Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke do Evropy: Musíte dále posílit bankovní sektor. Šéf Bundesbank brojí proti dalšímu přetížení bank dluhopisy

Bernanke do Evropy: Musíte dále posílit bankovní sektor. Šéf Bundesbank brojí proti dalšímu přetížení bank dluhopisy

21.3.2012 10:25, aktualizováno: 21.3. 14:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Chcete-li zcela vyřešit svou krizi, neobejde se to bez dalšího posílení bank eurozóny, soudí prezident americké centrální banky Ben Bernanke. Evropské politické špičky sice chválí za některé dobré politické kroky, ale strukturální problémy podle něho stále trvají. „Černá ovce“ Evropské centrální banky - německý guvernér Jens Weidmann - nadále doporučuje ostražitost vůči objemu dluhopisů evropských států v rozvahách evropských bank s tím, že právě tato provázanost stála na počátku evropské dluhové krize.

„Úplné vyřešení krize bude vyžadovat další posílení evropského bankovního systému,“ stojí v projevu, který dnes Bernanke přednese při odpoledním vystoupení před výborem pro vládní reformu Sněmovny reprezentantů. Evropští politici podle prezidenta Fedu musejí nyní také provést další politické kroky pro podporu ekonomického růstu, posílení konkurenceschopnosti a snížení nestability zkoušených zemí eurozóny.

Z pohledu amerických bank Bernanke uklidňuje trhy ujištěním, že jejich expozice vůči okrajovým zemím eurozóny zůstává omezená, nicméně expozice vůči jádrovým zemím eurozóny, jako je Německo či Francie, zůstává vysoká. „Evropská aktiva představují asi 35 procent všech aktiv na primárním trhu peněžních prostředků v USA za měsíc únor, a tyto fondy zůstávají strukturálně v ohrožení, navzdory některým konstruktivním krokům (v Evropě),“ vysvětluje v dnešním projevu Bernanke s tím, že v případě potřeby je centrální banka připravena zasáhnout a stabilizovat americké trhy.

Bernanke konstatoval, že americké finanční instituce jsou do určité míry vystaveny ztrátám z prodaných úvěrových pojistek CDS proti možné platební neschopnosti v Evropě. Uvedl ale, že velké banky nejsou bankroty zemí jako Řecko nijak ohroženy. "Tyto prodeje (CDS) mají více než vykompenzovány nákupy ochranných nástrojů, což znamená, že v případě státního bankrotu budou americké finanční instituce čistými příjemci plateb CDS," řekl.

Spolu s Bernankem před výbor sněmovny předstoupí i ministr financí Timothy Geithner. Ten v úterý vystoupil ve výboru pro finanční služby, kde varoval Evropu před přílišným spoléháním na rychlé snižování rozpočtových deficitů. "Konsolidace veřejných financí by měla postupovat pozvolna a reformy by se měly rozložit na více let," řekl Geithner.

Také uvnitř Evropské centrální banky jsou stále slyšet hlasy po další aktivitě proti opakování krizového vývoje. Šéf německé centrální banky a člen bankovní rady Evropské centrální banky Jens Weidmann včera řekl, že eurozóna musí řešit problém nadměrného investování bank do státních dluhopisů svých domácích zemí. Přetížení bank státními dluhopisy bylo podle něj jedním z hlavních faktorů dluhové krize zemí měnové unie.

Neúměrné nákupy státních dluhopisů domácími bankami vytvořily podle šéfa Bundesbanky nebezpečné provázání. Po propadu cen dluhopisů tento úzký vztah ohrozil domácí bankovní sektor, což ještě zvýšilo tlak na ohrožené země.

"Významným kanálem šíření nákazy byla vysoká koncentrace státních dluhopisů v rukou bank příslušných zemí. Jakmile se začalo měnit vnímání rizik (na trhu dluhopisů), staly se banky s vysokými objemy oslabených státních dluhopisů těžkým břemenem pro finanční stabilitu," řekl guvernér Bundesbanky. "Musíme lépe prozkoumat, jak nejlépe ten problém řešit," dodal.

Weidmann se ve svém vystoupení zaměřil hlavně na otázku regulace na ochranu před budoucí finanční krizí. Uvedl, že je "skeptický vůči napravování nežádoucích výsledků na finančních trzích přímými zákazy nebo potlačováním tržních aktivit". Co se týče role centrálních bank v regulaci finančního sektoru, řekl, že je důležitá, ale neměla by narušit jejich nezávislost.

Jens Weidmann je sice jakožto guvernér Bundesbank účasten rozhodování ECB, přesto pojal za nutné adresovat na  hlavě této instituce na začátku března ostře kritickou nótu. Mario Draghi si mimo jiné mohl přečíst varování před zvýšenou rizikovostí některých z posledních kroků ECB. Kritizoval například i uvolnění podmínek pro kolaterál, který ECB přijímá výměnou za své půjčky. Výsledkem tohoto kroku bylo vyšší objem druhého LTRO, který podle analytiků banky zhusta využívají právě pro nakupování nových emisí dluhopisů zemí na okraji eurozóny.

(Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů