Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Situace v Evropě a v USA podle chicagské školy

Situace v Evropě a v USA podle chicagské školy

6.1.2012 13:56
Autor: Redakce, Patria.cz

V případě, že nečtete noviny, jsme ve finanční krizi 3.0. Máme tady run na evropské banky, který pochází ze ztrát realizovaných na investicích do státních dluhopisů. Nejde o nic složitého – lidé se prostě snaží vyhnout následkům vládních defaultů, protože je jasné, že možnosti další pomoci jsou vyčerpány. Evropanům se povedlo udělat z jednoduchého problému restrukturalizace měnovou a fiskální krizi, krizi bankovní a nyní i politickou. A ECB pilně nakupuje vládní dluhopisy, takže nejpravděpodobnějším výsledkem je vysoká inflace.

Evropa i Spojené státy spoléhají na režim „garance – regulace – státem financovaná záchrana“. Ten přestává fungovat ve chvíli, kdy finance nutné na záchranu převýší fiskální zdroje. V tomto bodě se nyní Evropa nachází, imunní nejsou ani USA. Dříve či později začnou investoři zkoumat desítky bilionů vládních záruk, které se přičítají k dnes již neudržitelným deficitům. Jediné možné řešení podle mě znamená cestu na začátek. Nesmíme podporovat krátkodobý dluh daňovými štíty a regulací, nesmíme předstírat, že v systému nikdo nedrží riziková aktiva; zbavme se všeho, co jen zdánlivě připomíná firmu, která je příliš velká na to, aby padla. Starý režim přetrvává jen proto, aby dále existovaly podpory a záchranné programy, což se bankám hodí.

V případě USA se můžeme ptát, proč jejich ekonomika stagnuje. Nevím a myslím si, že to ve skutečnosti neví nikdo. Máme 9% nezaměstnanost proto, že vláda přestala budovat silnice a nové školy? Ne. Je tu vysoká nezaměstnanost, protože vláda propustila hodně státních zaměstnanců? Ne. Nebo je vysoká kvůli tomu, že zdanění kapitálových zisků leží příliš nízko? Je známo, že rozhodující roli hraje marginální daňová sazba, ne ta průměrná. Greg Mankiw odhaduje, že jeho marginální sazba se nachází na úrovni 93 %, a to po započtení federálních a místních daní a daně z nemovitosti. Nepočítá ale zdanění zisků a další nepřímé daně. Znamená 93 % příliš nízké číslo, které tvoří příčinu nezaměstnanosti? Nebo je její příčinou to, že trhy požadují tříleté vládní dluhopisy, ale ministerstvo financí vydává dluhopisy desetileté? Nebo není 1,5 bilionu nadbytečných rezerv dost na to, aby umožnilo vypořádání transakcí v ekonomice?

Samozřejmě, že v určitém smyslu stále trpíme důsledky krize roku 2008. Nadále slyšíme citace studie Reinhartové a Rogoffa, která říká, že recese jsou po finančních krizích dlouhé. Ale proč? Může to být jen proto, že politika je po krizi zvláště pomýlená. Co když ve skutečnosti nejde o makroekonomický problém? Co když jde o nemoc daňových sazeb, sociálních programů, které platí lidem za to, že nepracují, a nemoc „války s firmami“? Lidé takovou možnost slyšet nechtějí. Chtějí slyšet nějaký odvážný plán, nějaký dobrý nápad. Mikroekonomie ale není armádou, je to zahrádka. Růst tam zajišťují majetková práva, jednoduchý systém zdanění, transparentní a na pravidlech založená regulace a fungující systém vzdělání. Tuto zahrádku musíme plít, ne na ni jen házet hnojivo.

Uvedené je výtahem z projevu, který pronesl John H. Cochrane, profesor ekonomie na University of Chicago Booth School of Business, na konferenci „Restoring Economic Growth“ v Hoover institution.

(Zdroj: Blog Johna H. Cochraneho)


Váš názor
 • Naomi Klein - The Shock Doctrine: Rise of Disaster Capitalism
  6.1.2012 16:46

  O tom jak to dopadne, když si do země pustíte hochy ze Chicagské školy souhrnně referuje skvělá kniha Naomi Klein a navíc si zamilujete Americkou opravdovou demokracii: www.infoshop.org/amp/NaomiKlein-TheShockDoctrine.pdf
  Detective
  • Re: Naomi Klein - The Shock Doctrine: Rise of Disaster Capitalism
   6.1.2012 16:50

   Čau Holmesi, jak to vypadá s tou volnou energy ze 4. dimenze (nebo ješště vyšší d.) a studenou nuklearni fůzi v kanclu ?? Já jenom, jestli mám kupovat nový okna , páč mi netěsněj a kdy mám odhlásit plyn . s těma tvejma vynálezama bude vymalováno, rozumíš?
   db
   • Již "za rohem"
    6.1.2012 17:21

    Bufíku, zateplení baráku za 350.000 neobjednávej. Za pár týdnů/měsíců si koupíš HephaHeat topení. Zaplatíš 1 jednotku energie a dostaneš 40 jednotek energie zdarma. To znáš třeba u tepelné pumpy (byť s nižším poměrem), tak v setrvej v pohodě. Nachystej si čekající ordery ve stylu "snowballing" (víš na které komoditě a kterým směrem) a z Tvého houpacího křesla jenom pozoruj co přijde. Bude to "stunning".
    Detective
    • Re: Již "za rohem"
     6.1.2012 17:24

     ta to se vážně moc těšim, to je ještě lepší nabídka než od Horsra Fuchse v teleshoppingu.
     db
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba