Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výměna řeckých dluhů začala, německý ministr radí zemi odejít

Výměna řeckých dluhů začala, německý ministr radí zemi odejít

27.2.2012 8:23, aktualizováno: 27.2. 9:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecko žádá soukromé věřitele, aby oznámili svou účast na výměně dluhopisů v rámci výrazného snížení řeckého státního dluhu do 8. března. Plyne to podle agentury Reuters z dokumentů, které vymezují podmínky řecké nabídky.

Řecká vláda v pátek oficiálně předložila soukromým věřitelům nabídku na dosud největší oddlužení v historii formou výměny státních dluhopisů za nové s nižší hodnotou a delší splatností. Banky a další soukromí věřitelé v rámci transakce přijdou zhruba o 107 miliard eur (2,7 bilionu Kč) a celkový řecký dluh by se měl snížit na 250 miliard eur.

Seškrtání řeckých dluhů je klíčovou podmínkou toho, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. Výměna dosavadních státních dluhopisů je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), jehož podmínky schválili ministři financí eurozóny v úterý. Díky němu by se Řecko mělo vyhnout neřízenému bankrotu.

Dokumenty uvádějí, že termín vyjádření se může v případě potřeby prodloužit. Vláda v minulých dnech uváděla, že musí celou transakci dokončit do 12. března. Nové peníze od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) Řecko potřebuje nejpozději do 20. března, kdy má splatit dluhopisy v hodnotě asi 14,5 miliardy eur.

Součástí zákona o výměně dluhopisů je doložka o společném postupu (CAC), která stanoví, že pokud se k výměně přihlásí dvě třetiny držitelů dluhopisů, budou ji muset přijmout i ostatní investoři. Atény doufají, že k výměně dobrovolně přistoupí 85 až 90 procent věřitelů.

Přes dosažení dohody a započaté řešení dluhu neutuchají hlasy z oficiálních míst, vyzývají k odchodu země z eurozóny. Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich vyzval Řecko v rozhovoru pro týdeník Spiegel k odchodu z eurozóny. Jde o prvního člena německé vlády, který otevřeně vyzval k tomuto způsobu záchrany společné evropské měny, uvedl v neděli server deníku Zeit.

"Mimo měnovou unii jsou šance Řecka k zotavení a získání konkurenceschopnosti s jistotou větší, než když zůstane v eurozóně," prohlásil Friedrich.  Německý parlament bude hlasovat o druhém záchranném plánu v pondělí. Zatím není jasné, zda vládní koalice kancléřky Angely Merkelové v hlasování uspěje, aniž by se musela spoléhat na podporu ze strany opozice. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble má nicméně za to, že parlament podpoří druhý záchranný balík pomoci pro Řecko.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olliho Rehn pak o víkendu zopakoval, že se eurozóna na posílení záchranných fondů dohodne v březnu. "Očekávám, že v březnu dosáhneme dohody na posílení evropského eurovalu tím, že zkombinujeme zdroje stálého Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a zbývající zdroje Evropského fondu finanční stability (EFSF)," uvedl Rehn.

 Vše by podle něj mělo být hotovo do dubnových jednání o uvolnění dalších protikrizových peněz pro Mezinárodní měnový fond (MMF).  Komisař uvedl, že země eurozóny vedou "konstruktivní" rozhovory s Německem. Tomu se posílení záchranných fondů nezamlouvá. "Konstruktivní jednání právě probíhají a já věřím, že v průběhu března budeme schopni přijmout rozhodnutí," doplnil Rehn.


(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP, mediafax)


Váš názor
  • děkujeme, odejděte
    27.2.2012 9:30

    Je to jasný. Vojenské přepadení Řecka němecnou armádou, jako součásti EU je nemyslitelné. Vyvolává to asociace na invazi spřátelených armád v r.1968 v ČSSR. No, když Řecko opustí EU a stane se zase svobodnou zemí, je vylodění evropských vojenských sil na ostrově kvůli nesplaceným závazkům už lépe omluvitelné. Tohle čeká každou zadluženou zemi...
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data