Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý ústavní soud: O EFSF nemůže rozhodovat jen parlamentní výbor, dosavadní verdikty neplatné

Německý ústavní soud: O EFSF nemůže rozhodovat jen parlamentní výbor, dosavadní verdikty neplatné

28.2.2012 12:16, aktualizováno: 28.2. 12:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Podle německého ústavního soudu není možné, aby o záchranném fondu eurozóny (EFSF) v Německu rozhodovala jen speciální devítičlenná parlamentní komise, jak to dosud předpokládal Spolkový sněm. Pravidlo, podle něhož měl tento podvýbor finančního výboru v některých naléhavých záležitostech rozhodovat za celou dolní komoru parlamentu, prohlásil proto ve velké části původně předpokládaných případů neúčinné.

Druhý senát ústavního soudu toto pravidlo předběžně zrušil ve zrychleném procesu už v listopadu. Až do dnešního konečného verdiktu tak musel Spolkový sněm legislativu související s EFSF stejně schvalovat na plenárních zasedáních.

Německý parlament nyní musí najít nová procesní pravidla pro schvalování pomoci eurozóně. Podle agentury Reuters by se v Německu mohl zpomalit rozhodovací proces ve Spolkovém sněmu.

Rozhodnutí podvýboru podle ústavního soudu zůstávají přípustná, pokud jde o nákupy státních dluhopisů na finančních trzích. V těchto případech totiž podle soudu je vzhledem k důvěrnosti rozhodnutí oprávněné, když o nákupech nerozhoduje celý Spolkový sněm, ale jen malé grémium.

Dosud ve Spolkovém sněmu platilo ustanovení, že tajně jednající grémium zastupuje práva 620členného Spolkového sněmu "v případech zvláštní naléhavosti nebo důvěrnosti". Verdikt Ústavního soudu v Německu tak znamená, že buď celý 620členný Bundestag, tedy dolní komora parlamentu, nebo 41členná rozpočtová komise se bude muset shromáždit vždy, když se bude rozhodovat o záležitostech týkajících se fondu EFSF. Speciální devítičlenná komise bude moci schválit pouze nákup dluhu na sekundárním dluhopisovém trhu. Nemůže ale schválit půjčky a preventivní úvěrové linky pro předlužené země eurozóny, jako je Řecko nebo rekapitalizace bank.

Ústavní soud rozhodoval na podnět dvou poslanců sociální demokracie (SPD) Swena Schulze a Petera Danckerta. Ti ve své stížnosti argumentovali, že přesunutí naléhavých rozhodnutí, které navíc mají dopad na státní rozpočet, z pléna na zvláštní grémium je vylučuje z rozhodovacího procesu. To údajně bylo proti ústavě a poškozovalo práva poslanců. Ústavní soud jim dnešním usnesením dal zapravdu.

(Zdroj: čtk, mediafax, Bloomberg)


Váš názor
  • Centralizácia moci & zodpovednosti
    28.2.2012 17:04

    Ak má proces reformácie euroolitiky byť v nadčasovej polohe tak vo vzťahu k EP, tak i k národným parlamentom, tak Ústavný súd UNIFIKOVANE musí mať nekompromisnú pozíciu konečnej inštancie štátu v strategických,existenčných a ústavných kompetenciách! Ináč dôjde k reťazovej dominoreakcii podobnej Slovensku, či Maďarsku a "euroanarchia" v perióde 2012-2022 bude mať nedozerné negatívne dôsledky s katastrofickými "eurovýstupmi" čo asi treba maximálne minimalizovať a v operatívnom predstihu. -Radový eurortiťkin z Turca -28.2 2012 -17.02.
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university