Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankéř ECB: Návrat k předkrizové politice nebude snadný

Bankéř ECB: Návrat k předkrizové politice nebude snadný

26.3.2012 15:53, aktualizováno: 27.3. 8:08
Autor: ČTK

Aktualizováno

Návrat k měnové politice, kterou Evropská centrální banka (ECB) uplatňovala před finanční a dluhovou krizí, zřejmě nebude snadný. Na konferenci o centrálním bankovnictví v Paříži to dnes připustil člen rady guvernérů ECB Christian Noyer. Cílem je podle něj zajistit stabilní cenové prostředí. Prezident ECB Mario Draghi ale tvrdí, že politika ECB inflaci nepodporuje.

"Návrat k předchozímu stavu pro nás možná nebude tak snadný, jak bychom si přáli," řekl Noyer, který je zároveň guvernérem francouzské centrální banky. "Pevně ale věřím, že je třeba zajistit, abychom během přechodného období neohrozili nebo nezhatili to, čeho jsme z hlediska měnové a cenové stability dosáhli před krizí," dodal podle agentury Reuters.

ECB v minulých letech sáhla k několika opatřením, která sama označila za nestandardní. Patří k nim hlavně odkupy aktiv kvůli posílení likvidity v bankovním systému. Analytici už několikrát upozornili, že jsou s těmito kroky spojena značná inflační rizika, což ECB odmítá. Peníze, jimiž se teď snaží podpořit ekonomiku, prý bude schopna včas sterilizovat.

Dlouhodobý názor ECB na dopady masivního tištění peněz dnes zopakoval i Draghi. Více než bilion eur (asi 25 bilionů Kč), které ECB od konce loňského roku formou levných tříletých úvěrů ve dvou vlnách napumpovala do bankovního systému, prý inflaci nezvýší. Levné úvěry naopak pomohly bankovní sektor stabilizovat.

"Dopady na inflaci a ceny aktiv bychom očekávali jen v reakci na trvalý a citelný růst objemu peněz a úvěrů. Nikoli v reakci na samotný růst likvidity ze strany centrální banky," řekl Draghi v projevu v Berlíně. Obavy z inflace dávají v souvislosti s politikou ECB najevo hlavně Němci. Kvůli tomu ECB několikrát kritizoval guvernér německé centrální banky Jens Weidmann.

Noyer ale řekl, že s expanzí bilance ECB jsou spojena rizika, která nelze ignorovat. Eurosystém je ale prý velmi dobře kapitalizován, takže je chráněna i jeho nezávislost před riziky této expanze. Eurosystém tvoří ECB spolu s centrálními bankami jednotlivých zemí.

Snahy o přechodné uvolnění cílů cenové stability Noyer označil za totálně pomýlené. Na druhou stranu je ale možné, že s nestandardními kroky bude muset ECB žít ještě dlouho.

Němci neradi vzpomínají na hyperinflaci, která je potkala ve 20. letech minulého století, za takzvané Výmarské republiky. K nákupu jednoho bochníku chleba tehdy Němci potřebovali kolečko plné bankovek a v zemi se dokonce objevovaly bankovky a poštovní známky s nominální hodnotou v řádu bilionů marek.

Draghi řekl, že rostoucí inflační tlaky nesignalizuje ani stabilizace růstu objemu úvěrů, které banky poskytují firmám. K této stabilizaci hodně přispěla zmíněná dvě aukční kola, při nichž ECB nabízela v neomezeném množství úvěry v rámci mimořádného programu LTRO (Longer-Term Refinancing Operations).

Míra inflace v zemích eurozóny v únoru činila 2,7 procenta a ECB očekává, že nad dvěma procenty se udrží po celý letošní rok. Snižovat by se měla až během příštího roku. ECB má cíl držet inflaci těsně pod hranicí dvou procent.


Váš názor
  • ani "retronávrat 2008" v 2012-22
    26.3.2012 18:11

    MY - pamätníci "68 a následného "poučenia z krízového vývoja ,"...len toľko! Ak sa nevykoná Euroanalyticko-kritický ROZBOR systémových omylov a nedostatkov každého druhu 1945-2012 - včítane zodpovednosti za VEDOMÉ USApodvody na EURÓPE 1945-1989 aj s Ruským podielom na povojnovom stave do roku 1989, s reálnym miestom i významom Číny v rokoch 1949-1989 až po "čínsku realitu 2012" - tak akékoľvek politické USAEUšpekulácie len oddialia predmostie reforiem. A ECB s ostatnými EUinštitúciami, včítane euroatlantických militantných štruktúr sa budú pohybovať len na hrane eskalácie napätia s odcudzovaním občianskej Európy, očakávajúcej vysnenú euroobčiansku demokraciu čo len od roku 1989 donekonečna...Ak by mali byť ciele cenovej stability a ich smerovanie k euroobčanom, ako dôkaz euroobčianskej demokracie a prosperity, tak kapitalizácia eurosystému ako dôkaz - by musel mať cieľovú oblasť aj mimo Nemecka, Francúzska,....Neni ešte tomu tak a ani do roku 2022 asi nebude a ak len DOVTEDY by musela či mala robiť ECB "neštandardné kroky, tak to je už v tejto chvíli EUROZÁZRAK a výrazne väčší ako ZÁZRAK NSR v minulosti....KTO tomuto verí, ten musí byť euroeuforický optimista 2022?!
    turcan
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data