Akcie v posledních měsících znatelně posílily, výnosy dluhopisů ale nerostly tak, jak by měly v prostředí zlepšujících se růstových očekávání, naopak klesaly. Tuto situaci, kdy trhy říkají dva různé příběhy o tom, co se v ekonomice děje, komentovala pro FT Video Abby Joseph Cohen, která působí jako strategička v . Trhy podle ní vyprávějí dokonce několik různých příběhů – akcie rostou, protože se zlepšuje ekonomická situace v USA, snižuje se pravděpodobnost recese, ziskovost firem se nachází vysoko a ceny akcií stále nejsou drahé. Dluhopisy ale reagují na situaci po celém světě, včetně vývoje v Evropě a Číně. Americké vládní dluhopisy slouží jako bezpečné útočiště a jejich výnosy tak leží stále nízko.
Cohen se domnívá, že zatímco globální nejistota a situace v eurozóně a Číně zvedá ceny amerických vládních dluhopisů, ceny amerických akcií nesnižuje. Firmy v USA si totiž jsou stále schopny udržet vysokou ziskovost a pod negativní tlak se nedostaly. Velmi dobře alokují své aktivity v zahraničí, nejsou příliš vystaveny cenám komodit a mají velký podíl na trzích zboží s vysokou přidanou hodnotou.
Strategička uvedla, že v listopadu a prosinci poskytovaly firmy v indexu S&P 500 „mimořádnou hodnotu“. Modely diskontovaného cash flow totiž ukazovaly, že jejich ceny odrážejí předpoklad pětiletého poklesu zisků. Pak došlo k rally, ceny již nejsou tak atraktivní a nyní se dá čekat, že další vývoj už nebude stejně pozitivní, jako tomu bylo v předchozích měsících. Pro investory s delším investičním horizontem, mezi jedním a třemi lety, by ale menší korekce na trhu měly představovat příležitost k nákupu. To ovšem vyžaduje, aby kupovali „kvalitní tituly za rozumnou cenu“.
Globální trhy již odrážejí velkou část nejistoty a rizik spojených s vývojem v eurozóně. Největší obavy tak podle strategičky vzbuzuje vývoj spojený s listopadovými volbami v USA a „fiskálním útesem“, ke kterému americká ekonomika dorazí v prosinci letošního roku. V tuto chvíli se zdá, že dvě hlavní politické strany v USA nehodlají na odstranění tohoto problému spolupracovat a investoři tak pravděpodobně zůstanou opatrní. Politici sice naznačují, že nechtějí, aby problém kulminoval. Zmíněné volby jsou ale podle strategičky v tomto ohledu špatně načasované, protože „nikdo nebude chtít ustoupit příliš brzy“ a dialog během předvolební kampaně není příliš konstruktivní.
(Zdroj: FT Video)