Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výpověď pro nadbytečnost: Když za vás najmou nového člověka, nemusí to být faul

Výpověď pro nadbytečnost: Když za vás najmou nového člověka, nemusí to být faul

2.4.2012 6:00
Autor: KŠB, KSB

Firmy potřebují fungovat efektivně, proto někdy musí měnit složení svých zaměstnanců. Některá pracovní místa mohou zrušit, jiná vytvořit. Obávaným následkem těchto opatření může být z pohledu zaměstnance výpověď pro nadbytečnost. Zaměstnanci se často domnívají, že v případě nadbytečnosti, respektive zrušení „jejich“ pracovního místa pro ně zaměstnavatel nemá mít žádnou práci a jsou překvapeni, když až do ukončení pracovního poměru mají práci dále vykonávat.

Dalším velkým překvapením pak je, když se po obdržení rozhodnutí o organizačních změnách ve společnosti a výpovědi pro nadbytečnost dozvědí, že společnost hodlá najmout nové pracovníky -  a to po jejich odchodu! Toto rozčarování pak často vystřídá žaloba podaná na zaměstnavatele pro neplatnost výpovědi. S argumentem, že o žádné nadbytečnosti nemůže být řeč, když se budou nabírat noví pracovníci!  

Tři podmínky pro nadbytečnost

Podobné rozčarování nejmenované zaměstnankyně vysoké školy vedlo k podání zmiňované žaloby. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu. Ten připomněl, jaké podmínky musí být splněny, aby zaměstnavatel mohl dát zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost: musí existovat rozhodnutí zaměstnavatele o změně úkolů, jeho technického vybavení či snížení počtu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. V důsledku daného rozhodnutí se konkrétní zaměstnanec stane nadbytečným a zmiňované rozhodnutí musí být příčinou toho, že se daný zaměstnanec stal nadbytečným (musí být dána tzv. příčinná souvislost).  

O tom, který zaměstnanec se stane nadbytečným, rozhoduje jedině zaměstnavatel a soudu nepřísluší jeho rozhodnutí po věcné stránce hodnotit či dokonce měnit. Zákon totiž zaměstnavatelům umožňuje, aby stavy a složení svých zaměstnanců regulovali dle svých potřeb. V demokratické společnosti a za existence volného trhu snad ani není možné uvažovat, že by tomu mělo být jinak. To však neznamená, že by zaměstnanci měli být vystaveni libovůli zaměstnavatelů – proti tomu je chrání podmínky, které zákon vyžaduje pro ukončení pracovních poměrů pro nadbytečnost.

Nejvyšší soud také připomněl, že rozhodnutí zaměstnavatele o organizačních změnách ve společnosti nepovažuje za pracovněprávní úkon, ale jen za úkon faktický. Samotné rozhodnutí totiž nevede automaticky ke změně či zániku pracovněprávních vztahů. Rozhodnutí je jen jednou z podmínek – podkladem pro rozhodnutí o ukončení pracovního poměru s nadbytečným zaměstnancem. A dokud není zaměstnanci rozhodnutí sděleno a především výpověď doručena, pro zaměstnance se nic nemění.

Nic víc, nic míň

Soudu tak přísluší zkoumat jedině, zda bylo rozhodnutí přijato a zda jej přijala osoba oprávněná (samotný zaměstnavatel u fyzických osob či statutární orgán u právnických osob). Nic víc, nic míň. Zda bylo rozhodnutí přijato, závisí na obsahu rozhodnutí, nikoliv na jeho označení. Jinak řečeno: pokud z rozhodnutí zaměstnavatele vyplývá, že plánované změny činí s úmyslem dosáhnout změny svých úkolů, technického vybavení, snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivity práce nebo jiné organizační změny, může toto rozhodnutí být podkladem pro výpovědi zaměstnancům pro nadbytečnost.

Dodejme na závěr, že v daném případě rozhodnutí zaměstnavatele – vysoké školy vedlo k tomu, že na katedře cizích jazyků zaniklo místo vedoucího – docentky a na místo vyučujícího byl přijat nový pracovník. Celkový počet zaměstnanců se sice nezměnil, ale změnila se jejich struktura z hlediska kvalifikace. A soud potvrdil, že takové rozhodnutí zaměstnavatele bylo v souladu s právními předpisy a nebylo jednáním diskriminačním.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data