Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euroskeptik nabídl 250 tisíc liber za plán na řízený rozpad eurozóny, Francie se pře s Německem o roli ECB

Euroskeptik nabídl 250 tisíc liber za plán na řízený rozpad eurozóny, Francie se pře s Německem o roli ECB

16.11.2011 15:45, aktualizováno: 16.11. 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Dá se vzít omeleta a její ingredience dát zpět do původního stavu? Zhruba takový problém by museli řešit lídři eurozóny a zástupci globálních finančních institucí, pokud by chtěli schůdným způsobem eurozónu předělat. Ať už by to bylo formou vyloučení Řecka, nebo vytvořením takzvaného tvrdého jádra, kolem něhož by bylo volnější seskupení ostatních zemí.

Britský euroskeptik Lord Wolfson podle agentury Reuters nabídnul 250.000 liber (asi 7,5 milionu Kč) tomu, kdo předloží plán, jak eurozónu rozložit, ale tak, aby to s sebou nepřineslo chaos. Za něco, co má snadné řešení, se takové peníze většinou nenabízejí.

Riziko, které by proces rozdělení patrně provázelo, je tak velké, že bývá často citovaným důvodem, proč se rozpad nedá očekávat. Ať už je řeč o eurozóně, či o globálním finančním systému.

Nicméně myšlenka, že by se eurozóna mohla rozpadnout, nebo se alespoň od základů změnit, už nezaměstnává jen euroskeptiky, kteří od začátku říkali, že vznik eurozóny není dobrý nápad. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o tom, že by měnovou unii mohlo opustit Řecko. Zatímco lídři Evropské unie nic takového nechtějí slyšet, šéf takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker připustil, že za každou cenu Řecko v eurozóně udržet nelze.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zase přišel s nápadem, aby některé členské země eurozóny urychlily a upevnily integraci. Větší zbytek, do něhož by patřily i země, které do EU vstoupí později, by zůstal volnějším seskupením. Něco takového lze ale s úspěchem považovat za kacířství, vzhledem k tomu, že myšlenka založení Evropské unie je založena právě na integraci. Možná to není přesně to, co chtěl Sarkozy říct, rozhodně se tím ale vrátil strašák rozdělení eurozóny na sever a jih.

Problém je v tom, že asi nikdo neuvěří, že by se dala eurozóna nějakým způsobem překonfigurovat, aniž by se tím nezničila důvěra veřejnosti. Zkrátka aby investoři neutíkali víc a dopady na banky nebyly větší, než po pádu obří americké banky Lehman Brothers v roce 2008.

Pokud by člověk věděl, že jeho eura mu stát vymění třeba za nové drachmy anebo na nějakou neodzkoušenou měnu, nechal by je tam, kde jsou? "Myslím, že tohle nemá žádné snadné řešení," podotkl profesor britské Cass Business School Andrew Clare. "Skutečný problém je asi v tom, že by lidi mohli vzít banky útokem," dodal.

Bude řešením krize ECB?

V součanosti evropští politici rozpad eurozóny veřejně nepřipouštějí a snaží se hladat nové cesty z krize. Zatímco mnozí odborníci soudí, že nyní musí pro vyřešení evropské dluhové krize vstoupit rázněji do dění Evropská centrální banka. Dvě hlavní evropské mocnosti, Francie a Německo, se opět přou o další roli ECB.

Francie se snaží prosadit silnější angažovanost ECB v řešení krize a zachránit tak své dosavadní úvěrové hodnocení na úrovni AAA a podporu má i od amerického prezidenta Baracka Obamy. Centrální banka eurozóny zatím přistoupila pouze k omezenému výkupu státních dluhopisů některých zemí, to se však v současné situaci jeví jako nedostatečné.

"Role ECB je zajistit stabilitu eura, ale také finanční stabilitu Evropy. Věříme, že ECB přijme nezbytná opatření k zajištění finanční stability v Evropě," prohlásila mluvčí francouzské vlády Valerie Pecresseová. Paříž je podle ní přesvědčena, že rozdíl ve výnosech mezi francouzskými a německými dluhopisy je neopodstatněný. Ten přitom dnes dosáhl rekordní úrovně 195 bazických bodů.

Německá kancléřka Angela Merkelová ale dala jasně najevo, že Berlín je proti tomu, aby centrální banka eurozóny hrála větší roli v řešení dluhové krize s tím, že pravidla Evropské unie podobné chování centrální banky zakazují. "Tak, jak chápeme naše smlouvy, ECB nemá možnost, aby tyto problémy řešila," řekla Merkelová po jednání s irským premiérem Endou Kennym, který naopak označil zapojení ECB za "konečné řešení pro zastavení šíření nákazy" . Podle Merkelové je jediným způsobem, jak obnovit důvěru trhů, implementace ekonomických reforem a vybudování těsnější evropské politické unie změnou zakládacích smluv Evropské unie.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes při výstoupení proti významnější roli ECB volil ještě ostřejší slova. Využití centrální banky eurozóny pro vyrovnání se s evropskou dluhovou krizí považuje za „špatné řešení“, které by s sebou neslo „nutnost zaplatit velmi vysokou cenu v dlouhodobém časovém horizontu“.

Mezinárodní výzvy k razantnější akci proti rozšiřující se dluhové krizi odmítají i samotní centrální bankéři. Podle nich je hlavně na jednotlivých vládách, aby řešily své dluhové problémy pomocí úsporných opatření a reforem. Veškeré intervence na trhu včetně programu na nákup vládních dluhopisů okrajových zemí eurozóny považují členové Rady guvernérů ECB v čele s Mariem Draghim pouze za dočasné a omezené kroky.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters, MediaFax)


Váš názor
  • Mississippi Bubble
    17.11.2011 23:26

    "Mississippi Bubble" stala u zrodu prvni Francouzska centralni banky. Ze bychom byli neponauciteni a chteli udelat stejnou vec ECB? Politici by meli studovat finance a historii, ne pravo a fyziku.
    stepan
    • Re: Mississippi Bubble
      18.11.2011 8:58

      ano, a Bretton Woods 1971. Nebýt takových událostí, tak je kapitalismus "nudně spravedlivý pro všechny" a to by bylo pro ty, kteří tahají za nitky světa (svým konáním vytváří neustále bubliny, aby z nich vzhledem k lepším informacím, než jaké má dav, zavčasu vyskočili, no a když se zapomenou- tak je zachrání stát - ale kdo nebo co zachrání zadlužené státy?-tisk peněz? ne -chudoba lidí---"no tak budete lidi bohatnout trochu pomaleji a je to :-))
      Petr
  • čtvrt mega?
    16.11.2011 17:02

    Tak jestli vám ten plán stačí až v pondělí, mrknu na to přes víkend. :)
    Berounskej
  • No to je blázinec
    16.11.2011 16:27

    Francie se nemá co přít, nejprve ať si udělá pořádek doma, nebo ať alespoň dosáhne stejné produktivity jako Německo. Mnoho let se vyučuje na ekonomických školách význam nezávislé centrální banky, jak vidíme, teorie jsou k ničemu :-) Ale ani Německo není aktivní hybatel - německý kancléř udělá to co co mu vynese hlasy v nejbližších volbách a nikoliv to co je nejvhodnější. A v Německu jsou volby co nějakých tři čtvrtiny roku, takže furt :- )
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů