Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmy se chytly Kalouskova návodu, vydávají korunové dluhopisy s nedaněnými výnosy a stát tratí miliony

Firmy se chytly Kalouskova návodu, vydávají korunové dluhopisy s nedaněnými výnosy a stát tratí miliony

23.12.2011 10:58, aktualizováno: 23.12. 11:26
Autor: ČTK

Aktualizováno

Tuzemské firmy briskně zareagovaly na návod, který jim poskytlo ministerstvo financí u emise spořících dluhopisů pro občany. Aby je zatraktivnilo, dluhopisy mají nominální hodnotu jedna koruna a z jejich výnosů se tak nemusí platit srážková daň, protože daňový základ se zaokrouhluje na koruny dolů, tedy na nulu. Dostavilo se ale to, co se dalo očekávat: postup začaly využívat firmy a stát tak přichází řádově o miliony korun, uvádí list E15. Ministerstvo financí "zvažuje další postup", řekl deníku mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

V posledních emisích dluhopisů, které firmy ohlásily České národní bance, jich většina používá nominální hodnotu jedna koruna, píše E15. Například UniCredit Bank bude korunové dluhopisy vydávat v objemu minimálně deset miliard korun, státní nákladní železniční dopravce ČD Cargo vydal korunové dluhopisy za půl miliardy. Další 1,5miliardový rámec má cargo od ČNB schválený. ČSOB požádala ČNB o schválení emise vlastních jednokorunových dluhopisů až za pět miliard korun. Korunové dluhopisy použila při emisi ve výši jedné miliardy korun také Wüstenrot hypoteční banka.

Firmy inspiraci spořicími dluhopisy pro občany nepopírají. "Důvodem byl zájem na straně investorů, kteří po pozitivní zkušenosti se státními spořicími dluhopisy nominální hodnotu jedné koruny požadovali," uvedla například mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Ministerstvo financí podle svého mluvčího Jakoba nemá přehled, o kolik takto stát přichází peněz. "Nejedná se o daňový únik, ale o postup výpočtu daně z úrokových výnosů, který platí již mnoho let, takže těžko lze hovořit o částce, o jakou se přichází," dodal nicméně.

Hrubým propočtem, z každé emise ve výši jedné miliardy korun stát při výnosu pět procent přichází o 7,5 milionu korun ročně, píše E15. Ty by na srážkové dani získal, pokud by emitent neuplatnil jednokorunový nominál.

Pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o plánovaném objemu deset miliard korun prodávalo ministerstvo financí počátkem října. Kvůli velkému zájmu investorů zkrátilo dobu pro jejich objednávání, celkový objem objednávek činil 21,2 miliardy korun. Příští rok ministerstvo financí vydá státní dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Daňoví mičurinci
  23.12.2011 11:22

  No prostě daňoví mičurinci, které charakterizuje rezignace na příjmovou stránku SR - jako např. zastropování odvodů, majitelé vyvádějí zisky a neplatí daně. Ale občane, ty se (pr)ohni.
  sgt.Mike
  • Re: Daňoví mičurinci
   23.12.2011 12:00

   Nechápu, že někdo, kdo netuší, proč sou stropy u odvodů, ví že existuje web patria.cz. Já myslel že tidle lidi plkaj svoje moudra na novinkách a podobně...
   D.
   • stropy
    23.12.2011 14:23

    - to je snad ideová věc, ne?
    magnus
 •  
  23.12.2011 11:03

  Kalousku ,kalousku tys to zase pokakal.
  Homo
  •  
   23.12.2011 14:57

   Přesně tak. Jde o to, jestli je to vláda pro všechny občany, nebo vláda pro ty nejbohatší.
   Bobo
  •  
   23.12.2011 12:41

   Aby lidé s vysokými příjmy neschudli
   Bobo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data