu navázanou na kurz jiné měny. Země s vlastní měnou nemůže být nikdy k defaultu donucena, protože centrální banka může vždy vytvářet peníze. Podle některých tak neexistuje limit na zadlužení a vláda by měla „superkeynesiánsky“ používat deficity, kdykoliv se ekonomika dostane do stavu nevyužitých kapacit. Efektivním limitem pro zadlužení v tomto světě sice nejsou deficity, je jím ale inflace – vláda by tak měla dosahovat deficitů tak dlouho, dokud inflace nepřekročí cíl, nebo dokud nezačnou růst inflační očekávání. Japonsko tak na základě těchto argumentů zbytečně promrhalo dvě dekády a Spojené státy by se neměly o 90% limit starat, pokud se inflace dlouhodobě nedostane nad 2% cíl.

Pochybnosti u těchto argumentů však budí úvahy o vhodné velikosti vládního sektoru v ekonomice, kde má hlavní roli svobodný trh. Vedle toho není jasný reálný vliv na inflační očekávání a na samotnou inflaci. Koneckonců je možné, aby si ekonomika prošla obdobím devastující inflace i v době, kdy nezaměstnanost leží na neobvykle vysoké úrovni. To by byl nejhorší scénář ze všech. Pokud tedy Spojené státy nespadnou do deflační recese, limit 90% se jeví jako rozumný. Protože letos dosáhne hrubé zadlužení 100 % HDP, je tu důvod k obavám.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Marks & Spencer Group PLC (03/19 Q4)
Target Corp (04/19 Q1, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Lowe's Cos Inc (04/19 Q1)
12:55VF Corp (03/19 Q4)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC