Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoA/ML: Recesi v Evropě očekává do roka většina velkých investorů

BoA/ML: Recesi v Evropě očekává do roka většina velkých investorů

13.09.2011 18:24

Většina velkých světových investorů očekává, že Evropa se v následujících dvanácti měsících nevyhne recesi. Analytici Bank of America Merill Lynch prezentují údaje, podle nichž je zhruba 55 procent manažerů evropských investičních fondů v průzkumu přesvědčeno, že evropská ekonomika si v příštím roce projde minimálně dvěma po sobě jdoucími kvartály záporného růstu.

Průzkum BoA/ML dokládá rapidní zhoršení sentimentu velkých hráčů na finančních trzích, z nichž se v červenci recese obávalo pouhých 14 procent. „Takto explicitní stanovisko k jedinému regionu, které dostáváme tentokrát, není často k vidění, komentuje vývoj šéf evropské akciové strategie banky Gary Baker. Výsledek lze podle něj prezentovat zhruba následovně: „Pokud nevkládáte větší důvěru do evropského bankovního sektoru, pak lze jen stěží ospravedlnit jakoukoli investici do Evropy. „Sentiment ohledně evropského regionu je nyní tak negativní, že výrazně roste riziko nákazy do zbytku světa,“ dodává Baker.

Dvě třetiny necelé třístovky zástupců investičních fondů, které dohromady spravují 831 miliard dolarů, považují dluhovou krizi v eurozóně za aktuálně největší hrozbu pro světovou ekonomiku. Ani na druhé straně Atlantiku však většina dotázaných neočekává zřejmě výrazné zlepšení – podle dvou třetin z nich Fed nezvýší úrokové sazby dříve než v roce 2013. Šedesát procent investorů navíc předpovídá, že dojde-li k dalšímu poklesu indexu S&P 500 k hranici 1100 bodů, americká centrální banka přispěchá na pomoc s dalším kolem kvantitativního uvolňování (S&P 500 se aktuálně drží na 1165b.).

Hlavní vzkaz průzkumu nicméně zní „shortovat banky“, přičemž vývoj nelze dle BoA/ML popsat jako přímočarý obrat k defenzivním titulům. Sektory základní spotřeby, farmacie a utilit všechny čerpají výhodu z propadu bank… stejně tak průmyslové a technologické tituly, uvádí banka.

Ztráta důvěry v akciové trhy se tím spíš odráží v růstu poptávky po relativně bezpečných aktivech, jakými jsou vládní dluhopisy. Podle srpnového průzkumu agentury Reuters mezi vedoucími investičním společnostmi v USA, Evropě a Japonsku snížili velcí hráči zastoupení akcií ve svých portfoliích o 3 procenta na necelou polovinu (49,2 procenta). V letošním srpnu, který byl pro akcie nejhorší od roku 1998, se naopak zvýšil objem prostředků investovaných do dluhopisových trhů, když celkový podíl dluhopisů v portfoliích fondů vzrostl na 36,1 procenta z červencových 35,3 procenta. Při převaze rizikově averzních investorů posílily především německé bundy platící za bezpečný přístav v Evropě. Jako sílící alternativa k investicím do akcií se ukázalo i držení hotovosti. Sedmnáctka velkých evropských investičních firem v srpnu zvýšila zastoupení likvidity na více než 10 procent z 6,8 % v předchozím měsíci.

Téměř dvojnásobný (30 procent) je v září počet investorů, kteří předpokládají zpomalení čínské ekonomiky během dalšího roku, což se projevilo v ústupu z čínských akcií. „Čína je v této rovnici klíčová… Bude-li oslabování ekonomiky pokračovat, akcie emerging markets a komodity budou první na ráně,“ podotýká Baker. „Ačkoli do této chvíle se komodity držely,“ dodává.
 

(Zdroj: Economic Times, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • tak je to jasný
    13.09.2011 23:58

    žádná recese nebude... před každou velkou recesí, stejně jako v r. 2008 análníci předpokládali, že ekonomika pojede na plné obrátky... :)
    pisty
Aktuální komentáře
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
8:47Američtí demokraté připravují nový návrh stimulací, futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data