Evropská ratingová agentura, která by konkurovala agenturám Standard & Poor's, (36,47 USD, -0,22%) a Fitch, by mohla zahájit činnost již v letošním roce. Uvedl to v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera německý podnikatel Roland Berger, který je zakladatelem stejnojmenné poradenské společnosti.
Evropští politici v době dluhové krize v eurozóně kritizují ratingové agentury S&P , a Fitch za to, že navzdory záchranným programům a úsporným opatřením příliš rychle snižují hodnocení úvěrové spolehlivosti zadlužených evropských zemí.
Berger se nyní snaží u evropských vlád a podniků získat podporu a finance pro novou ratingovou agenturu. Ta by podle něj měla být soukromou neziskovou organizací ve formě nadace a mohla by být připravena "v první polovině či v prvních devíti měsících roku".
Berger podle listu doufá, že do té doby pro novou agenturu získá potřebný kapitál v objemu 300 milionů eur (7,6 miliardy Kč). "Navrhovaným modelem je agentura, jejíž služby jsou placeny zákazníky, kteří mají zájem na získání spolehlivých a objektivních výsledků," řekl Berger.
Jeho partner Markus Krall, který má založení nové agentury na starosti, v rozhovoru pro německý list Euro am Sonntag uvedl, že agentura se od konkurence bude lišit tím, že bude za své analýzy přijímat zodpovědnost. Klienti by tak po agentuře mohli požadovat odškodné za případné ztráty, což by ji podle Kralla "silně motivovalo" k poskytování přesných analýz.
Podporu Bergerovu plánu na novou ratingovou agenturu, která by měla sídlit v Nizozemsku, již podle tisku naznačily Evropská komise a evropské vlády, ale také Čína a některé arabské země. Ke spuštění činnosti potřebuje nová agentura také souhlas Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA).
Generální ředitel největší německé bankovní společnosti (32,95 EUR, 1,37%) Josef Ackermann považuje vytvoření evropské ratingové agentury za smysluplný krok, který však nelze učinit přes noc. "V zásadě bych uvítal, kdyby evropská ratingová agentura existovala," řekl Ackermann. "Takovou agenturu však nemůže založit nějaká malá skupina evropských bank, protože je potřeba zajistit její nezávislost. Navíc je zapotřebí řada let, než si takováto agentura vybuduje odpovídající pověst," dodal. Problém s nedostatkem nezávislosti by podle něj měla rovněž agentura, která by fungovala na základě podpory států.
Také Krall vyjádřil obavu z toho, že státní účast by mohla "vyvolat otázky ohledně nezávislosti této agentury". "Samozřejmě si nepřejeme, aby byla financovaná z peněz daňových poplatníků," prohlásil.
Ackermann navzdory podpoře vzniku evropské agentury hájil rovněž dosavadní postup agentur S&P , a Fitch. "V podstatě nelze těmto ratingovým agenturám příliš vyčítat, že se nyní důsledně drží svých modelů (pro stanovení ratingů)," řekl. "Pokud ve svých modelech zjistí, že si již nějaká země nezaslouží (nejvyšší možný) rating AAA, nemohou dělat nic jiného, než provést snížení ratingu," dodal.
Agentura S&P například minulý týden snížila rating devíti zemím eurozóny, včetně Francie a Rakouska, které měly doposud nejvyšší známky Tento týden pak zhoršila hodnocení i evropskému záchrannému fondu EFSF.