Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Opět se roztáčí spirála nadměrné likvidity

Natixis: Opět se roztáčí spirála nadměrné likvidity

5.4.2012 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Centrální banky po celém světě udržují nadále expanzivní monetární politiku i přesto, že averze k riziku poklesla. Nacházíme se tak v podobné situaci jako v roce 2003 a výsledkem je nadměrná likvidita a nevyhnutelně i další bubliny na trzích s investičními aktivy. Stimulační politika je uplatňována ve Spojených státech, Velké Británii, eurozóně, Japonsku a dalších zemích, protože se centrální banky obávají poklesu ekonomické aktivity nebo návratu krize. Zároveň je ale patrné, že dochází ke zlepšení stavu americké ekonomiky, odolnosti rozvíjejících se ekonomik a známek řešení krize v eurozóně. V jejich důsledku vidíme zmíněný pokles averze k riziku.

Vývoj monetární báze (v poměru k nominálnímu HDP) v USA, Velké Británii, Japonsku a eurozóně vidíme v grafu:

n1

Zatímco světová monetární báze dále roste, averze k riziku, kterou popisuje následující graf, prudce klesá:

n2

Nesoulad mezi velmi expanzivní monetární politikou a vývojem v ekonomice, která již nečelí krizi a ve které klesá averze k riziku, má silný vliv na ceny aktiv. Podobná situace nastala již v letech 2002 a 2007 a výsledkem byl prudký růst cen nemovitostí, komodit a akcií v rozvíjejících se ekonomikách. Celkově tak vidíme, že během recesí přichází expanzivní monetární politika, která ale zůstává i během oživení - vytvořené peníze nejsou z trhů nikdy staženy - a kvůli kterým rostou ceny aktiv. Je pravděpodobné, že od konce roku 2011 se tato spirála znovu roztáčí.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • v které fázi cyklu jsme v r.2012
    5.4.2012 19:13

    Celkově souhlas z dlouhodobého pohledu, ty nominální statistiky sedí. Nicméně snad každý dnešní racionální ekonom či investor jasně vidí, že doba kdy "...a vývojem v ekonomice, která již nečelí krizi a ve které klesá averze k riziku" ještě stále nenastala. Stačí se podívat do Řecka - stále nemá na splacení dluhopisů vydaných pod jiným než řeckým právem a dále na výnosnost dluhopisů Portugalska a Španělska, kde výnosy opět rostou...Německá a britská výroba za únor obě klesly i meziročně. Takže klasika, nahrnutí levné likvidity je koupení si času, nejde o strukturální řešení v daných zemích, které teprve pomalu a bolestně začíná trochu přicházet. Je to souboj s časem a tím, co voliči a firmy ještě vydrží pro znovuobnovení konkurenceschopnosti.
    Václav
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba