Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Cesta k triumfu a cesta k bolesti

Krugman: Cesta k triumfu a cesta k bolesti

3.11.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Ve Spojených státech i v Evropě napáchala obrovské škody doktrína, která říká, že v důsledku finanční krize se musí zachraňovat banky a náklady této pomoci musí platit veřejnost. Tato doktrína byla proklamována s tím, že neexistuje žádná alternativa - že záchrana bank a následné snižování vládních výdajů jsou nezbytné pro uklidnění finančních trhů. K tomu se přidalo tvrzení, že fiskální utahování dokonce začne vytvářet pracovní místa - zvýší důvěru spotřebitelů a podniků, což se projeví jejich vyššími výdaji, které více než vyváží snížené vládní výdaje.

Uvedená doktrína se stala velmi vlivnou, drželi se jí republikáni v USA i ECB. Nyní již vidíme její důsledky a není to pěkný obrázek. Řecko je utahováním dotlačeno do neustále se prohlubujícího poklesu. Britská ekonomika kvůli němu stagnuje a důvěra v této zemi klesá, namísto toho, aby rostla. A Lotyšsko, které bývá dáváno za příklad, sice snížilo deficity, ovšem za cenu 16% nezaměstnanosti. Jeho ekonomika sice roste, ale stále zůstává o 18 % menší než před krizí. Pomoc bankám a trestání pracujících tak receptem na prosperitu není. Existuje ale vůbec nějaká alternativa?

Island byl považován za příklad naprosté katastrofy. Jeho šílení bankéři zemi zadlužili a zdálo se, že se nachází v neřešitelné situaci. Stala se ale zajímavá věc. Zoufalství této země jí zabránilo vydat se konvenční cestou. A tak když každý zachraňoval banky, na Islandu banky bankrotovaly a posilovala se záchranná sociální síť. A když se všichni snažili uklidnit mezinárodní investory, Island zavedl přechodná omezení toku kapitálu. Nyní je jasné, že se nevyhnul velkým ekonomickým škodám a velkému poklesu životního standardu. Podařilo se však omezit nárůst nezaměstnanosti a utrpení těch nejzranitelnějších. „Mohlo to být mnohem horší,“ - to není sice zrovna nejpoutavější slogan. Jenomže v situaci, kdy hrozí katastrofa, je to triumf.

Uvedené je výtahem z „The Path Not Taken“ od Paula Krugmana.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
 • Velký objevitel Krugman
  3.11.2011 10:34

  Ještě před několika dny jsem se od Krugmana dočetli, že je třeba uklidnit trhy, rekapitalizovat banky a uvolnit měnovou restrikci, ať to stojí, co to stojí. Nezaměstnanost vůbec koreluje s mnoha jinými faktory než jen s finanční krizí. Mimojiné s krizí hospodářskou a s globálním zaostáváním efektivnosti kdysi vyspělých zemí za Čínou aspol.. O tom, že pracující berou příliš mnoho peněz a jiných transferů za příliš málo práce a že deficiti veřejných rozpočtů nejsou dlouhodobě udržitelné, nám Krugman ještě nevyprávěl.
 • Island jako vzor
  3.11.2011 9:44

  Nechat padnout banky v izolované minizemičce jako je Island je zajisté něco jiného, než nechat padnout banky v Itálii (nebo jen jedinou). Krugman je zastánce Keynesova Ponzi schématu a proto stále mele svou. Já bych byl taky rád kdyby fungovalo to co říká ale jsem profesně zatížený a pořád věřím , že MÁ DÁTI - DAL funguje. Krugmanové mluví jen o MÁ DÁTI ale co je zatím DAL takticky mlčí (nebo vůbec netuší?).V této hře jde hlavně o to , kdo bude na straně DAL. Nebude to ani MMF, ECB, EFSF a já nevím jak se ty instituce všechny jmenují. To jsou jen instituce, které generují virtuální ničím nepodložené papírky (bankovky), kterým někteří lidé věří, že mají hodnotu. Neustálé generování těchto bezcenných papírků podporuje vznik nejrůznějších bublin na aktivech a ožebračuje hloupé střádaly, kteří věří , že jejich papírky budou mít stejnou hodnotu za 2,5,10 let. Nebudou. Tam je třeba hledat to DAL.
  nugisek
  • Re: Island jako vzor
   3.11.2011 10:03

   Dát Nobelovu cenu za ekonomii keynesianci je jako dát Nobelovu cenu za fyziku zastánci placatosti země.
   Hans
 • naopak,
  3.11.2011 9:10

  članek je velmi dobry jeden z mala ktery mluvi o Islandu. Proč myslíte že téma Islandu je umyslně zamlčováno? Není to náhodou tím, že řešení je prostě nechat banky krachnou a přestat uplatňovat ideu kapitalizace zisku a socializace ztrát?
  swen
  • Re: naopak,
   3.11.2011 10:37

   To by jistě bylo to nejlepší, pokud by potom veřejný rozpočet nemusel vyplácet vkladatelům ze svého vklady v plné výši. Ale určitěš by bylo lepší zaplatit si navzájem vklady z daní než dotovat dále bankovní kolosy. Mají totiž neovladatelnou manažerskou i vlastnickou strukturu a vpodstatě nenesou žádné riziko.
   neugebauer
  • Re: naopak,
   3.11.2011 9:59

   Krugman už dokonce i lže. Žádná islandská banka nevyhlásila bankrot, vláda Islandu prostě banky zabavila a všem zahraničním vkladatelům zapřela jejich vklady.
   Hans
 • Folklorni Krugman
  3.11.2011 9:01

  Prvni odstavec vypadal celkem rozumně, tak jsem si začal říkat, že Krugman možná prozřel. Zbytek je folklor. Rozhazovat peníze na všechny strany a ono to nějak poroste, takže průšvih je odložen. No a po nás potopa. Cožpak ten člověk nevidí, co za škody napáchalo desetiletí neustálé fiskální stimulace (hlavně v USA)? Některým lidem by se měl zakázat přístup do médií a nebo shrnout škody, které jejich bláboly napáchaly a nechat jim je uhradit :-(.
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data