Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Litva průkopníkem liberalizace trhu s plynem. Gazprom musí prodat plynovody

Litva průkopníkem liberalizace trhu s plynem. Gazprom musí prodat plynovody

12.07.2011 12:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Litevský parlament schválil zákon, který dodavatelům zemního plynu (v tomto případě ruské společnosti Gazprom) zakazuje vlastnit nebo provozovat plynové rozvody v zemi. Nová legislativní úprava odpovídá tzv. třetímu energetickému balíčku Evropské unie. Unijní legislativa, jejímž cílem je liberalizace energetického trhu a omezení monopolní síly vertikálně integrovaných energetických molochů, začala platit letos v březnu a plně realizována by měla být do tří let.

Jádrem bruselského liberalizačního tažení je „unbundling“, tedy oddělení segmentů dodávek plynu a jeho přepravy, pokud jsou oba koncentrované v rukách stejného vlastníka, což je přesně případ Gazpromu v Litvě a ostatních pobaltských zemích.

České předsednictví dojednalo v březnu 2009 kompromis mezi členskými státy a Evropským parlamentem ohledně liberalizace unijní energetiky. Každá země tak má mít na výběr ze tří cest vedoucích k liberalizaci, a to jak pro sektor zemního plynu, tak pro elektřinu. První je úplné vlastnické oddělení (na tomto principu funguje český trh s elektřinou, kdy rozvodovou síť vlastní ČEPS), druhou představuje vytvoření nezávislého systémového operátora, který převezme kontrolu nad investičními a obchodními aktivitami týkajícími se přenosových sítí. Třetí cesta umožňuje, aby jak výroba, tak přenos zůstaly i nadále součástí jediné společnosti, avšak se sníženou možností matky zasahovat běžného provozu své dcery starající se o distribuci a zvýšeným dohledem státu.

Přijetím zákona se Litva stala prvním členem EU, který začal implementovat unijní legislativu v plynárenství v nejtvrdší, tedy liberalizaci nejvíce nahrávající formě požadující plné vlastnické oddělení. V platnost nový litevský zákon vstoupí v roce 2013 a podle premiéra Andriuse Kubiliuse se stane modelovým případem pro EU, Rusko a jejich vzájemné vztahy v energetice.

V praxi zákon znamená, že Gazprom bude muset restrukturalizovat svůj podíl (37 %) ve společnosti Lietuvos Dujos, skrze niž ruský koncern vlastní a provozuje litevské plynovody a zároveň plyn dodává. Společnost pravděpodobně bude pokračovat v činnosti jako importér ruského plynu nakupovaného od Gazpromu, ale plynovody zřejmě přejdou pod kontrolu státu. Distribuce koncovým zákazníkům bude muset být řízena jako vlastnicky oddělený podnik. Druhým významným akcionářem Lietuvos Dojos je s 39% podílem německý E.On Ruhrgas.

Reakce Gazpromu na usnesení litevského parlamentu na sebe nenechala dlouho čekat. Výkonný ředitel koncernu Alexej Miller vzápětí po schválení varoval, že tento krok „neprojde bez povšimnutí“. Moskva se velmi tvrdě snažila zbránit přijetí zákona a spolu se svým německým partnerem tlačila na zachování stávající akcionářské struktury. E.On s Gazpromem také společně požádali Evropskou komisi o výjimku ve svůj prospěch, ale marně. Ruský tlak završila ostrá výměna názorů mezi předsedou Komise José Barrosem a ruským premiérem Vladimirem Putinem, který za zájmy Gazpromu přijel lobbovat do Bruselu.

Gazprom odpověděl cenovou diskriminací, jež má za úkol Litvu hospodářsky oslabit a také vrazit klín mezi ní a její baltské sousedy. Od ledna 2011 dostaly Lotyšsko a Estonsko na ruský plyn slevu (údajně 15 %) podmíněnou odběry na předkrizové úrovni z roku 2007. Gazprom podobné rabaty poskytl už minulosti německým partnerům, hlavně kvůli konkurenčnímu tlaku zkapalněného plynu (LNG). Litvě ale Rusové slevu dát odmítli, a to s naprosto neskrývaným odvoláním na reformní agendu litevského kabinetu.

Liberalizaci má teď ale na programu i Estonsko, kde se přijetí příslušných zákonů očekává do října, a Lotyšsko, které rozhodnutí odložilo před nadcházejícími parlamentními volbami. Všechny země se totiž bojí, že chystané investice do LNG přímořských terminálů, jež by měly zajistit diverzifikaci dodavatelů, zmaří neochota Gazpromu pustit plyn za rozumných podmínek do jím vlastněné rozvodové soustavy. Podle experta na energetiku Vladimira Socora z Jamestown Foundation by úspěch liberalizační agendy v Pobaltí mohl stanovit „právní i politické precedenty pro celou EU“. Monopolní pozice Gazpromu v Evropě by tak mohly být rozloženy, nebo naopak ještě posíleny, což bude alespoň zčásti záviset na výsledku snažení pobaltských průkopníků, tvrdí Socor.

(Zdroje: Eurasia Daily Monitor, EurActiv, Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2021
10:24Petr Dufek: Situace ve službách se stabilizuje. Část cestovního ruchu se odráží ode dna
10:23Rozvolnění: Které služby, obchody a aktivity se dnes otevírají?
9:38Rozbřesk: Německo zrychluje vakcinaci, další plus pro euro
8:55Tržby v sektoru polovodičů letos zrychlí o osminu a překonají půl bilionu dolarů, předpovídá IDC
8:51Česko otevírá maloobchod, cena ropy roste a futures se zelenají  
8:49Brusel schválil nákup 1,8 miliardy vakcín od firem Pfizer/BioNTech. Je to dosud největší smlouva na vakcíny
6:07Čína jako benevolentní věřitel? Jen mýtus
09.05.2021
9:04Víkendář: Inflace opadne, trh naceněný na dokonalost
08.05.2021
9:04Víkendář: Změna tržního příběhu v druhé polovině roku
07.05.2021
22:09Navzdory slabé americké ekonomice nové rekordy na Wall Street, Roku +11,5 %  
18:32Nablýskané nic
17:36Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory
17:05Akcie, dluhopisy i zlato nadšené ze špatných dat  
16:59Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady
16:59Jan Cepák: KB může být silnější. Povýsledkový Nasdaq má potenciál k výběru zisků
16:15Studená sprcha z trhu práce v USA. Co znamená slabá zaměstnanost?  
14:15Technologická euforie
13:37Německá automobilka BMW v prvním čtvrtletí téměř zpětinásobila zisk
13:21Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
12:01Perly týdne: Obrat na akciích a komoditní supercyklus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)