Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoA/ML: Recesi v Evropě očekává do roka většina velkých investorů

BoA/ML: Recesi v Evropě očekává do roka většina velkých investorů

13.9.2011 18:24

Většina velkých světových investorů očekává, že Evropa se v následujících dvanácti měsících nevyhne recesi. Analytici Bank of America Merill Lynch prezentují údaje, podle nichž je zhruba 55 procent manažerů evropských investičních fondů v průzkumu přesvědčeno, že evropská ekonomika si v příštím roce projde minimálně dvěma po sobě jdoucími kvartály záporného růstu.

Průzkum BoA/ML dokládá rapidní zhoršení sentimentu velkých hráčů na finančních trzích, z nichž se v červenci recese obávalo pouhých 14 procent. „Takto explicitní stanovisko k jedinému regionu, které dostáváme tentokrát, není často k vidění, komentuje vývoj šéf evropské akciové strategie banky Gary Baker. Výsledek lze podle něj prezentovat zhruba následovně: „Pokud nevkládáte větší důvěru do evropského bankovního sektoru, pak lze jen stěží ospravedlnit jakoukoli investici do Evropy. „Sentiment ohledně evropského regionu je nyní tak negativní, že výrazně roste riziko nákazy do zbytku světa,“ dodává Baker.

Dvě třetiny necelé třístovky zástupců investičních fondů, které dohromady spravují 831 miliard dolarů, považují dluhovou krizi v eurozóně za aktuálně největší hrozbu pro světovou ekonomiku. Ani na druhé straně Atlantiku však většina dotázaných neočekává zřejmě výrazné zlepšení – podle dvou třetin z nich Fed nezvýší úrokové sazby dříve než v roce 2013. Šedesát procent investorů navíc předpovídá, že dojde-li k dalšímu poklesu indexu S&P 500 k hranici 1100 bodů, americká centrální banka přispěchá na pomoc s dalším kolem kvantitativního uvolňování (S&P 500 se aktuálně drží na 1165b.).

Hlavní vzkaz průzkumu nicméně zní „shortovat banky“, přičemž vývoj nelze dle BoA/ML popsat jako přímočarý obrat k defenzivním titulům. Sektory základní spotřeby, farmacie a utilit všechny čerpají výhodu z propadu bank… stejně tak průmyslové a technologické tituly, uvádí banka.

Ztráta důvěry v akciové trhy se tím spíš odráží v růstu poptávky po relativně bezpečných aktivech, jakými jsou vládní dluhopisy. Podle srpnového průzkumu agentury Reuters mezi vedoucími investičním společnostmi v USA, Evropě a Japonsku snížili velcí hráči zastoupení akcií ve svých portfoliích o 3 procenta na necelou polovinu (49,2 procenta). V letošním srpnu, který byl pro akcie nejhorší od roku 1998, se naopak zvýšil objem prostředků investovaných do dluhopisových trhů, když celkový podíl dluhopisů v portfoliích fondů vzrostl na 36,1 procenta z červencových 35,3 procenta. Při převaze rizikově averzních investorů posílily především německé bundy platící za bezpečný přístav v Evropě. Jako sílící alternativa k investicím do akcií se ukázalo i držení hotovosti. Sedmnáctka velkých evropských investičních firem v srpnu zvýšila zastoupení likvidity na více než 10 procent z 6,8 % v předchozím měsíci.

Téměř dvojnásobný (30 procent) je v září počet investorů, kteří předpokládají zpomalení čínské ekonomiky během dalšího roku, což se projevilo v ústupu z čínských akcií. „Čína je v této rovnici klíčová… Bude-li oslabování ekonomiky pokračovat, akcie emerging markets a komodity budou první na ráně,“ podotýká Baker. „Ačkoli do této chvíle se komodity držely,“ dodává.
 

(Zdroj: Economic Times, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • tak je to jasný
    13.9.2011 23:58

    žádná recese nebude... před každou velkou recesí, stejně jako v r. 2008 análníci předpokládali, že ekonomika pojede na plné obrátky... :)
    pisty
Aktuální komentáře
18.6.2018
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y