Značné rozčarování ze současné politiky je patrné z průzkumu zářijových stranických preferencí provedeného agenturou STEM. Věci veřejné zůstávají pod prahem volitelnosti, ztrácejí i zbývající vládní strany včetně stále vedoucí ČSSD. V takové situaci relativně získávají komunisté a šanci překonat pětiprocentní práh se opět blíží lidovci.
Podle výsledků průzkumu by se v potenciálních zářijových volbách do Poslanecké sněmovny dostaly pouze čtyři politické strany: ČSSD s 25,8 % hlasů, ODS s 12,9 % voličů, KSČM s 11,8 % a TOP 09 s 9,9 procenty hlasů. Zatímco Věci veřejné zůstávají pod prahem volitelnosti (3,2 %) a ostatní vládní strany spíš ztrácejí, KSČM již preferuje více voličů než TOP 09.
"Pokud byste šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"
Kromě Věcí veřejných by se do sněmovny nedostala ani strana KDU-ČSL, kterou za volitelnou stranu označilo 2,7 procenta lidí. O dvě desetiny procenta méně v průzkumu získala Strana zelených, Suverenitu by bylo ochotno volit 1,8 procenta dotázaných.
Z přepočtu na zisk mandátů jednotlivých politických stran vychází nejlépe sociální demokracie se ziskem 87 křesel, druhá ODS by získala 45 mandátů, třetí komunisté 38 a TOP 09 30 křesel.
Pokud by se volby konaly příští týden, zúčastnilo by se jich podle průzkumu asi 55 procent občanů, 18 procent dotázaných svou účast jasně odmítlo. Nerozhodnuto zůstalo 27 procent obyvatel ČR.
Průzkum stranických preferencí provedla agentura STEM ve dnech 8. až 16. září 2011 mezi 1237 respondenty, kteří reprezentují obyvatelstvo ČR starší 18 let.
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.
(Zdroj: STEM)