Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaklínadlo jménem „QE3“ – Pátek může přinést hořké probuzení

Zaklínadlo jménem „QE3“ – Pátek může přinést hořké probuzení

23.08.2011 13:32, aktualizováno: 23.8. 14:37

Aktualizováno

Kdy stojí za to přestat zkoušet startovat zamrzlý motor, který nechce naskočit? Chce to další použití sytiče, nebo už je naopak motor „přechlastaný“? To jsou s trochou nadsázky otázky, které si v těchto dnech musí klást šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Přesně před rokem totiž při projevu v Jackson Hole naznačil využití dalšího kvantitativního uvolňování měnové politiky pro pomoc ekonomice. Dnes se od něho i přes neúspěch QE2 čeká další rozhazování peněz z vrtulníku. Ekonomické argumenty ale hovoří proti...

Pravidelný průzkum mezi šedesátkou vlivných ekonomů, akciových a dluhopisových stratégů provedený pro americký televizní kanál CNBC ukázal, že s blížícím se datem očekávaného projevu šéfa Fedu a prohlubujícími se ztrátami akciových trhů i důvěry v politiky roste přesvědčení, že QE3 bude. Ještě v červenci se pod tento výrok podepsalo 19 procent dotazovaných, zatímco v srpnu už to byla skoro polovina (46 procent). Jasný názor, že další kvantitativní uvolňování již Fed nedopustí, má přitom v současnosti jen 37 procent respondentů, oproti 68 procentům o měsíc dříve.

„Věříme, že Bernankeho projev z Jackson Hole bude obsahovat detailní diskusi o možném dalším uvolňování skrze nákupy aktiv ve velkém,“ živí víru trhu Zach Pandl, ekonom Goldman Sachs, a sám konstatuje, že „celá řada indikací naznačuje, že mnoho investorů s dalším QE počítá“. Ve stejném smyslu se včera vyjádřil i sledovaný investor Mark Mobius, když prohlásil, že Fed podporu ekonomiky nevzdal a investory nakonec dovede zpět na akciové trhy.


Pro šéfa Fedu se historie opakuje. Loni využil - dříve naprosto nesledovaného projevu - v Jackson Hole k oznámení blížícího se (nakonec listopadového) uvolňování měnové politiky poté, co trhy propadly o 17 procent. Dnes mají burzy od letošních květnových maxim za sebou podobně hluboký propad.

Samotný propad trhů však nemusí být pro americkou centrální banku bernou mincí pro rozhodnutí o dalším tisknutí peněz. Bernanke sám nedávno uvedl, že za pozitivum kvantitativního uvolňování měnové politiky považuje zvyšování bohatství Američanů skrze akciová portfolia, která drží většina z nich. Vede totiž k lepší náladě investorů a ochotě přilít do systému i něco ze svých úspor. Na druhou stranu však nelze nezopakovat riziko rostoucích inflačních očekávání a s nimi i cenových hladin samotných. Minimálně diskutabilní je i úspěšnost směřování peněz z tiskáren Fedu, růst cen komodit a hotovostních polštářů, který byl konstatován po poslední 600miliardové vlně jménem QE2, totiž za příliš konstruktivní pro ekonomiku považovat nelze.

Pod tíhou těchto argumentů by se proto investoři měli připravit i na možnost, že k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování vůbec nedojde. Včerejší úvodní rally na Wall Street byla podle ekonoma Nouriela Roubiniho založená na očekávání další akcie „vrtulníkového Bena“. „Pokud k tomu nedojde, čeká trhy strmý pád,“ uvedl Roubini.

„Zcela zřejmě je tu zaděláno na zklamání,“ říká také Dave Lutz, šéf amerického brokera Stifel Nicolaus a doporučuje, aby lidé do konce týdne uzavřeli některé ze svých krátkých pozic pro minimalizování případných ztrát. Velcí hráči podle něho sice na tuto „vysoce volatilní událost“, která nás čeká v pátek od 16:00 SELČ, žádné velké pozice neberou, ale jsou připraveni rychle zareagovat.

Existuje však i černobílé řešení pro Bernankeho dilema. Jednou z možností by mohl být pokus o „stlačení výnosové křivky“ - tedy prodej dluhopisů s krátkou splatností pro financování nákupu dluhopisů s delší splatností. Došlo by tak ke snížení dlouhodobých úrokových sazeb a podpoře investic a navíc by si Fed pročistil svou rozvahu. „Vidíme dva hlavní důvody pro možnost upřednostnění změny struktury rozvahy Fedu.. šlo by to brát jako první krok a při dostatečně agresivním využití může mít tato akcie citelný dopad,“ soudí Zach Pandl, ekonom Goldman Sachs.

(Zdroj: AP, Bloomberg, Forbes, Goldman Sachs)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data