Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohoda, klídek…tabáček? Pro a proti dividendové jistoty defenzívních ikon (+ nejvyšší výnosy)

Pohoda, klídek…tabáček? Pro a proti dividendové jistoty defenzívních ikon (+ nejvyšší výnosy)

3.6.2011 18:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Šestice tabákových gigantů v čele s Philip Morris Intenational, British American Tobacco či Imperial Tobacco obchoduje u svých ročních maxim, někteří z nich nabízejí nejvyšší dividendový výnos v rámci S&P 500 a charakter stabilní defensívní, dividendu nesoucí akcie. To vše přes roky vysokého zdanění a rostoucí počet právních sporů. Na druhé straně sílí zprávy o dalších cigaretových trzích, kde jejich vytrvale klesající objem vede k nemilosrdné cenové válce a odchodu slabých, či o vstupu tabákových firem do „nekouřícího“ segmentu. Jak jistá je tato dividendová svatozář do budoucna?

Tabákové firmy jsou defensivním etalonem investorů pro vysokou tvorbu cash flow nabízející vysoké dividendy. Napětí globální (zejména západní) ekonomiky, sahající do kapes domácností a vytěsňující všechny výdaje, které nejsou nezbytné, ale vede stále více analytiků k úvahám o neotřesitelnosti zdraví tabákového sektoru. Snad největší překvapení v tomto směru přišlo již počátkem letošního roku, kdy Citigroup srazila hodnocení British American Tobacco, Imperial Tobacco či Philip Morris International na základě svých dlouhodobých projekcí, podle kterých klasický cigaretový trh během příštích 30 až 50 let přestane existovat.

Otazníků je ale více již v bližším výhledu. Zejména tabákové trhy ekonomicky svíraných zemí, mezi kterými velikostí dominuje Španělsko, jsou v zajetí cenové války, vedoucí k rostoucímu prodeji v nejnižším cenovém segmentu, ztrátě důležitého středu a nemožnosti zdražovat prémiový segment. Spolu se zejména trhy Ruska či Japonska pak dalším negativním trendem je zvyšování tabákových daní. Citi varuje také před dopadem plánu jednotného balení cigaret v EU a Austrálii. Obavy jsou oprávněné. Globálně tržby tabákových firem “drží” či rostou tam, kde jsou nižší daně, vyšší ceny cigaret a nižší systém varování před poškozováním zdraví. Na prvním místě jsou to Spojené státy, na druhém Čína. Na těchto trzích je každou vteřinou zkonzumováno přes 50 tisíc cigaret.

“Klesající objem tabákové trhu neznamená nutně pokles tržeb,” připomíná sektorový analytik UBS Jonathan Leinster. “Tabákové firmy odpovídají zvyšováním ceny a posunem značkového portfolia. Tržby napříč sektorem rostou a lidé si nedostatečně uvědomují rozdíl mezi poklesem trhu a prodejů. Tabákový průmysl v tomto směru není v útlumu,” míní Leinster.

Podle Leinstera budou evropské tabákové trhy stagnovat, ale dynamika prodejů na rozvíjejících se trzích poroste. To podle analytika UBS v globále posílí tržby tabákových firem a zejména jim přivede zpět zákazníky prémiových značek. “V sektoru zůstáváme optimisty. Žádný jiný nenabízí takovou trorbu cash flow a dividendu. V krátkém a středním výhledu neočekáváme výraznější konsolidaci, spíše zpětné odkupy akcií,” uvádí Leinster. “Především daněmi tažené růsty cen jsou koloritem segmentu po řadu let a tabákovým firmám klesá prodané množství na dotčených trzích. Zisky ale ne, kvůli mocí nad vlastní cenovou politikou,” uvádí analytik Euromonitor Don Henley. Vývoj na španělském trhu, kde došlo k významným propadům prodaných objemů a cenové válce po nárůstu prodejů v nejnižším cenovém segmentu o polovinu na úrok segmentů vyšších v ekonomice s 20% nezaměstnaností vzbuzuje otázky, zda firmy tuto dominanci nad stanovováním cen neztrácejí. Henley si to nemyslí, obává se nicméně právě o prodeje v luxusním segmentu a snahu vlád zasahovat do marketingu firem až takovými kroky, jako je unifikované balení cigaret.

Austrálie od 1. ledna 2012 plánuje zavést právě “plain packaging” tabákových výrobků a existují snahy tak učinit v dalších zemích, zejména na úrovni EU. Henley nicméně poznamenává, že klíčovým faktorem pro budoucí tržby tabákových firem i tak zůstane cena.

Pružná opatření boje se situací na trhu můžeme ilustrovat na Philip Morris International či i na tuzemském PM ČR. V ČR došlé ze strany PM ČR ke zdražení cigaret ve 2Q2010 o 3 na krabičku v dolním a středním segmentu, ne v nejvyšším. Nyní v dubnu 2011 znovu došlo ke zdražení dvou nižších segmentů o 3 a v horním k 2 . Zdražování levnějších značek probíhá proti snaze udržet cenu když ne ve středním (Petra), tak především v horním cenovém segmentu (etalon Marlboro). V levném cenovém segmentu vznikají nové značky (viz nová firemní značka Philip Morris), rodí se balení nabízející “více za méně” (Red & White 24 cigaret s 10% diskontem ceny v přepočtu na klasickou krabičku). Sílí také boj s černým trhem, který tuzemský Philip Morris ČR odhaduje až na více jak 8 % proti cca 2,5 % v roce 2005. Přestože v 1Q11 celkový trh cigaret v ČR klesl o 0,1 mld. ks na 4,7 miliardy kusů, PM ČR zvýšila tržby nez spotřební daně a DPH v 1Q11 na tuzemském trhu o 1,4 procenta.

V dlouhodobém horizontu začal vstup tabákových firem do alternativ. PMI oznámil 26. května pořízení patentu na mechanismus aerosolového dodávání nikotinu. British American Tobacco založila “Nicoventures”. Nová společnost vyvíjí produkty, které zajistí zákazníkům přísun nikotinu bez poškozování zdraví karcinogeními látkami. “Dvě největší tabákové firmy vykročily do světa mimo cigaretový trh. Pochopily, že čas klasických cigaret se krátí, není-li již sečten,” poznamenává Henley. Tabákoví giganti si ale zřejmě včas připravují půdu, jak se s touto budoucností vyrovnávat.

Investorům orientovaným na dividendový výnos může být užitečný přehled nejvýnosnějších tabákových firem v tomto směru, obchodovaných na Wall Street. Podle květnové statistiky dividendový výnos 8,9 % přináší Vector Group. Ta je s odstupem následována British American Tobacco s výnosem 5,9 % a skupinou Altria a Reynolds American shodně s 5,7 %. Lorrilard nabízí 4,9% dividendový výnos, Universal Corp. pak 4,6 % a Philip Morris International 3,7% dividendový výnos.

Jiný pohled, než jen na dividendu, nabízí “rating” The Street. Ta sleduje všechny dostupné aspekty finanční a obchodní politiky společností a odečítá z nich potenciál k růstu či poklesu titulu. Patří k nim růst zisku a tržeb, finanční solventnost, cena akcie a její výkonnost (historická) , volatilita a další. Z tohoto čerstvého červnového srovnání vychází nejúspěšněji akcie Philip Morris International s ratingem “A-“, následovány “béčky” Universal Corp., Reynolds American a Altria Group. O “B-“ se dělí Lorrilard a Vector Group, následovány British American Tobacco s “C”.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Business Insider, The Street, PMI, PM ČR, Forbes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2018
8:59Evropské burzy mohou otevřít v záporu. Jak se bude dařit reportující CETV a Avastu?  
8:27Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o 10 %, potvrzuje výhled
8:14Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání Fedu
8:05CETV překvapila ziskem a krotí dluh. Budoucnost má ještě co nabídnout, tvrdí šéf Del Nin
6:03Pokud čekáte, že Fed povolí, pak budete nemile překvapeni
17.10.2018
22:05Wall Street zakončila v červeném, IBM po výsledcích -8 %
17:44Akcie s 20% zisky, které se ale nesmíte moc dívat pod pokličku
17:40Trhy zajímají noví uživatelé Netflixu, jeho kumulující se dluh přehlíží (komentář analytika)  
17:30Oldřich Dědek: Úrokové sazby ČNB by možná mohly růst pozvolněji
17:23Pražská burza na červené nule, ČEZ pod tlakem zahraničního vývoje změnil směr  
17:17Fed, Itálie, brexit? Odpoledne přineslo obrat, akcie padají, kupuje se dluh  
17:15Analytici:Turecká ekonomika zasažená měnovou krizí míří do recese
15:29Technická analýza: Napětí okolo Saúdské Arábie přitápí cenám ropy
15:27Pictet: Fed nezastaví ani rozvíjející se ekonomiky
15:05PKN ORLEN - uplatnění práva na dorovnání vytěsněným akcionářem v souvislosti usnesení valné hromady UNIPETROL
14:41Analytici: CETV ve 3Q zřejmě zvýšila jádrový zisk o 16,7 %
13:22Krize tu budou dál, riziko nelze jen tak vymazat
11:52ASML dodržel slib a vyhnal hrubou marži na 48,1 %  
11:32Londýnský špinavý kapitál
11:09ČR je v žebříčku kokurenceschopnosti 29., proti prvním 15 zemím EU zaostává

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
American Express Co (09/18 Q3, Aft-mkt)
Blackstone Group LP/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
Celanese Corp (09/18 Q3, Aft-mkt)
Intuitive Surgical Inc (09/18 Q3, Aft-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/18 Q3)
Novartis AG (09/18 Q3)
PPG Industries Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (09/18 Q3, Bef-mkt)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (09/18 Q3)
8:00Yara International ASA (09/18 Q3)
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/18 Q3)
13:00Philip Morris International Inc (09/18 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15PayPal Holdings Inc (09/18 Q3)