Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Taylor: Stimulace nefunguje, jen nám znovu ukazuje to, co jsme již věděli

Taylor: Stimulace nefunguje, jen nám znovu ukazuje to, co jsme již věděli

07.03.2012 7:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Provedl jsem řadu analýz, které se týkají jednorázové keynesiánské stimulace – stimulace, která je přechodná a jejímž cílem je boj s recesí a podpora ekonomiky. Přesvědčivý důkaz o tom, že takové kroky ekonomice pomáhají, jsem nenašel. Situace se má podobně s dlouhodobou podporou růstu. Tyto kroky ve skutečnosti zvyšují nejistotu ohledně deficitů a dluhu a tak pravděpodobně ekonomiku poškozují.

Chci ale zdůraznit, že netvrdím, že dlouhotrvající změny ve fiskální politice, jako jsou daňové reformy či nižší marginální daňové sazby, nemohou ekonomice pomoci. Neříkám, že automatické stabilizátory nefungují efektivně. Hovořím o přechodných fiskálních krocích. A nerozporuji ani určité části makroekonomické teorie, které se někdy nazývají jako keynesiánské. Jde například o předpoklad, že mzdy a ceny nejsou flexibilní, že významně působí očekávání, nebo že svou roli při krátkodobých fluktuacích hraje agregátní poptávka. Pro mě ale tyto jevy znamenají potřebu systematických pravidel a eliminaci jednorázových kroků.

Základem keynesiánské představy o stimulaci je možnost vyvážit pokles agregátní poptávky zvýšenými vládními výdaji, včetně jejich multiplikačního efektu. Podobně fungují přechodné změny daní, u nich se ale předpokládá, že mezeru ve výdajích vyplní soukromá spotřeba. Na tomto mechanismu fungují modely, podle kterých se celkový efekt odhaduje.

Kvůli různým předpokladům ohledně mezního sklonu ke spotřebě, rychlosti změn ve spotřebě a vytěsnění jiných výdajů se ale odhady jednotlivých modelů velmi liší. Například Christina Romer a Jared Bernstein odhadovali, že stimulace v roce 2009 přinese velký efekt a multiplikátor dosáhne hodnoty 1,5. John Cogan, Volker Wieland, Tobias Cwik a já jsme zase předpovídali mnohem menší efekt s multiplikátorem 0,5. Pokud pak pro zpětné hodnocení stimulace používáme stejné modely jako pro predikci jejich vlivu, děláme stále stejné chyby.

Chceme-li tedy posuzovat vliv stimulace, musíme sledovat změnu celkové spotřeby nebo HDP. Podle mého výzkumu tedy ta část stimulace roku 2008, která obsahovala přechodné úlevy na daních, nepřinesla žádný výrazný efekt. Patrný byl sice výrazný růst disponibilních příjmů, ne však spotřeby. Přesně ten samý výsledek bychom čekali na základě hypotézy permanentních příjmů či životního cyklu. Lidé prostě většinu získané hotovosti uspořili. To samé proběhlo v letech 2001 a 2009. V roce 2009 nebyl úspěšný ani pokus o výrazné zvýšení vládních nákupů zboží a služeb. Investice do infrastruktury vzrostly jen o 0,05 % HDP a spotřeba federální vlády jen o 0,14 % HDP. Podpora, kterou získaly místní a státní vlády, byla většinou použita na snížení dluhu a zvýšení transferů.

Stimulace prováděná v minulých letech tak ve skutečnosti ekonomice nepomohla a agregátní výdaje nezvedla. Podobně hodnotí ekonomové stimulační kroky v 70. letech. Bohužel jsme si ji museli v posledních letech zopakovat, abychom znovu zjistili to, co jsme již věděli.

(Zdroj: Blog Johna Taylora)


Váš názor
 • Pragmatismus analytiků USA je sympatický
  07.03.2012 10:26

  Jejich ekonomické analýzy jsou většinou objektivní. Co si spočítaj to publikují, žádné úlitby bohům - bez ideologie. Reflektují objektivní situaci a svá zjištění promítají do ekonomické teorie. Právě viklaj sochou boha Keynese jenže až jim spadne tak co jim zbude. Asi budou si muset najít nového. To asi bude ten co vymyslí řešení současné ekonomické krize. Jenže takový na obzoru zatím není. Takže očekávám překvapivá zjištění typu: 1)Známé prostředky jsme už použili krize nezanikla, 2)Kapitalismus nemá prostředky pro řešení krize-musíme vymyslet nové, 3) Regulace se někde osvědčuje jinde ne, 4) Teď už to funguje, ale bohužel jsme zavedli socialismus bez komunistů - VLASTNÍME, PLÁNUJEME, PŘEROZDĚLUJEME. Zdraví B007
  Bolševik007
 • ...Koukám, že
  07.03.2012 8:09

  ve finančním světě, nefunguje poslední dobou vůbec nic..Ani slušné výsledky firem, ani "Balíčky" pro Řecko..Stimulace funguje už jenom v sexu a to také nééé po každé.Přeji hezký den, dnes bude Výplach jako Prase(pardon, jiné slovo mě nenapadlo...
  ZUZKA
  • Re: ...Koukám, že
   07.03.2012 8:17

   Co tak brzo Zuzko? btw: já bych slovo "prase" nahradil slovem "sviňa" ..."výplach jako sviňa"...:-)) To taky de, ne? Třeba dnes mě vypláchla pořádná průtrž... ale na druhou stranu mi zase funguje česká klávesnice, což značí, že svět je duální a všechno má dvě strany mince. Takže se ti v sexu může začít dařit... Což ti přeji plnými doušky....:-))
   Jesse
   •  
    07.03.2012 9:27

    Myslím, že do konce týdne ,pokud nepříjde jobovka se nic moc už dít nebude. Další díl tak možná už příští týden, nejdřív v pátek.
    Homo
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data