Celosvětově největší ocelárenský gigant utrpěl v posledním čtvrtletí roku 2011 celkovou čistou ztrátu na úrovni jedné miliardy dolarů, za kterou však stojí jednorázové vlivy v podobě daňových plateb a nákladů na restrukturalizaci (-1,3 mld. USD). Celková ztráta na akcii tak dosáhla 0,65 USD. Základním sledovaným ukazatelem u oceláře ale je výsledek EBITDA za 4Q, který skončil kladnými 1,71 mld. USD, což je meziroční pokles z 1,85 mld. USD, ale nad očekáváním analytiků 1,68 mld. USD. Celoroční čistý zisk FY2011 dosáhl 2,3 mld. USD či 1,46 USD/akcie, meziročně o pětinu méně.
Celkové tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 8,5 procenta na 22,45 miliardy dolarů. Snížily se ve srovnání se třetím čtvrtletím, za celý rok pak utržil 93,97 mld. USD, což byl proti roku 2010 nárůst o více než 20 procent. Za významný negativní příspěvek ke slabému čtvrtletí označil situaci v Evropě, která dle firmy i nadále zůstává zneklidňující. „Hledíce do roku 2012 zůstává Evropa zneklidňující. Přes pokračující nejistotu ale celkově sentiment na trhu vnímáme jako příznivější proti poslednímu čtvrtletí roku 2011,“ uvedl šéf firmy Lakshmi Mittal.
Ceny za tepla válcované oceli, používané zejména ve stavebnictví a autoprůmyslu klesaly tři čtrtletí za sebou a dostaly se nejníže za 13 měsíců, uvádějí data Steel Business Briefing. Celková poptávka po oceli má v roce 2012 růst o 4,5 % proti říjnovému odhadu Světového sdružení pro ocel WSA, který ještě počítal s růstem o 5,4 %.
ke konci roku 2011 snížil celkové zadlužení o 2,4 mld.USD na 22,5 miliardy dolarů a očekává další snižování dluhu.
měl relativně silné první pololetí roku 2011 se ziskem 2,6 miliardy dolarů. Pro letošní první polovinu roku předpověděla, že „EBITDA 1H12 překoná úroveň pololetního výsledku ve 2H11, ale bude slabší proti EBITDA prvního pololetí 2011“. Dodávky oceli v první polovině letošního roku očekává na podobné úrovni, jako v první polovině loňského roku, těžbu pak vyšší. chce udržet celoroční dividendu na úrovni 0,75 USD/akcie.
je největším výrobcem oceli na světě, působí v řadě zemí, včetně České republiky. Firma koncem loňského roku oznámila, že ve svých ostravských hutích propustí více než 600 lidí, což je zhruba deset procent zaměstnanců. Velká část jich mohla odejít s nadprůměrným odstupným, což se rovněž přechodně negativně odrazí v hospodaření podniku. O nabídku projevilo zájem zhruba sedm stovek zaměstnanců.
V lednu oznámil své celoroční výsledky ruský Evraz včetně Evraz Vítkovice Steel. Produkce oceli v Evraz Vítkovice Steel se v roce 2011 proti předchozímu roku zdvojnásobila díky vyřešení sporu o cenách dodávek s Ostrava, konstatovala firma. V posledním kvartále navíc prý vítkovické hutě zaznamenaly nárůst produkce především v důsledku ukončení opravných prací, které probíhaly ve třetím čtvrtletí. Za celý rok 2011 celá skupina Evraz vyprodukovala 16,8 milionu tun oceli, v roce 2010 to bylo 16,3 milionu tun. V posledním čtvrtletí loňského roku výroba vzrostla ze čtyř milionů tun ve třetím čtvrtletí na 4,13 milionu tun.
(Zdroj: , Bloomberg, čtk, Evraz)