Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeho se Němci tak bojí?

Čeho se Němci tak bojí?

10.4.2012 18:16
Autor: Redakce, Patria Online

Většina německé laické i odborné veřejnosti je proti tomu, aby ECB jakýmkoliv způsobem zvětšovala velikost své rozvahy. Stejně tak nesouhlasí s žádnou formou federalismu (eurodluhopisy, fiskální transfery, částečně společné rozpočty). Pokud ale federalismus nebude nastolen, musely by být eliminovány vnější deficity zemí v problémech, jinak by docházelo k neustálému růstu jejich vnějšího dluhu a nakonec by přišla krize vnější solvence. Němci protestují i proti tomu, aby jejich úspory proudily do jiných zemí eurozóny, což dokazuje například debata o systému Target2. Čeho se Němci tak bojí?

Zřejmě mají obavy z inflace. V současné situaci však v eurozóně panuje vysoká nezaměstnanost, snižují se mzdy a dluh. Inflace proto nebude rizikem ještě dlouhou dobu. Vývoj celkové nezaměstnanosti v eurozóně (fialově) a využití výrobních kapacit (šedě) ukazuje graf:

001

Možná, že se Němci také obávají toho, že by museli již navždy platit dávky jiným zemím v měnové unii. Náklad, který by tyto platby představovaly, by byl ovšem mnohem menší než náklad, který by pro Německo znamenal rozpad eurozóny. Ostatní země navíc provádějí kroky, které omezují rozsah nutné federalizace a obavy z morálního hazardu.

Jestliže by měl federalismus eliminovat nerovnováhy běžných účtů, Německo by muselo s ohledem na velikost svého přebytku běžného účtu platit ostatním zemím asi 100 miliard eur ročně. Tento náklad by byl ovšem mnohem menší než náklad spojený se ztrátou konkurenceschopnosti, kterou Německo utrpělo rozdělením eurozóny a prudkým posílením nové marky. To by sebou navíc přineslo i kapitálové ztráty u aktiv držených Němci v zahraničí.

Němcům možná vadí i to, že sami prošli obdobím pomalého růstu mezd a deregulace trhu práce, ale jiné země eurozóny tímto směrem nejdou. Pokud by tak ovšem učinily všechny země měnové unie, Němci by ze svých reforem příliš netěžili. Navíc v současné době ostatní země vyvíjejí snahu o podobné kroky, jaké podstoupilo Německo.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • vůbec nechápu, proč se všichni trefují do Německa
  10.4.2012 22:37

  když je nějaký problém, socani (za slovo socani si můžete dosadit cokoliv) se rozhlíží kolem sebe, koho podojit a když se bude bránit, čím je možné mu vyhrožovat. Vůbec nechápu, proč by jako Němci měli odnést rozpad eurozóny. Nezabředával bych hluboko do všech pro a proti, ale jestliže Němci mají v nátuře makat, bude jim dobře s unií, bez unie, s markou či eurem.
  Oliwer
 • Kto sa koho bojí v EU
  10.4.2012 19:56

  Primárnym "bátím sa" v EU neni to, čoho sa Nemci boja, ale čo je najväčším nebezpečím NEMCOV v EU do 2022?! Otáznou je ešte dilema - že KOHO považovať v tomto prípade ZA NEMECKO?! Na ktorom mieste sa nachádza OBČAN Nemecka a aj jeho hierarchické miesto,,. Už totiž pridlho je NEMECKO avantgardou Únie aj s "ich rizikami" a ich previazanosťou na krajiny EU zase v ich závislosti na Nemecku - a ešte bez GARANCIE!!! V tomto zmysle neni existenčným problémom federalizmus v europonímaní s pohľadu Merkelovej a Bundestagu Nemecka! Politicko-finančná NEZODPOVEDNOSŤ a akýsi pokrízový euroflegmatizmus ohrozaných ekonomík v týchto štátoch aj s ich doslova eurovypočítavosťou na úkor najviac NEMECKA...A keby len tento faktor bol europrimárnym na najbližších i najrizikovejčích 10 rokov!!! Ak toto eurogavidné obdobie "prinesie pozitívny systémovo-sociálny KLON socializmu a kapitalizmu v kontúrach 2012-2022 -to by bol po 22 rokoch EUROZÁZRAK. Kto je eurooptimista -možno uverí, ale eurorealita ako celok a jeho výhľady a hlavne narastajúce riziká - ich elementárna až patová situácia , či s pohľadu odborných euroskeptikov,atď - včítane laickej euroverejnosti v chudobných a na EU.závislých štátoch -tohoto sa zákonite Nemecko ad block bojí najviac a asi až do 2022, ak nie dlhšie-ale POTOM, za akú cenu?!
  turcan
Aktuální komentáře
13.12.2017
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba