Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama představil návrh rozpočtu, chce podporu růstu a vyšší daně

Obama představil návrh rozpočtu, chce podporu růstu a vyšší daně

13.02.2012 18:11, aktualizováno: 14.2. 8:58
Autor: ČTK

Aktualizováno

Americký prezident Barack Obama dnes zaslal Kongresu návrh rozpočtu na fiskální rok 2013, který začne v říjnu. Počítá se v něm s výdaji 3,8 bilionu dolarů a schodkem kolem 900 miliard dolarů, který znamená další navýšení obřího dluhu země. Šéf Bílého domu chce rozpočtem podpořit růst ekonomiky, která podle něj po nedávné hluboké recesi nabývá na síle. Zároveň požaduje vyšší daně pro nejbohatší Američany. Návrh má nicméně minimální naději na schválení v Kongresu.

Obama počítá s podporou infrastruktury, počínaje výstavbou nových dálničních tahů a konče modernizací škol. Prezident také chce více peněz pro učitele. Daňovými úlevami hodlá podpořit firmy, které budou ve Spojených státech vytvářet nová pracovní místa. Na tvorbu míst a infrastrukturu by v rozpočtu celkem mělo jít kolem 800 miliard dolarů.

Obama zopakoval svůj dlouhodobý požadavek vyšších daní pro nejbohatší Američany, kteří by podle něj měli platit nejméně třicetiprocentní daň z příjmu. Prezident také chce vyšší daň z dividend. Pokud by tato opatření prošla Kongresem, vyneslo by to americké státní pokladně podle odhadů 1,5 bilionu dolarů za deset let.

"Při tvorbě rozpočtu jsme se řídili myšlenkou, že naší zemi se vždycky dařilo, když každý měl spravedlivou příležitost. Návrh odmítá pojetí ekonomiky, kde se každý stará jen o sebe, které přispělo k prohloubení propasti mezi nejbohatšími a nejchudšími Američany," řekl.

Šéf Bílého domu chce, aby od příštího roku pro rodiny s příjmy nad 250.000 dolarů ročně a jednotlivce vydělávající nad 200.000 dolarů ročně již neplatily daňové úlevy schválené za jeho předchůdce George Bushe. Znamenalo by to, že nejvyšší sazba pro daň z příjmu by se zvýšila ze 35 procenta na 39,5 procenta. Daň z dividend a kapitálových výnosů by vzrostla z 15 procent na 20 procent. Američané s příjmy nad milion dolarů by pak podle prezidentových představ měli v každém případě platit nejméně třicetiprocentní daň z příjmu.

Obama rovněž uvedl, že v návrhu hodlá bojovat i obřími deficity amerických rozpočtů. Podle něj by se za deset let měly snížit o čtyři biliony dolarů. Schodek 900 miliard dolarů plánovaných na příští rok je ale opět vysoký a výdaje v něm podle agentury Reuters přispějí během následující dekády o růst deficitu o šest bilionů dolarů.

"Obamův rozpočet počítá s vyšším státním zadlužením," napsal deník The Washington Post. V roce 2021 by podle něj státní dluh Spojených států narostl na téměř 19 bilionů dolarů, což je o jeden bilion více, než Obamova vláda odhadovala dříve. I další americká média se shodují, že návrh zaměřený hlavně na výdaje pro boj s deficitem příliš nedělá, i když Obama mluví o citlivých škrtech. S menším rozpočtem se bude muset smířit armáda, která dostane meziročně o procento méně. Méně peněz bude vyčleněno i na vesmírné programy.

Návrh šéfa Bílého domu je nicméně s největší pravděpodobností určen jen voličům, kteří budou na začátku listopadu rozhodovat, zda jej v úřadu ponechají i v dalším období. Republikáni, kteří ovládají jednu komoru Kongresu, již dali najevo, že návrh odmítnou. Obamu dlouhodobě kritizují jako rozhazovačného politika, který lehkomyslně zvyšuje zadlužení země. "Obamův rozpočet je urážkou amerického daňového poplatníka," poznamenal například dosavadní favorit republikánského klání o nominaci na prezidenta Mitt Romney.

Zadlužení Spojených států dosahuje asi 15 bilionů dolarů (více než 287 bilionů Kč). V posledních čtyřech letech se deficit rozpočtu vždy pohyboval nad hranicí jednoho bilionu dolarů, což je podle většiny ekonomů jen stěží udržitelné. Letošní deficit má ještě činit asi 1,33 bilionu dolarů, což by představovalo zhruba 8,5 procenta hrubého domácího produktu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:20Rozbřesk: Další test pro-inflačního dopadu vyšších cel
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index