Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: Nenucená výměna „mezinárodních“ řeckých dluhopisů naráží na odpor i lhostejnost. Zbývají dva dny...

Řecko: Nenucená výměna „mezinárodních“ řeckých dluhopisů naráží na odpor i lhostejnost. Zbývají dva dny...

02.04.2012 13:19, aktualizováno: 2.4. 15:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ani dvojí prodloužení termínu pro výměnu řeckých dluhopisů za 8,1 miliardy eur řízených mezinárodním právem a drženým v rukou soukromých věřitelů pravděpodobně nepřinese kýžený výsledek. Řecká vláda při jednáních, která musejí dle mezinárodního práva probíhat obligaci po obligaci, slýchává „ne“ častěji, než „ano“. Do vypršení nabídky přitom zbývají již jen poslední dva dny.

„Na 20 z 36 jednání z minulého týdne držitelé dluhopisů buď odmítli vládní návrh, odročili jednání, nebo nebylo dosaženo kvóra potřebného pro rozhodnutí,“ píše řecký odbor pro správu státního dluhu v dnešním tiskovém prohlášení.

Většina řeckého dluhu u soukromých věřitelů zapojená do vládního programu směny dluhopisů byla řízena řeckým právem. Z celkem pro směnu vhodných 206 miliard eur dluhu to bylo 177 mld. EUR (tedy 86 % celku). Směna tohoto dluhu řízeného řeckým právem proběhla před měsícem následovně: dobrovolně si k 8. březnu přihlásilo 85,8 procent držitelů dluhopisů, ale po využití legislativní doložky collective action clause (CAC) byli k výměně přinucení i zbylí držitelé dluhopisů řízených dle řeckého práva. Výměna dluhopisů řízených dle řeckého práva byla dokončena 12. března.

V rámci dohody o oddlužení soukromí držitelé dluhopisů vyměnili své znehodnocené státní dluhopisy za nové s nižší nominální hodnotou, delší dobou splatnosti a nižšími úroky. Na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů soukromí investoři ztratili – nové dluhopisy odpovídaly 31,5 procentům nominálu původních dluhopisů. Věřitelé mimo řeckých dluhopisů získali ještě 24měsíční dluhopisy evropského záchranného fondu EFSF.

U menšinové skupiny držitelů dluhopisů, které se řídí zahraničním právem, které neumožnuje využít CAC , dosáhla účast před necelým měsícem asi 70 procent. Z celkových 27,2 miliardy eur vhodných ke směně vládní návrh akceptovalo 19,1 miliardy eur. Zbylým držitelům těchto dluhopisů za 8,1 miliardy eur dala řecká vláda po skončení první fáze výměny čas nejprve do 23. března. V den, kdy měla nabídka vypršet, však Řecko termín prodloužilo až do 4. dubna.

Taková jsou alespoň poslední čísla agentury AFP. Agentura Bloomberg však dnes uvedla, že dosavadních jednání s držiteli dluhopisů řízených mezinárodním právem se zúčastnili věřitelé držící obligace denominované v dolarech, eurech a švýcarských francích v hodnotě 26,8 mld. USD, tedy mírně přes 20 mld. EUR. Kladným výsledkem zatím skončilo jednání v případě dluhopisů za 15,3 mld. USD. Výsledek jednání u řeckých dluhopisů za 11,5 mld. USD je zatím nejistý.

Jaké má nyní zadlužené Řecko další možnosti? Thomas Costerg, hlavní ekonom pro Evropu u Standard Chartered Bank říká, že země může buď dále pokračovat v jednání dokud nedospěje k dosažení kompromis, nebo splatit celou jistinu, poslední možností je potom nezaplacení dlužné částky. „Splacení celé jistiny by pravděpodobně vyvolalo otázky ohledně spravedlnosti předchozí směny obligací řízených řeckým právem, zatímco tvrdý bankrot by pravděpodobně přinesl soudní spory,“ shrnul Costerg dilema řecké vlády s tím, že by investoři neměli zapomínat, že řecká dluhová krize neskončila.

Nejbližším datem, kdy bude muset Řecko opět utvrdit mezinárodní investory o své solventnosti, je 15. květen, kdy dospěje do splatnosti dluhopis řízený mezinárodním právem o objemu 450 milionů eur. Řecko však může podle agentury Bloomberg obligace splatit s až 30děnním zpožděním bez porušení podmínek emise.

(Zdroj: AFP, Bloomberg, Greek Public Debt Management Office)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data