Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejdříve táhly banky dolů vládu, teď je to naopak. Je třeba navyšovat kapitál? A jak?

Nejdříve táhly banky dolů vládu, teď je to naopak. Je třeba navyšovat kapitál? A jak?

05.09.2011 18:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Nouriel Roubini v rozhovoru pro Financial Times uvádí, že na počátku finanční krize byly vlády taženy dolů bankami, nyní táhne vládní dluh dolů banky. Ty představují hlavní problém v eurozóně, její vedení ho ale neřeší. Zátěžové testy bank byly jen špatným vtipem, rekapitalizovat je přitom nutné nejen banky v zemích na periferii, ale i německé landesbanky a další instituce, jejichž potřeba kapitálu může přesáhnout 100 miliard eur. A nyní je jasné, že se rekapitalizace týká i francouzských a belgických bank.

Evropa se však podle ekonoma brání poskytnout bankám pomoc podobnou tomu, co se v rámci programu TARP dělo v USA. Použít by k tomu šlo EFSF, z jehož peněz by se financovala plošná „přechodná injekce veřejného kapitálu“ do bank, například formou preferenčních akcií. To by „zastavilo krvácení“, současné snahy o řešení problému ho jen zhoršují.

V Řecku, Portugalsku a Irsku banky ztratily přístup na trh s financováním, nyní k tomu dochází v Itálii, Belgii, Francii a Španělsku. Pokud se nevyřeší problém se šířením nákazy v oblasti vládního dluhu u velkých zemí, nebude plně vyřešen ani problém bankovního sektoru: „Vládní Lehman v současnosti ničí bankovní sektor,“ uvedl Roubini.

„Ekonomika periferie nyní prochází druhým poklesem, přesněji řečeno se nikdy nedostala z toho prvního,“ řekl ekonom. Německý růst klesl k nule, předstihové indikátory jsou slabé. Jeho ekonomika závisí na exportech, ne na domácí poptávce. Globální PMI přitom ukazuje, že i ekonomiky jako Čína zpomalují. A nedá se čekat, že by se odtrhla od rozvinutých ekonomik, uzavřel ekonom rozhovor.

Aktuálnímu tématu navyšování kapitálu evropských bank se detailněji věnuje nová studie „Restructuring European banking systems“ od Marca Onada:

Politici v Evropě se zaměřují zejména na vládní dluh, skutečný problém ale představují banky, jak správně poukázala šéfka MMF Christine Lagarde. Má však pravdu v tom, že řešením je navýšení kapitálu bank? Pokud by přišly defaulty na periferii, více kapitálu by stačilo. Pro defaulty u zemí jádra tomu tak ale není.

Banky mají již nyní dost kapitálu na to, aby ustály významné snížení hodnoty svých pohledávek vůči třem zemím na periferii, hodnotu těchto aktiv navíc odvozují od hodnot tržních. A podle studie, kterou v tomto roce provedla Citi, skupina hlavních bank od roku 2008 navýšila kapitál o 270 miliard eur. Nicméně neexistuje hranice, u které bychom mohli říci, že je pro možnou bouři v eurozóně dostatečná. Ta závisí na míře nejistoty. A pokud by se krize rozšířila za Řecko, Portugalsko a Irsko, trhy neuklidní žádná kapitálová injekce. Jestliže totiž sečteme veřejné dluhy Řecka, Irska, Portugalska, Španělska a Itálie, jde asi o 3.350 miliard eur, což představuje 35 % HDP eurozóny a 130 % HDP Německa. Jednoduché počty tak ukazují, že je lepší omezit nejistotu týkající se bankovních aktiv. O to se vedení eurozóny ještě nepokusilo.

Ve všech zemích eurozóny rostly v období 1997 – 2009 úvěry a aktiva bank dvakrát až třikrát rychleji než HDP. Růst úvěrů byl také rychlejší než růst vkladů, takže poměr úvěrů k vkladům se výrazně zvyšoval, jak ukazuje následující graf:

01

Pokud v dané zemi rostou úvěry o mnoho rychleji než příjmy, budí to otázky ohledně udržitelnosti dluhu. Ta je samozřejmě základním problémem finanční krize, která se přelévá po trzích v Evropě a v Severní Americe. Evropské banky mají ale problém i s financováním a není tedy divu, že trhy je považují za rizikovější.

Akcie evropských bank se nyní obchodují za ceny výrazně nižší, než je jejich účetní hodnota, další výrazné navýšení kapitálu se tak nedá čekat. Jediným smysluplným řešením je restrukturalizace celého bankovního systému. Rozvahy bank musí projít dietou - to znamená, že se banky musí zbavit nestrategických aktiv. A soukromý i vládní dluh musí klesnout na udržitelné úrovně, které eliminují pochyby z nedostatečné solvence bank. Dosavadní pomoc Řecku, Irsku a Portugalsku ale předstírala, že problémem je likvidita.

Vedení eurozóny doufalo, že touto pomocí získá čas, výsledkem je ale rostoucí pesimismus a šíření nákazy. Namísto toho se musí nakreslit jasná čára rozdělující solventní a nesolventní země. Pro ty druhé se musí vypracovat důvěryhodný plán restrukturalizace, který omezí šíření další nákazy. To pomůže rozptýlit obavy ohledně dluhu velkých zemí. Pro takový scénář stačí i nižší úroveň kapitálu bank, případná rekapitalizace by mohla probíhat postupně a za lepších tržních podmínek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y