Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má rating ještě nějaký smysl?

Má rating ještě nějaký smysl?

6.9.2011 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Co je bezpečnější investicí? Jsou to americké vládní dluhopisy, za kterými stojí vláda Spojených států, nebo cenné papíry, jejichž základem jsou rizikové úvěry – tedy stejné cenné papíry, které vedly k nejhorší finanční krizi od dob Velké deprese. Podle Standard & Poor’s je správná druhá odpověď.

Agentura Standard & Poor’s snížila Spojeným státům rating ze stupně AAA 5. srpna, důvodem má být politická situace, která snižuje důvěryhodnost země. Agentura ale také v tomto roce udělila rating AAA sekuritizovaným dluhovým instrumentům v hodnotě převyšující 36 miliard dolarů. Celkově má od S&P nejvyšší rating asi 14.000 sekuritizovaných dluhopisů, za nimiž stojí vše od hypoték po spotřební úvěry. Tyto dluhopisy vytvářejí banky, které dají dohromady tisíce úvěrů, zabalí je do dluhopisů, které pak rozdělí na části s různým rizikem. Pak zaplatí ratingovým agenturám, aby je ohodnotily. Za rating vládního dluhu ale S&P zaplaceno nedostává.

Logika S&P při udělování ratingu některé investory mate. Například John Milne z JKMilne Asset Management uvádí: „Snažím se přijít na to, proč má dluh, za nímž stojí schopnost Spojených států vybírat daně, nižší rating, než cenné papíry, za nimiž nestojí žádná schopnost generovat dodatečné příjmy.“ Uvedený rozdíl v hodnocení také znamená, že některé ze sekuritizovaných dluhopisů by přežily default vlády USA.

Ron D’Vari, který stojí v čele NewOak Capital, ale tvrdí, že pokud je část dluhopisů s ratingem AAA ve srovnání s kolaterálem dostatečně malá, nejde o nic nepřiměřeného. Investoři ale nevěří, že ratingy vládních dluhopisů a strukturovaných produktů jsou v případě S&P konzistentní. Výnosy vládních dluhopisů USA totiž po snížení ratingu klesly. Naposledy vydané sekuritizované dluhopisy s nejvyšším ratingem nyní podle dat Barclays Capital vynášejí asi třikrát více, než dluhopisy vládní, které mají ale o stupeň nižší rating.

(Zdroj: Bussinesweek)


Váš názor
 • Ne
  6.9.2011 9:29

  Slouží pouze pro manipulaci veřejnosti k prospěchu zájmových skupin.
  čtenář
 •  
  6.9.2011 9:20

  Jak může mít rating smysl, když jej vydávají soukromé firmy? Primárním cílem každé soukromé firmy je přece vydělat. A střet zájmů? Nenechte se vysmát. Kam až lze při naplňování tohoto cíle beztrestně zajít jsme nejlépe všichni viděli před 10 lety při 'útoku' na WTC. Jak bylo řečeno ve filmu Všemocný - "lidé nekupují a neprodávají na základě výsledků firem, ale na základě emocí." Chcete-li věřit agenturám, poslužte si. Dobře vám tak.
  Berounskej
 • ano
  6.9.2011 8:47

  když ho budou schvalovat politici, pak ano :-)))))))). Samozřejmě za současnýho stavu smysl nemá. Musel by mít tvrdě nastavený pravidla a ne tohle, tohle je šaškárna bez pravidel a je jen na libovůli analytika kam a na jakou objednávku rating pošle. Tím ale nechci napsat, že si svůj rating řada zemí nezaslouží, ale o ratingu Francie, USA, Japonska, V.Británie.... by se určitě dalo diskutovat. Naše zlapšení ratingu je spíš k pláči než k smíchu.
  tk69
 •  
  6.9.2011 8:43

  Přijde mi divné, že si koupím akcie společnosti, jejíž politika a financování a hospodaření se mi líbí a najednou koukám jak Trubka, že akcie padají i po velmi dobrých výsledcích a zprávách firmy.Nepochopím do smrti, co má společnost, která operuje ve Východní Evropě společného s tím, že Fed tiskne další peníze, nebo že Obamovi hází politická protistrana klacky pod nohy, snížení ratingu USA a podobné "blbosti".Já kupovala akcie firmy, které věřím)), že mi z peněz vložených do "ni",vydělá další...Proto se akcie kupují, nebo se mýlím?
  ZUZKA
  •  
   6.9.2011 10:02

   Přečíst knížku Neználek na Měsíci :-)
   Mudrc
 • Ano
  6.9.2011 8:29

  Má, ale jen pro někoho - coby účinný nástroj manipulace s trhem. Ať žije USABBB
  tlustý hrabě
 • Je to koordinované
  6.9.2011 8:27

  Nedávno vyšla informace, že většina velkých investorů je v short pozicích. No a ti společně vytváří spolu s různými "experty" a s medii pocit, že přžichází krize. Je to účelové a dokud bude existovat short obchodování a neuvěřitelná kumulace peněz za kterou je možno financovat jakoukoliv kampaň, absurdnost současné situace nezmizí.
  juniper
 • Logika Ratingu mate
  6.9.2011 8:08

  Investoři nevěří, že ratingy vládních dluhopisů a strukturovaných produktů jsou v případě S&P konzistentní a nejenom to, investoři už nevěří ničemu a nikomu.Když denně vyjde deset zpáv o finanční a dluhové krizi, nejméně pět jich je kontraverzních..Také bych ráda v této těžké době něčemu věřila, ale nejde to
  ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba