Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v únoru stagnovala na tříletém minimu 8,3 procenta, v souladu s odhady. Pozitivní překvapení přitom přinesl údaj o počtu nových pracovních míst, podle něhož vytvořila americká ekonomika v únoru 227 tisíc pracovních pozic a třetí měsíc v řadě tak zaznamenala nárůst vyšší než 200 tisíc. Analytici přitom očekávali mírnější růst, o 210 tisíc pracovních míst.
Pozitivní překvapení také přinesla vzestupná revize údajů za předcházející dva měsíce. Podle ní vzniklo v lednu 284 tisíc pracovních míst proti předchozímu údaji 243 tisíc, celkově za leden a prosinec vzniklo o 61 tisíc pracovních míst více, než uváděl dřívější údaj. V průměru posledních tří měsíců tak ekonomika generovala 245.000 nových příležitostí, což byl nejlepší vývoj od počátku roku 2010. Zároveň bylo, co do tvorby pracovních míst, posledních 6 měsíců nejsilnějším obdobím od roku 2006.
Míra podzaměstnanosti v únoru mírně klesla na 14,9 procenta z 15,1 %. Šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke však nepovažuje poslední posílení trhu práce za přesvědčivé, minulý týden prohlásil, že situace je "daleko od normálu" a že ke zlepšení situace bude potřeba silnější růst poptávky po americkém zboží a službách. Spotřebitelské výdaje, které se odvíjí od výše příjmů domácností, tvoří zhruba 70 procent americké ekonomiky.
Od srpna loňského roku klesla americká nezaměstnanost o 0,8 procentního bodu, což pomáhá prezidentu Obamovi ve volební kampani, v níž je stav americké ekonomiky velmi důležitým faktorem. Dosažení růstu zaměstnanosti v dalších měsících je jedním z klíčů pro šance prezidenta Baracka Obamy na znovuzvolení v listopadových volbách.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Mediafax)