Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké MF: Výměna řeckých dluhopisů začne v srpnu. Je dohoda nebezpečný precedens?

Řecké MF: Výměna řeckých dluhopisů začne v srpnu. Je dohoda nebezpečný precedens?

26.07.2011 10:53, aktualizováno: 26.7. 11:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Proces dobrovolné výměny řeckých dluhopisů za nové, s nimiž bude spojena delší splatnost, začne v srpnu, uvedl náměstek řeckého ministra financí Filippos Sachinidis. Hodnota investic soukromých věřitelů do řeckého dluhu, jichž se výměna dotkne, tak v rámci dohody z Bruselu klesne o 21 procent. "Ano, ten proces začne v srpnu," řekl Sachinidis řecké televizní stanici Mega TV.

Podmínky nové pomoci zadluženému Řecku byly minulý týden dohodnuty na mimořádném summitu členských zemí eurozóny. Předpokládá se, že Atény budou moci v průběhu příštích tří let čerpat až 109 miliard eur. Soukromí investoři by měli k pomoci přispět částkou 37 miliard eur.

Dohoda mimořádného summitu eurozóny o novém záchranném programu pro Řecko už nyní nefunguje, uvádí ale poměrně jednotně dnešní ekonomický tisk. Výnosy španělských a italských dluhopisů, které značně zdražují financování dluhu obou zemí, opět citelně rostou. Dnes ráno se nacházely na úrovních, kde se naposledy objevily před konáním vrcholné schůzky politiků eurozóny. CDS na portugalský dluh dnes ráno dosáhly 940 bazických bodů při včerejším závěru u 928 bps, spread portugalských dluhopisů k německým bundům na 10leté splatnosti vzrostl o 15 bps na 9,21 procenta, irský o 3 bps na 8,16 procenta.

To jsou neudržitelné úrovně a například podle španělského El País obě země za čas budou muset využít zdroje z EFSF. Ten na záchranu Španělska a Itálie ale peníze nemá, mimo jiné i proto, že politici na summitu rozšířili pravomoci EFSF, ale navýšit objem finančních prostředků v něm odmítli. Důvěru nebudí ani slova šéfa EK Barrosa, podle kterých se jedná (zejména pokud jde o zapojení soukromého sektoru) o jedinečné řešení pro Řecko. Řada ekonomů a analytiků naopak dohodu vnímá jako nastavený model pro budoucí potíže dalších zemí.

„Vážně si někdo myslí, že na potíže Irska a Portugalska nebude použit nejaktuálnější řecký model? Ratingové agentury reagují správně, mají pravdu,“ uvádí ekonom Evolution Securities v Londýně Gary Jenkins směrem ke sražení ratingu Řecka od Moody’s i varování Fitch, že dohoda znamená zhoršené postavení soukromých věřitelů a tedy reálný bankrot.

Vývoji na finančních trzích v pondělí příliš nepomohly ani zprávy agentury Bloomberg, podle níž dohoda o novém záchranném programu pro Řecko čelí mnoha problémům ve slovenském parlamentu, který by jí mohl případně odmítnout. Negativním zprávám však vévodil krok agentury Moody's, která snížila rating Řecka o tři stupně na Caa. Bankrot země je podle ní téměř stoprocentní.

Podle analýzy Huga Dixona z agentury Reuters, o níž informoval analytický server Eurointelligence, se francouzský prezident Nicolas Sarkozy mýlil, když po vrcholné schůzce tvrdil, že řecký dluh vzhledem k HDP poklesne o 24 procent. Sarkozy do svých výpočtů podle Eurointelligence totiž nezapočítal speciální pomoc pro řecké banky (takzvaný credit enhacement), která má zajistit jejich financování pro případ, že v něm nebude moci pokračovat Evropská centrální banka. Tato pomoc by měla být podle očekávání masivní a řecký dluh zvedne až na 174 procent HDP, přičemž ještě před summitem se očekávalo, že hranice 170 procent HDP dosáhne až příští rok.

Vývoj v eurozóně nadále znervózňuje i jednotlivé finanční instituce. Šéf Allianz Lebensversicherungs AG Maximilian Zimmerer v rozhovoru s ekonomickým deníkem Börsen-Zeitung uvedl, že jeho pojišťovna se hodlá postupně zbavit veškerých investic do dluhu zemí eurozóny. "Nikdo si nemůže být déle jistý, že vládní dluhopisy (eurozóny) jsou bezpečné," uvedl. Podle něj se jeho firma, která má zhruba 150 miliard eur na investice, bude nyní ohlížet zejména po dluhopisech rozvojových zemí či firemních dluhopisech.

(Zdroj: čtk, mediafax, Bloomberg, Evolution, Allianz, Eurointelligence)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y