Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stejný a přitom tak trochu jiný květen

Stejný a přitom tak trochu jiný květen

14.5.2012 17:58

Slabost, která trhy v posledních týdnech postihla, je analytickými týmy evidentně zkoumána ze všech možných stran. Jednou z nich je pohled na to, jak se obvykle vyvíjí ceny akcií během roku. Svou troškou do mlýna přišla i Commerzbank, jejíž analytici vytvořili následující graf. Jde o průměrný pohyb DAXu během roku, základem jsou data od roku 1965:

květen

I já jsem se zde podobnému tématu před nedávnem věnoval. V „O dvanácti ziskových měsíčkách – jak (ne)obchodovat během roku“ jsme pohledem na sezónní vývoj amerického trhu mohli odvodit, že: Konec roku trh často nafukuje na úkor ledna a zejména února, pak přichází opět dva silnější měsíce, po nichž (tedy v dubnu/květnu) zisková síla měsíců slábne až do extrémního září. Pak se začíná situace zlepšovat a kulminuje opět prosincem.

Pohled na výše uvedený graf ukazuje dosti podobný vzorec chování. Německé akcie na konci roku obvykle prochází cca 5 % minirally. Pak trh chvíli přešlapuje a následuje opět asi 5% rally, která končí v dubnu/květnu. Celkový vývoj v období květen – říjen se pak dá nazvat stagnací. Z obrázku je patrné i to, že od roku 1965 trh celoročně v průměru posílil o necelých 10 %. Zvýšit bychom tuto návratnost sezónním obchodováním mohli tak, že se vyhneme zejména dubnu/květnu a srpnu/září. Za zdůraznění tak v USA i v Německu stojí právě slabost těchto dvou období a naopak častá síla trhu zaznamenaná ke konci roku. V uvedeném grafu je podobně jako na americkém trhu naopak těžké najít nějaký „lednový efekt“. Což je pro mě poněkud matoucí, protože o tomto efektu se poměrně intenzivně hovoří jako o dané věci. I u DAXu je ale patrné to, že letní měsíce jsou znatelně méně ziskové než měsíce zimní. Což odpovídá závěrem většiny studií, které hovoří o „letních rizikových prémiích“ apod.

S podobnými anomáliemi je to v celku asi jako s onou bankovkou ležící na chodníku. Běžný člověk ji prostě uvidí, sebere ji a nedělá z toho vědu. Technik začne uvažovat o tom, že na všech podobných chodnících by asi měly ležet bankovky. A ten, který věří v naprostou efektivitu trhů, zase bude na bankovku hledět, ale sám sebe přesvědčí, že tam žádná není. Protože kdyby tam byla, už by ji někdo sebral.

Letošní dubnokvěten se zatím vyvíjí v podstatě v souladu s výše uvedeným. Pohled na fundament (zejména v eurozóně) ale ukazuje, že to asi bude přece jenom tak trochu jiný květen. A možná že ony „letní rizikové prémie“ letos dostanou úplně jiný rozměr.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data