Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do sněmovny by vstoupilo šest stran, VV by vystřídali lidovci a zelení. Levice pohodlně s nadpoloviční většinou

Do sněmovny by vstoupilo šest stran, VV by vystřídali lidovci a zelení. Levice pohodlně s nadpoloviční většinou

4.11.2011 12:11
Autor: Redakce, Patria Online

V případě konání parlamentních voleb na začátku listopadu by v Poslanecké sněmovně usedli zástupci šesti politických stran. Podle aktuálního volebního modelu agentury Factum Invenio by vládní Věci veřejné vystřídali lidovci a zelení. Voleb by se zúčastnilo 58,5 procenta oprávněných voličů, což je méně než podíl voličů, kteří k volebním urnám přišli v loňských květnových volbách do Sněmovny (62,6 %).

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do PS by v tomto období pravděpodobně překročilo šest politických stran. Vítěznou ČSSD s 28,5 procenta by následovala vládnoucí ODS s 19,2 procenta, třetí KSČM by získala 15,9 procenta hlasů. TOP 09 by se ztrátou skončila čtvrtá s 13,7 procenta. Pokles podpory Věcí veřejných na 2,2 procenta hlasů by stranu, které od loňských voleb klesla podpora téměř o 9 procent, stál možnost vstupu do sněmovny. Naopak křesla v zákonodárném orgánu ČR by zpět získaly KDU-ČSL a Strana zelených se ziskem 5,9 respektive 5,4 procenta voličů.

Parlamentní i mimoparlamentní opozice si udržuje vyšší podporu než v posledních volbách v květnu 2010. Naopak vládní koalice kvůli poklesu podpory TOP 09 a VV ztrácí. Podle průzkumu by „propadlo“ celkem 11,4 procenta hlasů, odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Při přepočtu na mandáty by ČSSD zřejmě získala v dolní parlamentní komoře 73 křesel, ODS 46 a komunisté 35. TOP 09 společně se Starosty a nezávislými by měla k dispozici 31 mandátů, lidovci devět a zelení šest. Z toho vyplývá, že současná vládní koalice by potřebnou podporu nyní nezískala. Pravicové strany OSD a TOP 09 by dohromady měly pouze 77 mandátů, ani případná koalice s KDU-ČSL a SZ by s 92 mandáty neměla potřebnou většinu. Naopak ČSSD a KSČM by se ziskem 108 mandátů měly nadpoloviční většinu.

2

Vnitřní kruh grafu představuje aktuální volební model a vnější skutečné výsledky voleb do PSP ČR z května 2010. Obě strany současné parlamentní opozice mají dlouhodobě vyšší podporu než v posledních volbách, v aktuálním volebním modelu dohromady o 11,0 procentního bodu. ČSSD k tomu přispěla nárůstem o 6,4 a KSČM o 4,6 procentního bodu.
 
1

(Zdroj: Factum Invenio, čtk)


Váš názor
 •  
  4.11.2011 12:30

  na všech těchto věštbách,vycházejících z anket,je zajímavé jen to,že se nikdy při volbách nepotvrdí!!!
  bob
  •  
   4.11.2011 12:34

   jestli je ted spatne jako ze je....zvolte komplet levici a bude jeste hur...a to podepisu komukoli a kdekoli..
   OPTIMISTA
 •  
  4.11.2011 12:15

  Lidi nemaj rozum. Pořád ty stejný podvodníky, vždyď jsme už Evropě pro smích.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data