Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reakce na summit byla vlažná... denní přehled Trhy, data, výsledky

Reakce na summit byla vlažná... denní přehled Trhy, data, výsledky

9.12.2011 18:12
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Hrubý domácí produkt se podle zpřesněných dat ve 3Q snížil o 0,1 %. První odhad ČSÚ přitom uváděl stagnaci. Meziroční tempo růstu HDP zpomalilo z 2,0 % ve 2Q na 1,2 %. Jediný kladný příspěvek poskytl čistý export, všechny složky domácí poptávky naopak ekonomiku brzdily.

Rakouská bankovní skupina Erste Group dnes uvedla, že splní požadavek úrovně jádrového kapitálu Tier 1 na 9 %, definovaný od EBA, přes zadržený zisk a výběrový prodej nejádrových aktiv, jejíž kapitálový nedostatek Evropský bankovní úřad (EBA) odhadl na 743 mil. eur. Erste Bank zároveň potvrdila odhodlání setrvat v regionu střední a východní Evropy, kde se mezi bankami řadí na druhé místo. V Maďarsku sice plánuje zrušení 43 poboček a propuštění až 450 pracovníků, ale očekává návrat této divize do zisku v roce 2014. Akcie v Praze ztratily 5,3 procenta.

Komerční banka využije opce na předčasné splacení podřízeného úvěru ve výši 6 mld korun od mateřské Société Générale Úvěr měl původně 10letou splatnost a opcí na možné splacení již po 5 letech. Banka dále uvedla, že i po předčasném splacení úvěru bude mít dostatečnou kapacitu pro rozvoj svých obchodních aktivit a služby klientům.

Tempo růstu spotřebitelských cen se v listopadu dál zrychlilo. Ve srovnání s říjnem se ceny zvýšily o 0,4 %, meziroční inflace vzrostla na 2,5 %. Trh předpokládal nižší čísla na úrovni předchozího měsíce. Za vyšší inflací stojí hlavně ceny potravin a růst nákladů spojených s bydlením. Na druhé straně celkový index brzdily v růstu ceny v oblasti rekreací a kultury, telekomunikací a vybavení domácnosti.

Evropa:
Agentura Moody´s zhoršila rating třech největších francouzských bank. Důvodem je horší přístup k financování a zhoršující se ekonomické vyhlídky v Evropě. Dlouhodobý dluhový rating BNP Paribas a Credit Agricole klesl o jeden stupeň na Aa3, rating Societe Generale na A1. Akutním problémem je zejména horší přístup k dolarové likviditě. Za posledních 12 měsíců stáhly americké fondy peněžního trhu z financování francouzských bank 77 mld. USD. Odliv krátkodobých zdrojů částečně nahrazuje ECB. Objem půjček francouzských bank od ECB se za poslední čtyři měsíce více než zečtyřnásobil.

Zapojení privátního sektoru do případné záchrany zemí eurozóny se bude řídit výhradně pravidly MMF.

Summit EU v podstatě naplnil očekávání. Hlavní závěry podpořily všechny země eurozóny a dalších 6. Od summitu se očekávaly tři klíčové věci: nová přísnější fiskální pravidla, automatické sankce a urychlení příprav trvalého záchranného fondu ESM. Všechny tyto body byly schváleny, byť stále zbývá řada bodů k vyjasnění. Bodem navíc je příslib 200 mld. eur, které by země eurozóny a některé ostatní státy EU měly poskytnout formou půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Evropské země nejspíše doufají, že do MMF zvýší své příspěvky také neevropské země jako USA a Čína. Naplnění hlavních očekávání summitu je podmínkou nutnou, nikoli postačující. Hlavní díl práce čeká jednotlivé národní vlády a parlamenty, které budou muset co nejrychleji přijít s dalšími kroky na snížení rozpočtových deficitů. Teprve po důvěryhodném projevení snahy o fiskální konsolidaci by mohla výrazněji zasáhnout na trhu s dluhopisy také ECB, bude-li to nutné. Reakce finančních trhů na výsledky summitu je prozatím vlažná: výnosy 10letých státních dluhopisů se snížily v případě Itálie o 10 bps, Španělska o 9 bps, naopak stouply o 13 bps u Německa. CDS na 5leté italské dluhopisy ovšem stouply o 20 bps, v případě Španělska o 7 bps.

USA:
Druhý největší výrobce čipů, společnost Texas Instruments, očekává ve 4Q11 tržby v rozmezí 3,2-3,3 mld. USD. Trh přitom počítal s 3,4 mld. USD. Za zklamáním stojí nižší poptávka po elektronických komponentech. Ta může být způsobena slabou koncovou poptávkou nebo přehnaně velkými zásobami v sektoru (resp. kombinací těchto faktorů). Akcie odepisují 2 %.

V podobném duchu se nese zhoršený výhled pro letošní zisk od chemičky DuPont. Jako důvod společnost uvádí slabou poptávku po spotřební elektronice a plastech. Akcie odevzdávají 5 %.

Schodek obchodní bilance se v říjnu snížil na 43,5 mld. USD a dosáhl nejnižší hodnoty v letošním roce, v září dosáhl 44,2 mld. USD. Vývoz se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 2,2 %, dovoz klesl o 1,0 %.

Spotřebitelská důvěra měřená indikátorem Michiganské univerzity se v prosinci zvýšila na 67,7 bodu z listopadových 64,1 bodu a předčila očekávání. Tento ukazatel nyní dosahuje nejvyšší hodnoty za posledních 6 měsíců.

Ostatní:
Inflace ve spotřebitelských cenách v Číně v listopadu ustoupila na 4,2 % z říjnových 5,5 %. Odhady přitom počítaly s hodnotou 4,5 %. Průmyslová produkce ve stejném měsíci meziročně stoupla o 12,4 % po předchozím růstu o 13,2 %. Maloobchodní tržby vzrostly o 17,2 %, v říjnu se zvýšily o 17,3 %.

Komentář k měnám:

Koruna v úvodu oslabila, ale v dalším průběhu dne ztráty nahradila a v závěru byla zhruba na včerejší úrovni. To samé vidíme u forintu, zatímco zlotý zůstal po celý den stabilní Euro se po několika výkyvech oběma směry obchoduje k dolaru na 1,3380. Na trhy působily poslední informace z Evropy. Summit EU sice splnil očekávání co do návrhu jednotlivých opatření. Problémem však zůstává implementace a také schopnost opatření zastavit dluhovou krizi v krátkém období. Reakce na zprávy ze summitu je tak nevýrazná. Lepší, než se čekalo, vyšla spotřebitelská důvěra v USA.

Shrnutí vývoje na finančních trzích:
  9.12.   8.12.   Změna za den   Změna za rok
3M Pribor 1,16 1,16 0 -0,06
2Y IRS 1,42   1,34   0,08   -0,65
10Y IRS 2,31 2,24 0,07 -0,84
CZK/EUR 25,44   25,41   0,10%   1,10%
CZK/USD 19,02 19,1 -0,40% 1,10%
USD/EUR 1,3374   1,3304   0,50%   0,00%
PX 873,3 876,3 -0,30% -26,50%
S&P 500 1252,4   1246   0,50%   0,70%
DJ STOXX 50 2321,3 2302,6 0,80% -11,50%

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data