Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britský ekonom: Výsledkem dluhové krize bude světový pořádek diktovaný Čínou

Britský ekonom: Výsledkem dluhové krize bude světový pořádek diktovaný Čínou

16.03.2012 14:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Výsledkem současné dluhové krize ve vyspělých zemích bude podle britského ekonoma Phillipa Coggana zcela nový mezinárodní politický a ekonomický systém. Jeho povahu si přitom bude diktovat největší světový věřitel, kterým je v současnosti Čína. Coggan to uvedl v rozhovoru s časopisem IMF Survey, který vydává Mezinárodní měnový fond (MMF).

Ekonom v něm připomněl, že i předchozí krize mezinárodního monetárního systému vyústily ve změnu mezinárodních pořádků. Výsledkem kolapsu zlatého standardu zajišťujícího hodnotu měn ve 30. letech minulého století byla v roce 1944 dohoda z Bretton Woods. Hodnotu měn podle ní určoval vztah dolaru, který zůstal jedinou měnou formálně navázanou na zlato.

Tento systém se ale na počátku 70. let zhroutil a nahradil systém plovoucích směnných kurzů. Nastalé inflační tlaky pak dostaly na starost silné centrální banky. Nyní se ale podle Coggana hroutí i tento systém.

"Jeho kolaps znovu přinese nový světový pořádek. Británie vytvořila původní zlatý standard v okamžiku, kdy byla hlavním světovým věřitelem. Spojené státy určily podobu Bretton Woods. Nový systém, který vznikne, tak vytvoří Čína, jež je největším světovým věřitelem," uvedl.

Coggan, jenž mimo jiné píše do vlivného týdeníku The Economist, své názory přibližuje v nové knize Paper Promises: Debt, Money, and the New World Order (Papírové sliby: Dluh, peníze a nový světový pořádek). Historii v ní pojímá jako bitvu mezi věřiteli a dlužníky.

Věřitelé podle něj během času trvali na zdravých penězích, navázaných například na zlato anebo jiné měny, aby netratili. Dlužníci naopak chtěli pružné peníze. Chtěli, aby jich vznikalo více v čase krize či aby se měnily směnné kurzy, aby mohli snížit hodnotu svých dluhů. V historii je několik období, kdy výrazně narostly dluhy, říká Coggan. Krize nastaly ve 30. a 70. letech minulého století a nyní. Jejich výsledkem vždy byla změna povahy měnového systému.

Výše současných dluhů přitom podle ekonoma nemá odbody. Vlády sice v minulosti byly i zadluženější, nyní ale dluh prostupuje celou ekonomikou. Zadlužené jsou i domácnosti, firmy a banky. Ve většině vyspělých zemí tak celková zadluženost činí 300 až 400 procent HDP. U Irska či Islandu to byl dokonce sedmi- až devítinásobek HDP. "V historii něco takového nemá obdoby," podotkl Coggan.

Důsledkem tak vysokých dluhů podle něj mimo jiné bude, že vlády nebudou schopné splnit své sliby lidem, například v podobě penzí či zdravotní péče. Budoucnost tak přinese bitvy o to, komu zůstane Černý Petr. "Daňoví poplatníci budou bojovat se státními zaměstnanci, mladí se starými, bohatí s chudými. Některé země pak budou bojovat s jinými - ne vojensky, ale slovně - o to, kolik dluhu zaplatí a kolik se jim odpustí," uvedl ekonom.

Příčinu současného stavu vidí v roce 1971, kdy Spojené státy opustily zlatý standard a zmizelo poslední pojítko mezi měnou a kovem. Od té doby svět podle Coggana vstoupil do jedinečné éry, kdy peníze nejsou nijak ukotvené. Není tak nic, co by omezovalo tvorbu dluhů. Minulé systémy přitom taková omezení obsahovaly. "Peníze se obecně používaly k nákupu aktiv a banky je půjčovaly proti nějakým aktivům," podotkl ekonom.

Nový systém přinesl vysoký nárůst poměru zadluženosti k HDP, prudký nárůst důležitosti finančního sektoru a bezprecedentní zhodnocení trhů. Když se pak v roce 2000 propadl trh s akciemi a centrální banky snížily úrokové sazby, přesunula se spekulativní aktivita na trh s bydlením v USA, řekl Coggan. Jedním z důvodů podle něj byl všeobecný pocit, že ceny nemovitostí nemohou klesnout, a že tak představují pro investory bezpečná aktiva. V konečném důsledku vznikla bublina, jež stála na počátku nynějších světových finančních potíží.

V současnosti je jejich nejviditelnějším projevem evropská dluhová krize. Podle Coggana nemůže skončit jinak, než že věřitelé ze severní části kontinentu přijdou o peníze, které půjčili problémovému jihu. "Lidé v severoevropských zemích si to budou muset nakonec připustit. Ale nacházíme se v demokracii snažící se vyřešit, na koho toto utrpení padne. Důležité tak je, kolik toho řečtí voliči vydrží bez revolty. A kolik vydrží němečtí voliči odepisovat dluhů bez revolty?" podotkl ekonom.

(Zdroj: čtk, MMF)


Váš názor
  • Nový SVET a PORIADOK?!
    26.03.2012 8:58

    Napohľad akoby konštruktívna vízia pán Coggana na úlohu Číny -ako moderátora NSP môže zalichotiť pročínsky orientovaným štátom v zóne jej vplyvu v Ázii. Pre krajiny JUHU, hlavne európske,ako aj pre africké štáty nemôže byť Čína v pozícii hegemóna i garanta NSP, aj napriek jej momentálnej predurčenosti tak finančne,ako aj veľmocensky. Hegemonizmus v rokoch 1945-2012 v jeho globálno-konvenčnom ponímaní bol v koncovke viac problematický, ako konštruktívny. Je pravdou že do tretieho milénia SME nevošli ani s štrukturálnymi, ani reformnými projektami, lebo ich miesto "ZAUJALI" nedoriešené principiálne problémy druhého milénia aj s víziami o ich usporiadaní!....?Konvenčnosť kapitalizmu aj s bezbrehými možnosťami - viď roky 1970-2012,či jednobarevná orientácia komunizmu v jeho perestrokovou "úpravou" a dôsledkami, ale aj Čínska "filozofia" prosperity - v princípe využívajúcej viac nedostatky oboch systémov v operačnom priestore globalizácie -to sú vlastne VSTUPNÉ "ÚDAJE" na globálny PROJEKT ku tvorbe Nového poriadku sveta. Otázkou je, kto by mal byť menežujúcim koordinátorom takého dejinného projektu?! Partikulárnosť súčasného stavu len k prístupu nahromadených konfliktných problémov globálneho pôvodu i významu a hlavne globálny cynizmus voči pomeru BOHATSTVA & BIEDY a chudobnejúca stredná vrstva aj v globálnom merítku -to je takmer neriešiteľný G-problém aj pre CIRKVI, pôsobiace v týchto teritóriách...A aký "čínsky zázrak" by mohol preklenúť takúto koncentráciu globálnych problémov a ich dôsledkov - čo len od roku 1929?! Globálna makroproblematika, vyžadujúca REFORMY - počínajúc OSN a jej štruktúrami -odamerikanizovanými /nie ako doteraz!/ a vytvorenie podmienok pre mikroglobálne problémy štátov v ich špecifických i národných problematických stavoch - to by mohla byť nová cesta. Ale "dať MANDÁT" Číne 2012-2032, aby sa podujala na takúto - aj pre Čínu- historickú úlohu, by bolo NEKOLEKTÍVNE, tak z hľadiska zodpovednosti za stav do 2012, ako aj GARANCIE za očakávaný stav a hlavne ZMENU pre roky po 2012. Konštruktívna a racionálna sumarizácia systémových poznatkov do 2012, podmienená vstupom do procesu prípravy takéhoto projektu GLOBÁLNEHO pracovného KOLEKTÍVU odborníkov -bez šedých a máilitantných ŠÍBROV - ako dôkaz civilizovaného, ľudského a občianského základu -tam nikde musí byť ZÁKLAD nového a predovšetkým ĽUDSKÉHO poriadku na Zemi. 26.3.2012
    turcan
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university