První masivní finanční injekce Evropské centrální banky, která proběhla v prosinci minulého roku, byla krokem, který dosud nejvíce přispěl k uklidnění situace na finančním trhu celkově i trhu mezibankovním. Druhý tendr tříletých půjček tzv. LTRO, jehož výsledek bude oznámen ve středu 29. února v 11:15 SEČ, bude sledován ještě detailněji. První tendr byl trhem do značné míry podceněn, když investoři nedokázali plně odhadnout, jak pozitivní efekt tento tah ECB přinese. S druhým kolem, které začíná dnes, se objevuje hned několik klíčových otázek při rozhodování se, jak z této události v pozici investora těžit:
1, O kolik si banky řeknou?
Analytické odhady byly v posledních dnech postupně snižovány s tím, že průměrný odhad nyní počítá se stejným objemem jako v prosinci, tzn. okolo 489 mld. EUR. Analytici osloveni agenturou Bloomberg v průměru očekávají 470 mld. EUR. Analytici rovněž očekávají celkový objem LTRO kolem prosincové hodnoty. Podle analytiků Bank of Canada se konsensus na trhu pohybuje v rozmezí 500 - 600 mld. EUR, zatímco svůj odhad stanovují do rozmezí 485 – 525 mld. EUR. Investoři v nedávné anketě na průměru očekávají, že v druhém únorovém kole 3letých LTRO bude využito od ECB celkem 680 miliard eur. Banky v anketě odpověděly předpokladem 562 miliard eur. „Pokud se tato očekávání naplní, ECB dodá bankám tříletou likviditu v celkovém objemu 1,1 až 1,2 bilionu eur, to je na dolním okraji očekávání ekvivalent 141 % v roce 2012 a 78 % procent v roce 2013 splatných dluhopisů evropských bank,“ uvedla nedávno . Tržní odhady většinově míří na objem půjček od ECB v únoru vyšší, než tomu bylo v prosinci.
2, Jaká část z této sumy vlastně přinese „nové peníze“?
Při prvním kole LTRO banky zároveň snížily objem hlavní refinančních operací a kratších tříměsíčních LTRO na úkor nových tříletých LTRO. Čistý nárůst otevřených operací ECB na volném trhu tehdy dosáhl 210 mld. EUR. Nyní analytici odhadují, že nová likvidita by mohla představovat až 300 mld. EUR.
3, Jak výsledek LTRO ovlivní trhy?
V jednoduché logice by velký zájem bank o levné peníze měl podpořit současnou rally na akciových trzích, což by mohlo v delším období pomoct hospodářskému zotavení na celém světě. V případě menšího zájmu bank je však reakce nejasná, protože menší zájem bank se dá interpretovat i tak, že banky již tolik nepotřebují nové zdroje financování. Analytici se však vesměs shodují, že výrazně menší zájem bank by s největší pravděpodobností vzal vítr z plachet současné rally.
Podle Laurena Rosborougha, měnového analytika ze , by výsledek LTRO mohl krátkodobě podpořit euro vůči dolaru za předpokladu, že výsledná suma se nebude výrazně lišit od tržního konsensu jedním nebo druhým směrem. První kolo přineslo výrazné uklidnění na evropské dluhopisové trhy a propad výnosů na vládních italských a španělských dluhopisech. Analyci Bank of America/Merrill Lynch však varovali, že ani pozitivní výsledek druhého kola nemusí přinést další propad u těchto výnosů, protože jsou mnohem méně atraktivní, než tomu bylo před dvěma měsíci.
4, Kdy začnou LTRO pomáhat reálné ekonomice?
Toto je asi nejdůležitější otázka ze všech a zároveň i oblast, ve které je ECB často kritizována. Širší měnová báze a půjčování bank v lednu narostly, když ke konci roku 2011 poklesly. Tato data od ECB podle analytiků naznačují, že stahování peněz a snižování zadlužení evropského bankovního systému se zastavilo. Navzdory těmto pozitivním faktorům poptávka po hypotékách a dalších na spotřebitele orientovaných úvěrech klesá. Většina ekonomů nadále očekává, že Evropa se v tomto kvartálu propadne do recese. Tím hlavním efektem LTRO tak zřejmě je posílení bankovního sektoru a z toho plynoucí snížení rizika dlouhé recese.
K jakému závěru ohledně využití získaných peněz v únorové aukci 3letých LTRO bankami došel nedávný průzkum ? Poslouží skutečně k navýšení úvěrů klientům, tedy jejich uvolnění do reálné ekonomiky? Hlavně ke splacení dluhopisů, míní 57 % oslovených investorů a 56 % oslovených bankéřů. Následně ke carry obchodům do vládních dluhopisů (26 % a 36 %), jejich uložení k ECB (0 % a 10 %). Pouze 4 % investorů se domnívají, že peníze z dlouhodobé likvidity od ECB půjdou na vyšší financování klientů bank, ze samotných osloveným bankéřů si to myslí či připouští jen 7 procent…
Také ratingová agentura Fitch Ratings dnes uvedla, že považuje za nepravděpodobné, aby nově dodaná likvidita ECB vyvolala vyšší úvěrování ze strany bank, protože takto doplnění kapitál stále ještě nahrazuje odjinud chybějící zdroje.
Bude únorové druhé kolo 3letých LTRO poslední? ECB tak zatím hovoří, žádný termín pro případné třetí kolo LTRO zatím oznámen nebyl. Analytici se domnívají, že třetí kolo LTRO je v tomto roce nepravděpodobné.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, ECB, , , , SocGen)