Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozloučení s rokem 2011

Rozloučení s rokem 2011

30.12.2011 17:29
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Mnoho komentátorů jistě bude právě končící rok popisovat přívlastky jako složitý, neobvyklý či barvitý. Z pohledu praktikujícího účastníka finančních a kapitálových trhů bych jej popsal jako "v mnoha ohledech překvapivý, v souhrnu však nijak přehnaně dramatický".

Kde tedy hledat onu překvapivost? Jen málokdo si asi dokázal odpustit tiché povzdechnutí při sledování mnoha vesměs impotentních pokusů evropských politiků nalézt alespoň shodu na postupu řešení evropského dluhového problému. Již několikrát jsem na tomto místě zmiňoval, že léčba předlužených evropských států nebude ani krátkodobá, ani bezbolestná. A pokud má tento proces k něčemu být, musí být založen na jednomyslné shodě všech zúčastněných států. Zde však realita narazila na ideje a místo "jeden za všechny, všichni za jednoho" jsme se dočkali "Němci a Francouzi na sebe, (skoro) všichni proti Německu a Francii". Mírně stranou v tomto ohledu stojí Velká Británie, která se konečně rozpomněla na svoji koloniální minulost a na posledním setkání EU vyjádřila jasné "ne" tomuto prozatím vcelku trapnému spektáklu. Finanční trhy však nesnáší nejistotu a toto poskakování z jedné nohy na druhou po právu potrestaly poklesem ceny resp. růstem požadovaných výnosů u státních dluhopisů dotčených zemí. Ani jim však nelze upřít jistou rozpolcenost - na jedné straně de facto volají po vyloučení slabých či nezodpovědných členů eurozóny, na straně druhé se však nesmírně bojí nedohlédnutelných dopadů takového kroku. Rok 2012 bude v tomto ohledu navýsost zajímavý, další setkání nejvyšších představitelů EU je totiž plánované již na leden.

Druhým překvapením byla míra – nyní již téměř anekdotální – ignorance akciových trhů vůči tomu, co se děje na trhu státních či korporátních dluhopisů. Zatímco agregátní 5letý CDS kontrakt (de facto pojistka proti úpadku dlužníka) na západoevropské státní dluhopisy začal zdražovat již v polovině dubna, akciové trhy reprezentované indexem DJ Euro STOXX 50 si toho ve skutečnosti výrazněji všimly až koncem dubna a to skutečné peklo se rozpoutalo na přelomu července a srpna. Ne nadarmo se v tomto ohledu tvrdí, že akcioví investoři jsou zmítáni zejména emocemi, zatímco dluhopisoví investoři si vše raději v klidu spočítají. Rychlost a zejména dynamika událostí letošního léta sice tyto rozdíly do značné míry smazala, přesto mnoho akciových spekulantů dostalo bolestivou lekci a do budoucna se bude jistě po očku dívat také na to, co se děje na trhu s dluhy.

A zatřetí? Všechny hlavní centrální banky velmi zatvrzele odolávaly volání trhů po obnovení programů kvantitativního uvolňování. Americký Fed obratně kličkoval za použití obranného mechanismu “ponechání úrokových sazeb na nízké úrovni minimálně do roku 2013”. Evropská centrální banka se sice v okamžiku výměny J. C. Tricheta za Maria Draghiho zdála myšlence podpory ekonomik formou otevřených odkupů státních dluhopisů nakloněna, nový guvernér však tyto spekulace poměrně rázně utnul. ECB si tak prozatím uchovala zdání nezávislosti na politicích, možná akcelerace problémů eurozóny v roce 2012 však může tímto kategorickým postojem výrazně otřást.

A co by mě opravdu překvapilo ke konci roku příštího? Kdyby došlo na slova některých analytiků a eurozóna se opravdu rozpadla…

Šťastný a veselý rok 2012!

Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin ze dne 30.12.2011


Váš názor
 • když
  5.1.2012 22:44

  může být bezproblémovým členem eurozony slovensko, proč by jím nemělo být řecko, italie ...Stačí když srovnají státní výdaje na jeho úroveň. Budou to pouze další chudé regiony eurozony. Je smutné, že si toho finanční trhy všimly až v l. 2009/2010. Sanovat jejich dluhopisové problémy se nechce německu, francii ani nikomu jinému a dříve než na to přijdou sami řekové, italové a ... to nemá přeci cenu.
  lime
 • Hmmmm
  3.1.2012 18:47

  Finanční trh je hysterická děvka a kdo v tom hledá logiku či smysl či nějakou zákonitost, tak maří čas. Ale 2012 bude jeden z nejlepších roků v historii - tedy pro akcie.
  Dan
  • Re: Hmmmm
   5.1.2012 22:23

   CDS...a co takle další záložku např. v rámci patria-direct s hodnotami CDS ? nebo je to snad záměrně zatajováno?
   Karl von Bahnhof
  • Re: Hmmmm
   3.1.2012 19:37

   vzhledem k naprosto nekontrolovatelnemu odkupu dluhopisu kterekoliv zeme a kterekoliv kvality blize nejmenovanymi zlocineckymi institucemi mas mozna pravdu.
   Azb
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data