Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč Amerika nemůže růst, firmy udržet zisky a analogie v Evropě

Proč Amerika nemůže růst, firmy udržet zisky a analogie v Evropě

30.8.2011 16:52, aktualizováno: 30.8. 18:16
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ekonomický útlum ve Spojených státech i Evropě se s novou intenzitou hlásí ke slovu a dlouhodobostí krize bortí strategii firem, které chtěly svou ziskovost udržet tlakem na provozní náklady a propouštění. Podle investičního stratéga Citi Richarda Cooksona se očekávání firemních zisků musejí zbortit s dopadem do akcií. O čí krizi především ale hovoříme? Analýza Standard & Poor’s k Evropě či zamyšlení Stephena Roache z Morgan Stanley se zastavují ve společném bodě – americkém či evropském spotřebiteli. Jeho oživení se skrze nepřesně mířené infuze nedaří a ekonomikám na obou stranách Atlantiku zřejmě ještě notnou dobu nepomůže. A skrze spotřebitelské výdaje ani firemním ziskům – a tedy akciím.

Jedním jediným číslem si troufá problém americké ekonomiky vyjádřit profesor university v Yale a šéf Morgan Stanley Asia Stephen Roach. Je jím číslo 0,2 %. Právě to představuje anualizovaný růst spotřebitelských výdajů v USA v posledních 14 kvartálech. Americký spotřebitel nikdy předtím od druhé světové války nebyl takto slabý po tak dloubou dobu. Mezi 1Q08 a 2Q09 šest čtvrtletí po sobě spotřebitelské výdaje padaly 2,2% průměrným anualizovaným tempem se dnem 4,5% propadu ve 3-4Q08. Následně ale spotřebitelské výdaje místo oživení (3,6% průměrné tempo let 1996-2007) zůstaly ve stagnaci. Jsou to až revize příchozích dat, které výše uvedené tempo odhalily blíže realitě - postupně srazily o 60 % z 0,5 procenta za 14 kvartálů, o 100 % pak znásobily propad v prvních šesti kvartálech.

Americkému spotřebiteli zasaženému prasknutím nemovitostní bubliny a úvěrové bubliny, kdy po roky vydával mnohem více než na co měl, a následnou krizí a hospodářskou recesí, nezbylo než vynuceně oddlužovat a znovu budovat úspory. Jak daleko je na této cestě, předznamenává i možnou změnu jeho chování směrem k vyššímu utrácení. Zadlužení amerických domácností kleslo do roku 2011 na zhruba 115 % disponibilního příjmu ze 130 % vrcholu roku 2007. Míra úspor v první polovině roku 2011 narostla na zhruba 5 procent. Na konci cesty nejsme zřejmě ani zdaleka a to v obou případech. Průměrné zadlužení let 1970 až 2000 u domácností dosahovalo 75 procent, míra úspor pak 8 procent. Jestliže spotřebitelské výdaje zodpovídají za zhruba 71% reálného HDP Spojených států, dopad na tvorbu produktu i firemní zisky je zřejmý. A toto podhoubí dává americké ekonomice mnohem vlažnější vyhlídky, než je 3,4% anualizovaný růst HDP Spojených států mezi lety 2013 a 2016, odhadovaný rozpočtovým výborem Kongresu. Z aktuálního pohledu výmluvně hovoří dnes odpoledne publikovaná data Conference Board o americké spotřebitelské důvěře – je nejníže od dubna 2009.

Vzkaz o evropském spotřebiteli vyslala v nové analýze vyhlídek evropských ekonomik agentura Standard & Poor’s. Ve své zprávě sice nepředpokládá dvojitou recesi v Evropě, její šance ale podle ní podstatně vzrostly a to pod tlakem a) spotřebitele b) dluhové krize. S&P varovala, že vysoká nezaměstnanost a současný propad cen aktiv (nejen, ale výrazně akcií) neumožní růst spotřebitelských výdajů. (Vzpoměňme mmch na slova Bena Bernakeho, kterými v Kongresu obhajoval QExy: navrácení hodnoty spotřebitelských aktiv.) Podle S&P bude tahounem Evropy poptávka rozvíjejícího se světa, kde dovozy dosahují historických aktiv. Zrcadlově ke Spojeným státům čerstvá data o spotřebitelské důvěře v eurozóně ukázala na její dno od prosince roku 2008. Není to tedy spotřebitel skrze výdaje, kdo by pomohl firemním ziskům a růstu ekonomiky ‚vyspělé‘ Evropy. Budou to S&P avizované dovozy emerging markets? Evropa a USA si vzájemně příliš nepomohou, Japonsko patří po jejich bok. Čínu se vláda snaží cíleně chladit. Problém západního světa s nedostatečnou, dříve jistou, poptávkou přiměl Čínu k postupnému přerodu základny výkonu své vlastní ekonomiky od exportu k domácímu spotřebiteli. Ten může pomoci.

Jenže Evropu vedle slabosti spotřebitele svazuje dluhová krize s dopadem na možnost firem získávat financování na dluhopisovém trhu, kde v srpnu náklady na získávání kapitálu vzrostly až o 40 procent a spread korporátního dluhu vůči „otřesenému“ vládnímu nadto narostl ke 190 bps ze zhruba 130 bps na konci července. Výsledek je jasný – poslední korporátní emise se platností nad dva roky byla u nefinanční firmy BMW ve druhé polovině července, od plánů ustoupila také PSA Peugeot Citroen s poslední emisí v polovině června. Podle Moody’s od dluhopisových emisí ustoupí velká řada dalších emitentů a globální míra jejich nesplácení naroste v příštím roce na 1,8 % z 1,5 % ke konci letošního roku. Dosavadní obraz tomu napovídá: srpen je tradičně nejslabším měsícem z pohledu dluhopisových emisí, ale ty jsou o 11,5 % pod úrovní stejné části roku 2010 od počátku roku letošního.

Jak z toho ven? Stephen Roach vidí jako nezbytné spektrum nástrojů zaměřených na spotřebitele. Masívní fiskální a monetární stimulace podle něho pomohla dopadnout na mělčí dno, nemůže ale pomoci nastartování růstu bez cíleného oživování spotřebitele. Jako možnosti vidí například: odpuštění části soukromých dluhů (hypotéky, kreditní karty atd.) jako pomoc procesu oddlužování, na druhé straně programy podpory úspor a obnovení důvěry spotřebitelů ve finanční systém, a bezesporu zaměstnanost jako výsadní zdroj generování spotřebitelských příjmů. „Je nejvyšší čas na odhození veškeré ideologie nalevo i napravo a selský rozum,“ vzkazuje na adresu politiků.

"Přijmeme-li realitu, která ukazuje na to, že růst firemních zisků je nejmírněji možně řečeno anemický, ve srovnání s jejich očekáváním, máme zaděláno na dlouhodobý problém," míní o akciovém trhu investiční stratég Citi Cookson. Podle něj jsou dnes  trhy zhruba správně oceněny do období za 18 měsíců, nejvážněji z pohledu naopak vidí nejbližší tři měsíce. "Trh bude velmi přecitlivělý na jakékoli změny makroekomického výhledu a HDP," dodává Cookson s tím, že ekonomiky růst je velmi chabý a pohybuje se na hraně.

(Zdroj: CNBC, Blog Stephena Roache, Bloomberg, EuroCredit)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data