Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst průmyslu v červenci výrazněji zpomalil, stavebnictví zrychlilo propad na 11,1 % (+komentář)

Růst průmyslu v červenci výrazněji zpomalil, stavebnictví zrychlilo propad na 11,1 % (+komentář)

6.9.2011 10:06
Autor: Redakce, Patria Online

Průmyslová výroba v ČR v červenci zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta (konsensus Bloomberg +5 procent) po červnovém revidovaném zvýšení o 7,9 procenta (revidováno ze 7,4% růstu). Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,8 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení od sezónních vlivů vyšší o 0,1 procenta. "Červencová data přináší nejslabší výsledky nejen v tomto roce ale za posledních 19 měsíců. Příliš nadějí do dalších měsíců nedávají nové zakázky, jejichž růst se téměř zastavil. Jediným odvětvím, které si udrželo rychlé tempo růstu produkce, zůstal automobilový průmysl. Solidní výsledek hlásí hutě, jejichž produkce meziročně stoupla o 8,3 procenta. Naopak další klíčové odvětví českého průmyslu, výroba spotřební elektroniky a počítačů, zaznamenává útlum po loňské expanzi," uvádí v komentáři k vývoji v tuzemském průmyslu hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která vzrostla o 38,4 procenta. Výroba strojů a zařízení stoupla o 7,9 procenta a výroba elektrických zařízení o 7,1 procenta. Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o 9,5 procenta. Výroba ostatních nekovových minerálních výrobků se snížila o 8,5 procenta a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků o 16 procent.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 1,1 procenta. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 5,4 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 15,4 procenta. Domácí tržby v běžných cenách klesly o 2,9 procenta.

"Možná nejvíce negativní informaci přináší právě statistika nových zakázek, jejichž růst se téměř zastavil. V červenci se nové zakázky zvýšily pouze o 1,1 procenta, což je nejslabší výsledek od října 2009. Vzhledem k tomu, že zahraniční zakázky stouply o 8,1 procenta, lze přičítat zpomalení růstu celkových zakázek především slabé domácí poptávce. Bohužel při stoupající pravděpodobnosti recese v eurozóně mohou v dalších měsících oslabit i zahraniční zakázky. Index nákupních manažerů v eurozóně se již ponořil pod 50bodovou hranici předělující růst a recesi," uvádí dále David Marek. Podle názoru hlavního ekonoma Patria Finance se zpomalování růstu produkce, zakázek a zhoršující se výhled do dalších měsíců projevuje v opatrnosti průmyslových firem.

Růst zaměstnanosti začal zpomalovat, v červenci se počet lidí zaměstnaných v průmyslu zvýšil o 3,2 procenta. Průměrná mzda stoupla jen o 2,0 procenta, což je nejméně v letošním roce. Reálně se průměrná mzda v průmyslu zvýšila pouze o 0,2 procenta.

Přestože růst českého průmyslu zpomaluje, stále zůstává nadprůměrně vysoký v rámci EU. V červnu se průmyslová výroba celé 27členné EU meziročně zvýšila o 1,7 procenta. "Nicméně malá, velmi otevřená ekonomika, která se navíc nemůže opřít o domácí poptávku, nemůže uniknout zhoršení globální ekonomické situace, které naznačuje řada předstihových indikátorů. Zahraniční obchod a průmysl budou jedněmi z prvních oblastí, kde to bude patrné," dodává David Marek.

Stavební produkce v červenci 2011 klesla meziročně reálně o 11,1 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,6 procenta. Stavební úřady podle dnešních údajů statistiků vydaly meziročně o 5,5 procenta stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 25,1 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 6,2 procenta bytů méně. Dokončeno bylo o 3,4 procenta bytů více.

Letošní červenec měl proti tomu loňskému o jeden pracovní den méně, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se tak červencová stavební produkce snížila o deset procent. Meziměsíčně po očištění od sezonních vlivů byla nižší o 1,6 procenta. V pozemním stavitelství klesla o 6,4 procenta a v inženýrském stavitelství se propadla o 19,9 procenta.

Stavební firmy v červenci zahájily stavbu 2290 bytů, což je o meziročně o 6,2 procenta méně. Důvodem bylo podle ČSÚ nízké zahajování bytů v nebytových budovách.

Zahájených bytů v rodinných domech přibylo o pět procent a počet zahájených bytů v bytových domech se zvýšil o 30,8 procenta. Tento nárůst ale způsobila velmi nízká srovnávací základna minulého roku, kdy počet zahájených bytů v bytových domech meziročně klesl o téměř 90 procent, uvedli statistici.

Počet dokončených bytů v červenci pak meziročně vzrostl o 3,4 procenta na 1912. V rodinných domech jich bylo ale dokončeno o 11,5 procenta méně, naproti tomu v bytových domech o 41,9 procenta více.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
7:02SAP SE (12/16 Q4)
7:20Volvo AB (12/16 Q4)
7:30Daimler AG (12/16 Q4)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)