Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohoda, klídek…tabáček? Pro a proti dividendové jistoty defenzívních ikon (+ nejvyšší výnosy)

Pohoda, klídek…tabáček? Pro a proti dividendové jistoty defenzívních ikon (+ nejvyšší výnosy)

03.06.2011 18:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Šestice tabákových gigantů v čele s Philip Morris Intenational, British American Tobacco či Imperial Tobacco obchoduje u svých ročních maxim, někteří z nich nabízejí nejvyšší dividendový výnos v rámci S&P 500 a charakter stabilní defensívní, dividendu nesoucí akcie. To vše přes roky vysokého zdanění a rostoucí počet právních sporů. Na druhé straně sílí zprávy o dalších cigaretových trzích, kde jejich vytrvale klesající objem vede k nemilosrdné cenové válce a odchodu slabých, či o vstupu tabákových firem do „nekouřícího“ segmentu. Jak jistá je tato dividendová svatozář do budoucna?

Tabákové firmy jsou defensivním etalonem investorů pro vysokou tvorbu cash flow nabízející vysoké dividendy. Napětí globální (zejména západní) ekonomiky, sahající do kapes domácností a vytěsňující všechny výdaje, které nejsou nezbytné, ale vede stále více analytiků k úvahám o neotřesitelnosti zdraví tabákového sektoru. Snad největší překvapení v tomto směru přišlo již počátkem letošního roku, kdy Citigroup srazila hodnocení British American Tobacco, Imperial Tobacco či Philip Morris International na základě svých dlouhodobých projekcí, podle kterých klasický cigaretový trh během příštích 30 až 50 let přestane existovat.

Otazníků je ale více již v bližším výhledu. Zejména tabákové trhy ekonomicky svíraných zemí, mezi kterými velikostí dominuje Španělsko, jsou v zajetí cenové války, vedoucí k rostoucímu prodeji v nejnižším cenovém segmentu, ztrátě důležitého středu a nemožnosti zdražovat prémiový segment. Spolu se zejména trhy Ruska či Japonska pak dalším negativním trendem je zvyšování tabákových daní. Citi varuje také před dopadem plánu jednotného balení cigaret v EU a Austrálii. Obavy jsou oprávněné. Globálně tržby tabákových firem “drží” či rostou tam, kde jsou nižší daně, vyšší ceny cigaret a nižší systém varování před poškozováním zdraví. Na prvním místě jsou to Spojené státy, na druhém Čína. Na těchto trzích je každou vteřinou zkonzumováno přes 50 tisíc cigaret.

“Klesající objem tabákové trhu neznamená nutně pokles tržeb,” připomíná sektorový analytik UBS Jonathan Leinster. “Tabákové firmy odpovídají zvyšováním ceny a posunem značkového portfolia. Tržby napříč sektorem rostou a lidé si nedostatečně uvědomují rozdíl mezi poklesem trhu a prodejů. Tabákový průmysl v tomto směru není v útlumu,” míní Leinster.

Podle Leinstera budou evropské tabákové trhy stagnovat, ale dynamika prodejů na rozvíjejících se trzích poroste. To podle analytika UBS v globále posílí tržby tabákových firem a zejména jim přivede zpět zákazníky prémiových značek. “V sektoru zůstáváme optimisty. Žádný jiný nenabízí takovou trorbu cash flow a dividendu. V krátkém a středním výhledu neočekáváme výraznější konsolidaci, spíše zpětné odkupy akcií,” uvádí Leinster. “Především daněmi tažené růsty cen jsou koloritem segmentu po řadu let a tabákovým firmám klesá prodané množství na dotčených trzích. Zisky ale ne, kvůli mocí nad vlastní cenovou politikou,” uvádí analytik Euromonitor Don Henley. Vývoj na španělském trhu, kde došlo k významným propadům prodaných objemů a cenové válce po nárůstu prodejů v nejnižším cenovém segmentu o polovinu na úrok segmentů vyšších v ekonomice s 20% nezaměstnaností vzbuzuje otázky, zda firmy tuto dominanci nad stanovováním cen neztrácejí. Henley si to nemyslí, obává se nicméně právě o prodeje v luxusním segmentu a snahu vlád zasahovat do marketingu firem až takovými kroky, jako je unifikované balení cigaret.

Austrálie od 1. ledna 2012 plánuje zavést právě “plain packaging” tabákových výrobků a existují snahy tak učinit v dalších zemích, zejména na úrovni EU. Henley nicméně poznamenává, že klíčovým faktorem pro budoucí tržby tabákových firem i tak zůstane cena.

Pružná opatření boje se situací na trhu můžeme ilustrovat na Philip Morris International či i na tuzemském PM ČR. V ČR došlé ze strany PM ČR ke zdražení cigaret ve 2Q2010 o 3 na krabičku v dolním a středním segmentu, ne v nejvyšším. Nyní v dubnu 2011 znovu došlo ke zdražení dvou nižších segmentů o 3 a v horním k 2 . Zdražování levnějších značek probíhá proti snaze udržet cenu když ne ve středním (Petra), tak především v horním cenovém segmentu (etalon Marlboro). V levném cenovém segmentu vznikají nové značky (viz nová firemní značka Philip Morris), rodí se balení nabízející “více za méně” (Red & White 24 cigaret s 10% diskontem ceny v přepočtu na klasickou krabičku). Sílí také boj s černým trhem, který tuzemský Philip Morris ČR odhaduje až na více jak 8 % proti cca 2,5 % v roce 2005. Přestože v 1Q11 celkový trh cigaret v ČR klesl o 0,1 mld. ks na 4,7 miliardy kusů, PM ČR zvýšila tržby nez spotřební daně a DPH v 1Q11 na tuzemském trhu o 1,4 procenta.

V dlouhodobém horizontu začal vstup tabákových firem do alternativ. PMI oznámil 26. května pořízení patentu na mechanismus aerosolového dodávání nikotinu. British American Tobacco založila “Nicoventures”. Nová společnost vyvíjí produkty, které zajistí zákazníkům přísun nikotinu bez poškozování zdraví karcinogeními látkami. “Dvě největší tabákové firmy vykročily do světa mimo cigaretový trh. Pochopily, že čas klasických cigaret se krátí, není-li již sečten,” poznamenává Henley. Tabákoví giganti si ale zřejmě včas připravují půdu, jak se s touto budoucností vyrovnávat.

Investorům orientovaným na dividendový výnos může být užitečný přehled nejvýnosnějších tabákových firem v tomto směru, obchodovaných na Wall Street. Podle květnové statistiky dividendový výnos 8,9 % přináší Vector Group. Ta je s odstupem následována British American Tobacco s výnosem 5,9 % a skupinou Altria a Reynolds American shodně s 5,7 %. Lorrilard nabízí 4,9% dividendový výnos, Universal Corp. pak 4,6 % a Philip Morris International 3,7% dividendový výnos.

Jiný pohled, než jen na dividendu, nabízí “rating” The Street. Ta sleduje všechny dostupné aspekty finanční a obchodní politiky společností a odečítá z nich potenciál k růstu či poklesu titulu. Patří k nim růst zisku a tržeb, finanční solventnost, cena akcie a její výkonnost (historická) , volatilita a další. Z tohoto čerstvého červnového srovnání vychází nejúspěšněji akcie Philip Morris International s ratingem “A-“, následovány “béčky” Universal Corp., Reynolds American a Altria Group. O “B-“ se dělí Lorrilard a Vector Group, následovány British American Tobacco s “C”.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Business Insider, The Street, PMI, PM ČR, Forbes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m