Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Posttraumatický syndrom

Posttraumatický syndrom

6.9.2011 9:30

Přestože jsem, stejně jako většina z těch, kteří pravidelně sledují dění na finančních a kapitálových trzích, poněkud znepokojen posledními událostmi, jež tak nebezpečně připomínají neslavnou tragedii z roku 2008, nemohu si odpustit poukázat na několik podstatných faktů, které obě události odlišují. Předně bychom si měli uvědomit, že se současné negativní jevy projevují pouze v rovině sentimentu. V roce 2008 jsme byli naopak konfrontováni s lavinou reálných ekonomických pohrom, které se řetězily jedna za druhou a ponechávaly nás v roli pouhých němých pozorovatelů. Krachy investičních bank a největší pojišťovny na světě následované propady burz, komodit a turbulencemi na trzích hlavních světových měn následovaly téměř okamžitě po období nekonečné euforie spojené s bezstarostným konzumem na dluh. Už jsme například zapomněli, že se ze dne na den unisono na celém světě zadrhl prodej automobilů a musel být podpořen instrumenty typu šrotovného. Tento hororový výčet by mohl pokračovat dále. V současné době je jedinou reálnou hrozbou evropská dluhová krize, která by při pokračujícím nemastném neslaném přístupu evropské politické reprezentace mohla přerůst v reálné problémy evropského bankovního sektoru. Nechci tento problém bagatelizovat, ale ani zdaleka se nemůže rovnat tomu, co jsme prožívali v roce 2008.

Jak jsem již řekl, naše současné problémy jsou spíše rázu psychologického nebo ještě lépe řečeno „sentimentálního“ a sahají zpět až do roku 2008. Dalo by se to přirovnat k situaci (teď použiju trošku laciné, ale přesto fungující přirovnání) majitele domu, který poškodila povodeň. Když tekla voda s bahnem přes jeho dům, měl plné ruce práce se zachraňováním majetku a holého života. Neměl čas se zaobírat dlouhodobými následky katastrofy, jelikož krátkodobá hrozba si žádala okamžitou reakci. Teprve, když opadla voda a vysvitlo sluníčko, uvědomil si, jaká velká a nevratná změna se udála v jeho životě. Posttraumatický stres jej dostihnul a paralyzoval jeho život. V podobné situaci se teď nachází západní spotřebitel a investor. Všechny možné teoretické hrozby se mu zhmotňují před očima, jako by byly reálné. Na každý náznak poklesu trhu reaguje s panickou hrůzou a zbavuje se svých investic. Hledá pomyslnou jistotu v „bezpečných“ aktivech typu zlata a švýcarského franku, jejichž jistota je však stejně iluzorní, jako hrozby, které jej do těchto přístavů ženou. Svým chováním se nebezpečně podobá deprimovanému majiteli domu, který se v noci budí pokaždé, když na střechu jeho opraveného domu zabubnují dešťové kapky.

Jak z takové situace ven? Zmíněný vytopený nešťastník může využít služeb psychologa, případně si nechat naordinovat antidepresiva, co však může pro své duševní zdraví učinit masa drobných investorů a spotřebitelů? Obávám se, že nic moc. Snad pouze snížit leverage na co nejmenší míru a doufat, že se situace uklidní. Bohužel davová psychóza je mocná čarodějka, která působí na trzích jak směrem nahoru, tak směrem dolů a neexistuje na ni jednoduchý lék.


Váš názor
 •  
  6.9.2011 10:35

  No nevím zda je to jen psychologického rázu, pokud víme, že zančná část bankovních pasiv = úložek byla ztracena, a na to že jsou ty prachy v čudu nezmění nic jakýkoliv záchranný fond. popravdě zapla´t Pán Bůh za elektronický věk, kde se dají bez reálného podkladu dodávat nuly před desetinou čárkuou, jinak bychom měli asi bankovní systém už dávno v pravěku. Kolik že bilionů eur bylo proděláno ? A pokud se nestane zázrak tak kolik ještě bude když přestanou splácet úvěry i ti co dosud splácí, protože standardní business plán rozhodně nepočítá s několika lety ekon. poklesu ?
  Mike
 • PX ? - nediv se,
  6.9.2011 10:06

  Když to prakticky řídí, takoví odborníci jako jsou v NERVU, a navíc bez jakéhokoliv mandátu a zodpovědnosti.
  /eye/
  • Re: PX ? - nediv se,
   6.9.2011 10:25

   Článek se vám tentokrát povedl, bohužel si myslím, že hodnotíte film ještě než skončil a ještě na základě předpokladu, že se děj v obou filmech musí vyvíjet podle stejných vzorců. Každá krize je jiná, dnes jsme v úplně jiné situaci a investoři mohou naopak mnohem lépe ocenit riziko na základě nedávných zkušeností. Proto si myslím, že jsou současné ceny na trzích - akcie oprávněné, ale například komoditní trhy jsou silně překoupené. Připomíná to situace v polovině roku 2008, kdy byla ropa za 150 dolarů a tři měsíce nato krachnul Lehman Brothers. Všimněte si, že ropa téměř vůbec neklesla, přestože znatelné zpomalení už dorazilo téměř všude. Prostě není co kupovat.... A ty indexy jsou opravdu docela sranda, i když to nelze brát doslova, protože složení indexu se mnohokrát měnilo. Pokud se ale mrkneme na Nikkei nebo S&P ve stejném časovém horizontu a navíc připočtete inflaci, tak jste ve ztrátě jako blázen. To je ty peníze lepší hned propít...
   Rob
  • Možná byste jim
   6.9.2011 10:24

   tam měl jít pomoct, asi to umíte, žejo? Jinak tuhle asociaci nechápu - co má společného NERV s psychologií na trhu???
   Bob
   • Re: Možná byste jim
    6.9.2011 10:43

    Pokud si myslíte, že nemají nic společného s PX, tak na co si myslíte, že tam jsou ? A propo zamýšlel jste se skutečně nad perlami, které tito "experti" trousí a jejich dopadem do ekonomické praxe ?
    /eye/
    •  
     6.9.2011 13:30

     Jj, a pak jednoduše řeknou, to jsme si tenkrát neuvědomili... (např. nedávno, že si prý neuvědomili, že se zvyšováním počtu vysokých škol je také třeba dbát na jejich kvalitu... ;-)
     Kalka.
 • už je to příliš dlouho
  6.9.2011 9:56

  Souhlasím s vámi. V krátkém období převládá iracionální sentiment. Jen je nepříjemné, že finanční trhy jsou zmítány převážně negativními sentimenty prakticky celou dobu, co se jimi od devadesátých let můžeme reálně zabývat i my v CZ. Vždyť i náš vlastní PX byl v roce 1994 na úrovni 1.000 a po 17 letech je na úrovni 971!
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba