Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejúspěšnější z prognostiků: Koruně se nadále povede špatně, v prvním pololetí ji čeká oslabení skoro na 3leté dno

Nejúspěšnější z prognostiků: Koruně se nadále povede špatně, v prvním pololetí ji čeká oslabení skoro na 3leté dno

17.1.2012 13:54, aktualizováno: 17.1. 15:01
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Euro za 26,50 ? Taková bude realita podle analytiků Royal Bank of Scotland na konci června letošního roku, což by pro českou měnu znamenalo oslabení na úrovně nevídané od listopadu 2009. Analytici RBS přitom měli podle hodnocení agentury Bloomberg nejpřesnější odhady pro vývoj koruny vůči euru v posledních šesti čtvrtletích ze všech přispívatelů do pravidelného průzkumu.

„Od koruny očekáváme „nemastný neslaný“ výkon i v první polovině letošního roku, protože faktory podporující ekonomický růst se vypařily,“ shrnul fundamentální důvody pro očekávání dalšího oslabení české měny analytik RBS Roderick Ngotho ve zprávě pro klienty odeslané v minulém týdnu. Domnívá se přitom, že náchylnost země vůči zpomalení evropské ekonomiky, přenášená zvláště skrze vývoz, podkopala nadšení investorů vůči české měně.

Koruna za letošní rok do včerejšího závěru již oslabila vůči dolaru o 2,4 procenta a podle hodnocení agentury Bloomberg tak letos drží primát za nejhůře si vedoucí měnu z 31 sledovaných hlavních měn světa. Analytici to většinou dávají za vinu míře otevřenosti české ekonomiky ve spojení s obavami z recese v eurozóně. Česká ekonomika totiž vděčí za 70 procent svého ročního hrubého domácího produktu právě vývozu – a to především do zemí Evropské unie, zatímco u Polska je tento podíl poloviční.

Vývoj kurzu koruny k euru za posledních 5 let

czkeur 5Y

Ještě negativnější výhled vůči české měně publikoval v prosinci analytický tým banky Goldman Sachs. Koruna by podle něho měla nejdříve kvůli negativním dopadům evropské dluhové krize oslabit do tří měsíců na 27,50 CZK/EUR, aby o tři měsíce později byla na 27,0 CZK/EUR a v prosinci 2012 se vrátila zpět na 25,50 CZK/EUR

Česká republika totiž obsadila spolu s Polskem, Maďarskem a Velkou Británii přední místa v rámci analýzy týkající se expozice vůči zemím eurozóny ve všech dílčích kategoriích, včetně rozboru státních a bankovních závazků financovaných z peněz eurozóny, závislosti na vývozu a přímých zahraničních investicích.


(Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs)


Váš názor
  • Vedle jak ta jedle!
    26.1.2012 12:49

    Podle mého názoru se velmi mýlí - specialisté ze skotské banky. Doporučil bych jim méně pít skotskou a raději ochutnat naše plzeňské, vše pak uvidí v lepší realitě.¨ Kdybychom měli již euro, měli by o starost méně. A nejen oni:
    Ing. Lucian PAPAZIAN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data