Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pospíšil: Anonymní akcie skončí už v roce 2012

Pospíšil: Anonymní akcie skončí už v roce 2012

7.11.2011 11:55
Autor: IHNED.cz

Zrušte anonymní akcie, radili v minulosti zahraniční experti Česku, když hledali recept na korupční prostředí. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je chtěl zrušit od roku 2014. Koaliční partneři ale vytvořili tlak a anonymní akcie by tak měly nakonec skončit už během příštího roku.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ustoupil tlaku koaličních partnerů, a tak zrušení anonymních akcií v Česku začne platit už během příštího roku.

Zákaz nebude, jak se původně plánovalo, řešit novela obchodního zákoníku, ale úplně nový zákon o zvýšení transparentnosti akciových společností.

„Zákon je napsaný, nyní se dolaďuje, tento týden ho budu posílat koaličním partnerům a pokud budou souhlasit, půjde okamžitě do legislativního procesu,“ řekl ministr Pospíšil HN.

Po tom, aby se anonymní akcionáři museli povinně hlásit v novém registru, volaly hlavně Věci veřejné a také organizace bojující proti korupci.

V databázi si pak například policie či úředníci, připravující nějakou zakázku, budou moct vyhledat, kdo jsou majitelé firem, jež se do tendru hlásí nebo jež jsou podezřelé z nějakých machinací.

To dosud u společností s akciemi na majitele nešlo, vlastníci se totiž nikde neevidovali.

Koalice se už dříve shodla, že utajení vlastníci cenných papírů se budou muset zaregistrovat ve zvláštní bankovní databázi, aby se dalo dohledat, kdo je majitelem firem, jež se ucházejí o státní peníze.

Změna ale měla podle plánu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) být součástí novely obchodního kodexu, který měl počítal s platností od roku 2014. Ale proti tomu začali během října vystupovat jak politici Věcí veřejných, tak TOP 09. A Pospíšil jejich tlaku ustoupil.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Vláda omezí anonymní akcie. Jejich majitelé se budou muset zaregistrovat

Anonymní firmy závratně vydělávají. Ze státních zakázek těží zisk až 70 procent

Kdo chce peníze od státu, nesmí mít anonymní akcie, navrhuje Nečasův expert

Zakažte anonymní akcie, žádají Američané Nečase. Lobbují za čistší byznys v Česku


Váš názor
 • humor
  7.11.2011 21:16

  Takže se v případě, že o to někomu opravdu půjde, dozvědí, že jediným akcionářem je akciovka k Kypru? Holandka, BVI, NLAntil apod. Co dál a k čemu to bylo, ten tlak koaličních partnerů?
  Bob
  • dělají z tebe osla, nic víc
   7.11.2011 21:24

   Problém leží úplně jinde a účelově se o něm mlčí. Stačí jedna jediná věta v zákoně - Firma, která nemá viditelnou strukturu akcionářů, nesplňuje podmínky výběrového řízení. TEČKA. Klidně ať si mají všichni anonymní akcie, mě jako stát to nemusí zajímat. Rozhoduje stát, který vyhlašuje zakázky a nikoliv uchazeč. Zjevně nám vládnou buď blbci a nebo kovaní mafiáni.
   Jesse
 •  
  7.11.2011 13:35

  Každý rok je dobrý
  Bobo
 • Jeden starší text, ale stále aktuální:
  7.11.2011 13:30

  http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/jeden-dobry-duvod-pro-anonymni-akcie/
  First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data