Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoA/ML: Recesi v Evropě očekává do roka většina velkých investorů

BoA/ML: Recesi v Evropě očekává do roka většina velkých investorů

13.09.2011 18:24

Většina velkých světových investorů očekává, že Evropa se v následujících dvanácti měsících nevyhne recesi. Analytici Bank of America Merill Lynch prezentují údaje, podle nichž je zhruba 55 procent manažerů evropských investičních fondů v průzkumu přesvědčeno, že evropská ekonomika si v příštím roce projde minimálně dvěma po sobě jdoucími kvartály záporného růstu.

Průzkum BoA/ML dokládá rapidní zhoršení sentimentu velkých hráčů na finančních trzích, z nichž se v červenci recese obávalo pouhých 14 procent. „Takto explicitní stanovisko k jedinému regionu, které dostáváme tentokrát, není často k vidění, komentuje vývoj šéf evropské akciové strategie banky Gary Baker. Výsledek lze podle něj prezentovat zhruba následovně: „Pokud nevkládáte větší důvěru do evropského bankovního sektoru, pak lze jen stěží ospravedlnit jakoukoli investici do Evropy. „Sentiment ohledně evropského regionu je nyní tak negativní, že výrazně roste riziko nákazy do zbytku světa,“ dodává Baker.

Dvě třetiny necelé třístovky zástupců investičních fondů, které dohromady spravují 831 miliard dolarů, považují dluhovou krizi v eurozóně za aktuálně největší hrozbu pro světovou ekonomiku. Ani na druhé straně Atlantiku však většina dotázaných neočekává zřejmě výrazné zlepšení – podle dvou třetin z nich Fed nezvýší úrokové sazby dříve než v roce 2013. Šedesát procent investorů navíc předpovídá, že dojde-li k dalšímu poklesu indexu S&P 500 k hranici 1100 bodů, americká centrální banka přispěchá na pomoc s dalším kolem kvantitativního uvolňování (S&P 500 se aktuálně drží na 1165b.).

Hlavní vzkaz průzkumu nicméně zní „shortovat banky“, přičemž vývoj nelze dle BoA/ML popsat jako přímočarý obrat k defenzivním titulům. Sektory základní spotřeby, farmacie a utilit všechny čerpají výhodu z propadu bank… stejně tak průmyslové a technologické tituly, uvádí banka.

Ztráta důvěry v akciové trhy se tím spíš odráží v růstu poptávky po relativně bezpečných aktivech, jakými jsou vládní dluhopisy. Podle srpnového průzkumu agentury Reuters mezi vedoucími investičním společnostmi v USA, Evropě a Japonsku snížili velcí hráči zastoupení akcií ve svých portfoliích o 3 procenta na necelou polovinu (49,2 procenta). V letošním srpnu, který byl pro akcie nejhorší od roku 1998, se naopak zvýšil objem prostředků investovaných do dluhopisových trhů, když celkový podíl dluhopisů v portfoliích fondů vzrostl na 36,1 procenta z červencových 35,3 procenta. Při převaze rizikově averzních investorů posílily především německé bundy platící za bezpečný přístav v Evropě. Jako sílící alternativa k investicím do akcií se ukázalo i držení hotovosti. Sedmnáctka velkých evropských investičních firem v srpnu zvýšila zastoupení likvidity na více než 10 procent z 6,8 % v předchozím měsíci.

Téměř dvojnásobný (30 procent) je v září počet investorů, kteří předpokládají zpomalení čínské ekonomiky během dalšího roku, což se projevilo v ústupu z čínských akcií. „Čína je v této rovnici klíčová… Bude-li oslabování ekonomiky pokračovat, akcie emerging markets a komodity budou první na ráně,“ podotýká Baker. „Ačkoli do této chvíle se komodity držely,“ dodává.
 

(Zdroj: Economic Times, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • tak je to jasný
    13.09.2011 23:58

    žádná recese nebude... před každou velkou recesí, stejně jako v r. 2008 análníci předpokládali, že ekonomika pojede na plné obrátky... :)
    pisty
Aktuální komentáře
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb