Nizozemí podle mezinárodní ratingové agentury Fitch Ratings riskuje růstem svého dluhu zhoršení ratingu, uvedl analytik agentury Chrise Pryce. „Nizozemsko je na pokraji negativní ratingové akce," řekl pro Daily Telegraph. Standard & Poor's už v lednu varovala, že Nizozemsko může letos nebo příští rok přijít o svůj nejvyšší rating "AAA", pokud nebude podle plánu snižovat deficit veřejných financí. Zatím zemí ale zůstává nejvyšší hodnocení od S&P , Moody’s i Fitch.
Nizozemská menšinová vláda už přes šest týdnů vyjednává o tom, jakým způsobem sníží schodek rozpočtu o dalších 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), aby v roce 2013 dosáhla 3 % HDP, tedy na souladu s maastrichtským kritériem EU. "V červnu se uskuteční zasedání ratingového výboru. Riskují, když nechávají dluh nadále růst," dodal Pryce.
Pátá největší ekonomika eurozóny, Nizozemí, neudržela krok s jejím jádrem a bude se potýkat s rostoucími úrokovými náklady. Její slabost jen stěží dovolí snížit rozpočtový schodek pod 3% limit k HDP do roku 2013, uvedli nedávno analytici . Podle nich si Nizozemí udrží nejvyšší ratingové hodnocení, ale přijde přinejmenším varování v podobě negativního výhledu. „Slabost nizozemské ekonomiky je velmi obtížným východiskem pro snižování celkového zadlužení země. Nizozemí je v horší pozici, než Německo, Finsko či Lucembursko,“ uvedl tým ekonomů v čele s Jürgenem Michelsem, hlavním ekonomem v Londýně.
Očekávání, že ekonomiku Nizozemska v letošním roce bude provázet pokles, vyslovil také nezávislý nizozemský institut pro analýzu ekonomické politiky CPB. Mírné oživení by mělo podle think tanku CPB přijít ve druhé polovině letošního roku a posílit ekonomiku k růstu o 1,25 procenta v roce 2013. Jen pomalý nárůst tempa na 1,5 % pak analýza předpovídá v následujících letech 2014 a 2015.
Ekonomiku podle zprávy brzdí především kombinace rostoucí nezaměstnanosti a nízké domácí spotřeby v důsledku vyšších odvodů na penze, poklesu výše vyplácených penzí, restriktivní vládní politiky a klesajících cen domů. Think tank CPB také řadí Nizozemí již mezi "periferní" ekonomiky. Jeho prognózy přitom tamní vládní kabinet používá při sestavování rozpočtu. CPB zvýšila odhadované schodky vládního hospodaření s veřejnými prostředky a uvedla, že pokud země nechce zůstat na stejné lodi s okrajovými zeměmi, musejí přijít „důvěryhodné politické kroky“, které pomohou udržet důvěru investorů.
„Nizozemsko čelí stejným problémům jako Itálie a Španělsko. Rozpočtové škrty jsou zde stejně potřebné k tomu, aby vláda opět získala kontrolu nad rozpočtem, a zároveň musí dojít ve stejnou dobu k spuštění reforem, které zajistí ekonomický růst,“ vykresluje společné problematické rysy poradní think tank. Odhaduje přitom, že pokud chce nizozemská vláda rozpočtový schodek na maastrichtské úrovni 3 % HDP, budou nezbytná úsporná opatření za 16 miliard eur.
(Zdroj: Fitch, CPB, , mediafax)