Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohoda, klídek…tabáček? Pro a proti dividendové jistoty defenzívních ikon (+ nejvyšší výnosy)

Pohoda, klídek…tabáček? Pro a proti dividendové jistoty defenzívních ikon (+ nejvyšší výnosy)

03.06.2011 18:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Šestice tabákových gigantů v čele s Philip Morris Intenational, British American Tobacco či Imperial Tobacco obchoduje u svých ročních maxim, někteří z nich nabízejí nejvyšší dividendový výnos v rámci S&P 500 a charakter stabilní defensívní, dividendu nesoucí akcie. To vše přes roky vysokého zdanění a rostoucí počet právních sporů. Na druhé straně sílí zprávy o dalších cigaretových trzích, kde jejich vytrvale klesající objem vede k nemilosrdné cenové válce a odchodu slabých, či o vstupu tabákových firem do „nekouřícího“ segmentu. Jak jistá je tato dividendová svatozář do budoucna?

Tabákové firmy jsou defensivním etalonem investorů pro vysokou tvorbu cash flow nabízející vysoké dividendy. Napětí globální (zejména západní) ekonomiky, sahající do kapes domácností a vytěsňující všechny výdaje, které nejsou nezbytné, ale vede stále více analytiků k úvahám o neotřesitelnosti zdraví tabákového sektoru. Snad největší překvapení v tomto směru přišlo již počátkem letošního roku, kdy Citigroup srazila hodnocení British American Tobacco, Imperial Tobacco či Philip Morris International na základě svých dlouhodobých projekcí, podle kterých klasický cigaretový trh během příštích 30 až 50 let přestane existovat.

Otazníků je ale více již v bližším výhledu. Zejména tabákové trhy ekonomicky svíraných zemí, mezi kterými velikostí dominuje Španělsko, jsou v zajetí cenové války, vedoucí k rostoucímu prodeji v nejnižším cenovém segmentu, ztrátě důležitého středu a nemožnosti zdražovat prémiový segment. Spolu se zejména trhy Ruska či Japonska pak dalším negativním trendem je zvyšování tabákových daní. Citi varuje také před dopadem plánu jednotného balení cigaret v EU a Austrálii. Obavy jsou oprávněné. Globálně tržby tabákových firem “drží” či rostou tam, kde jsou nižší daně, vyšší ceny cigaret a nižší systém varování před poškozováním zdraví. Na prvním místě jsou to Spojené státy, na druhém Čína. Na těchto trzích je každou vteřinou zkonzumováno přes 50 tisíc cigaret.

“Klesající objem tabákové trhu neznamená nutně pokles tržeb,” připomíná sektorový analytik UBS Jonathan Leinster. “Tabákové firmy odpovídají zvyšováním ceny a posunem značkového portfolia. Tržby napříč sektorem rostou a lidé si nedostatečně uvědomují rozdíl mezi poklesem trhu a prodejů. Tabákový průmysl v tomto směru není v útlumu,” míní Leinster.

Podle Leinstera budou evropské tabákové trhy stagnovat, ale dynamika prodejů na rozvíjejících se trzích poroste. To podle analytika UBS v globále posílí tržby tabákových firem a zejména jim přivede zpět zákazníky prémiových značek. “V sektoru zůstáváme optimisty. Žádný jiný nenabízí takovou trorbu cash flow a dividendu. V krátkém a středním výhledu neočekáváme výraznější konsolidaci, spíše zpětné odkupy akcií,” uvádí Leinster. “Především daněmi tažené růsty cen jsou koloritem segmentu po řadu let a tabákovým firmám klesá prodané množství na dotčených trzích. Zisky ale ne, kvůli mocí nad vlastní cenovou politikou,” uvádí analytik Euromonitor Don Henley. Vývoj na španělském trhu, kde došlo k významným propadům prodaných objemů a cenové válce po nárůstu prodejů v nejnižším cenovém segmentu o polovinu na úrok segmentů vyšších v ekonomice s 20% nezaměstnaností vzbuzuje otázky, zda firmy tuto dominanci nad stanovováním cen neztrácejí. Henley si to nemyslí, obává se nicméně právě o prodeje v luxusním segmentu a snahu vlád zasahovat do marketingu firem až takovými kroky, jako je unifikované balení cigaret.

Austrálie od 1. ledna 2012 plánuje zavést právě “plain packaging” tabákových výrobků a existují snahy tak učinit v dalších zemích, zejména na úrovni EU. Henley nicméně poznamenává, že klíčovým faktorem pro budoucí tržby tabákových firem i tak zůstane cena.

Pružná opatření boje se situací na trhu můžeme ilustrovat na Philip Morris International či i na tuzemském PM ČR. V ČR došlé ze strany PM ČR ke zdražení cigaret ve 2Q2010 o 3 na krabičku v dolním a středním segmentu, ne v nejvyšším. Nyní v dubnu 2011 znovu došlo ke zdražení dvou nižších segmentů o 3 a v horním k 2 . Zdražování levnějších značek probíhá proti snaze udržet cenu když ne ve středním (Petra), tak především v horním cenovém segmentu (etalon Marlboro). V levném cenovém segmentu vznikají nové značky (viz nová firemní značka Philip Morris), rodí se balení nabízející “více za méně” (Red & White 24 cigaret s 10% diskontem ceny v přepočtu na klasickou krabičku). Sílí také boj s černým trhem, který tuzemský Philip Morris ČR odhaduje až na více jak 8 % proti cca 2,5 % v roce 2005. Přestože v 1Q11 celkový trh cigaret v ČR klesl o 0,1 mld. ks na 4,7 miliardy kusů, PM ČR zvýšila tržby nez spotřební daně a DPH v 1Q11 na tuzemském trhu o 1,4 procenta.

V dlouhodobém horizontu začal vstup tabákových firem do alternativ. PMI oznámil 26. května pořízení patentu na mechanismus aerosolového dodávání nikotinu. British American Tobacco založila “Nicoventures”. Nová společnost vyvíjí produkty, které zajistí zákazníkům přísun nikotinu bez poškozování zdraví karcinogeními látkami. “Dvě největší tabákové firmy vykročily do světa mimo cigaretový trh. Pochopily, že čas klasických cigaret se krátí, není-li již sečten,” poznamenává Henley. Tabákoví giganti si ale zřejmě včas připravují půdu, jak se s touto budoucností vyrovnávat.

Investorům orientovaným na dividendový výnos může být užitečný přehled nejvýnosnějších tabákových firem v tomto směru, obchodovaných na Wall Street. Podle květnové statistiky dividendový výnos 8,9 % přináší Vector Group. Ta je s odstupem následována British American Tobacco s výnosem 5,9 % a skupinou Altria a Reynolds American shodně s 5,7 %. Lorrilard nabízí 4,9% dividendový výnos, Universal Corp. pak 4,6 % a Philip Morris International 3,7% dividendový výnos.

Jiný pohled, než jen na dividendu, nabízí “rating” The Street. Ta sleduje všechny dostupné aspekty finanční a obchodní politiky společností a odečítá z nich potenciál k růstu či poklesu titulu. Patří k nim růst zisku a tržeb, finanční solventnost, cena akcie a její výkonnost (historická) , volatilita a další. Z tohoto čerstvého červnového srovnání vychází nejúspěšněji akcie Philip Morris International s ratingem “A-“, následovány “béčky” Universal Corp., Reynolds American a Altria Group. O “B-“ se dělí Lorrilard a Vector Group, následovány British American Tobacco s “C”.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Business Insider, The Street, PMI, PM ČR, Forbes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2022
22:04V USA se vybíraly zisky  
18:49Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá majitel a CEO Jan Mužátko. WEBINÁŘ 28. 6. od 15:00
18:48Jak dobře investovat do dluhopisů? Webinář 29. 6. od 10:00 s makléřem Janem Cepákem
17:32Švýcarský soud v historickém verdiktu shledal Credit Suisse vinnou v kauze praní špinavých peněz
17:25Eurodolar stoupá na 1,06, růst akcií vyprchává a Amerika nemá jasný směr  
17:24Růst a inflace v následujících letech a pomíjivost jednoho monetárního plánu
17:04Hodnocení ekonomické situace domácností se propadlo nejvíce od vzniku ČR
16:50Zámořské trhy optimismus neudržely, akcie ČEZ zažily panický výprodej  
15:11Ropa prudce dolů?
13:28Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení o svolání schůze vlastníků dluhopisů ROHLIK, FIN. 5,50/26
13:13Týdenní výhled: Jak dlouho vydrží optimismus o Fedu a ekonomice?  
12:05Špatný den pro ČEZ  
12:02Klesly obavy z Fedu i recese a akciím se na úvod týdne daří  
11:56Koaliční strany připouštějí sektorovou daň pro energetické firmy, zjistila ČT. Akcie ČEZ -11 %
10:40Paulsen: Místo vyšších sazeb možná jejich snižování
9:24Rozbřesk: Akcie zažily dobrý týden, sázky na “měkké přistání” se však zdají být předčasné
8:53Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Americké futures po minulém dobrém týdnu pro globální akcie váhají  
8:40Rusko je v platební neschopnosti. Na splátky dluhů má, sankce mu to ale neumožní
6:02RWE, ČEZ a další. Ceny energetik jsou nejvíce zkorelované s cenami emisních povolenek, ukazuje analýza  
26.06.2022
15:42Fisher: Je třeba jednat preventivně, patrná mzdová spirála, Fed musí být razantní, příležitosti z propadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (05/22 Q2, Aft-mkt)
Prosus NV (12/21 Q3, Bef-mkt)
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m
22:15NIKE Inc (05/22 Q4)