Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janáček (ČNB): Po polovině roku nastane čas na diskusi o zvýšení sazeb. Koruna rychle posiluje

Janáček (ČNB): Po polovině roku nastane čas na diskusi o zvýšení sazeb. Koruna rychle posiluje

25.04.2012 13:27, aktualizováno: 25.4. 14:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Růst cen v tuzemské ekonomice překračuje cíl centrální banky, což může vyprovokovat k růstu inflační očekávání a růst mezd. Česká národní banky by proto dle člena bankovní rady Kamila Janáčka měla počínaje druhou polovinou roku 2012 uvažovat o zvýšení sazeb. Základní dvoutýdenní reposazba zatím zůstává na rekordním minimu 0,75 procenta, od května 2010.

Zatímco ČNB nereaguje na růsty cen, vyvolané vládními opatřeními, měla by hlídat stabilní inflační očekávání, uvedl Janáček v rozhovoru pro Bloomberg. Zápůjční náklady zůstávaly stabilní s poklesem ekonomiky do recese ve druhé polovině roku 2011, zvýšení DPH v úvodu tohoto roku ale vyhnalo míru inflace nejvýše za poslední více než tři roky. Členka bankovní rady Eva Zamrazilová požadovala na posledním měnovém jednání 29. března zvýšení sazeb včetně hlavní 2T repo o 0,25 procenta. Otázkou nyní podle Janáčka je, do jaké míry jednorázové vlivy, jako bylo zvýšení DPH v úvodu roku, ovlivní mzdová vyjednávání a zda se to projeví v inflačních očekáváních a inflačních tlacích na poptávkové straně.

„Neříkám, že ČNB s jistotou změní sazby, ale jasné je, že diskuse nad trendy v inflačních očekáváních bude ve druhé polovině roku více dominantní, zejména pak v posledním čtvrtletí,“ uvedl Janáček. Odmítl zveřejnit, jak míní hlasovat na měnovém jednání 3. května. „Nastane diskuse o tom, zda dozrál čas na zvýšení sazeb,“ uvedl nicméně.

ČNB předpovídá míru inflace letos nad úrovní 3 procent a její postupný pokles na 1,5 procenta v prvním čtvrtletí roku 2013. „Převažujícím názorem bankovní rady v tuto chvíli je, že z domácí poptávky neplynou proinflační rizika, otázkou ale je, na jakém horizontu se to může změnit,“ uvedl Janáček. „Růst DPH na počátku roku 2013 by budil otázky, zda ten se již neprojeví do růstu inflačních očekávání,“ dodal. Právě se současnými záměry vlády Petra Nečase směrem k dalšímu růstu DPH v úvodu roku 2013 se dle Janáčka může (v takovém případě by se pohnula) měnit inflační prognóza ČNB. Zatímco zatím vidí Janáček inflační očekávání jako zakotvená, další růst DPH označil za „novou situaci pro vývoj inflačních očekávání a novou výzvu pro měnovou politiku“.

Český HDP ve 4Q11 klesl o 0,1 %, stejně jako ve 3Q. „Nemůžeme očekávat přínos domácí poptávky, domácností, vlády ani investic k růstu HDP České republiky v letošním roce,“ uvedl Janáček. Domácnosti podle něj v obtížných časech směřují ke zvyšování úspor, vláda omezuje výdaje, firmy se bojí investovat a trpí i nedostatkem exportních objednávek.

ČNB bedlivě dle Janáčka sleduje vývoj mezd a vyjednávání pro příští rok. Například Škoda Auto odsouhlasila růst platů o 5 procent v roce končícím v březnu 2013. „Nominální růst mezd o 4 až 5 procent či více a to napříč sektory ekonomiky by byl dalším rizikem v současné situace anemického růstu ekonomiky,“ uvedl Janáček. „Může to znamenat relativně prudký růst pracovních nákladů s negativním dopadem na konkurenceschopnost a vytvořit domácí poptávkové tlaky,“ dodal centrální bankéř.

Česká koruna po slovech člena ČNB o blížící se diskusi o možném růstu sazeb posílila proti včerejšímu závěru až o 20 haléřů na 24,72 CZK/EUR a 18,695 CZK/USD.

Vývoj kurzu koruny k euru za poslední 3 dny (online)(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • ČNB už je proti inflaci pozadu
  25.04.2012 14:21

  Tvrzení, že "[zatímco] ČNB nereaguje na růsty cen, vyvolané vládními opatřeními" je dosti nesmyslné. Vím, že ho říkají v ČNB skoro všichni. To ovšem nic nemění na tom, že nedává smysl. Ve skutečnosti nikdo neví, jaký díl z inflace kolem 3,8 procenta, o které slýcháme, má na svědomí zvýšení DPH. Fakticky záměr lidí z ČNB "ignorovat inflaci způsobenou vládními reformami nebo zvýšením DPH" může v praxi znamenat jen jednu jedinou věc: ignorovat v roce 2012 a možná i v letech dalších jakoukoliv inflaci, i kdyby byla třeba 20 procent za rok, jen proto, že politici udělali nějakou změnu. I pro takovou inflaci by tito koumáci mohli říct, že je to jen dočasný výkyv způsobený jednorázovým zvýšením DPH. Jediná skutečně konzistentní politika je brát vážně jakoukoliv inflaci, nehledě na to, zda ji lze "svést" na nějakou známou událost v politice nebo na trhu, nebo nikoliv. Je prostě špatně vymýšlet výjimky. V prvním okamžiku, kdy byla hlášená inflace výrazně nad 3 procenty, měla ČNB zvýšit úrokové míry a stlačit inflaci zase pod 1 procento, aby vybalancovala inflaci nad 3 a udržovala střednědobý průměr 2 procent. Realita je taková, že když se podíváme pořádně, můžeme *jakoukoliv* inflaci něčím vysvětlit a to "něco" lze navíc interpretovat jako jednorázové věci, které se ovšem mohou opakovat. To ale platí i pro zvýšení DPH. I zvýšení DPH může nastat znovu. Inflace z toho pocházející evidentně je úplně stejně reálná jako jakákoliv jiná. Správnou politikou ČNB je udržovat stabilitu měny v tom smyslu, že inflace se udržuje kolem 2procentního cíle. Tolerování výjimek na horní straně na základě pochybných vysvětlení o tom, že "tenhle příspěvek k inflaci lze vyhodnocovat zvlášť", znamená očůrávání předepsaných pravidel. A samozřejmě také ránu pro střadatele, kteří jsou v korunách.
  • Re: ČNB už je proti inflaci pozadu
   25.04.2012 14:37

   taky si myslim že by měli reagovat na každou inflaci bez "očištění", navím se dá slušně čarovat i s tím z čeho se počítá
   mila69
   • Politici v ČNB
    25.04.2012 17:12

    Jak vidno lidé v čele ČNB jsou politici nikoliv měnoví ekonomové a politikům vděčí za své pozice". Ignorování růstu cenové hladiny způsobené zvýšením nepřímých daní je toho jasným důkazem.
    Zappa
Aktuální komentáře
24.09.2020
11:07Část retailových vítězů při covidu neprodává online, cílí na nízké ceny
10:56Evropa navázala na americký propad, koruna celkem odolává  
10:26Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
9:06Rozbřesk: ČNB ponechává sazby beze změny, masivní ztráty koruny může tlumit
8:49Developer CTP uvažuje o IPO, futures míří šipkou dolů  
8:30Obchod Německa s východními sousedy se v červenci začal zotavovat
8:27Německo s výjimkou dvou krajů považuje Česko za rizikovou oblast
6:01Angeloni: Jak je to s novou strategií Fedu
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)