Růst rozvíjejících se trhů se pravděpodobně nikdy nevrátí na úrovně, které jsme viděli před rokem 2008. Předtím jim totiž všechno hrálo do karet; Evropa i USA rostly slušným tempem, Čína se těšila z vysokého růstu. Po deseti letech se ale situace obrátila, potíže má zejména Evropa a jasné zpomalení se dostavilo i v Číně. Pro FTVideo to uvedl stratég Maarten-Jan Bakkum. Na rozvíjející se trhy podle něho doléhá negativně zejména vývoj v Číně. „Lidé obecně podceňují to, jak moc čínská ekonomika zpomaluje,“ řekl s tím, že zpomalení se projevuje v investicích, exportech i maloobchodních tržbách.
Zpomalování čínské ekonomiky se projeví zejména v zemích, které vyvážejí komodity. Nejsilněji to pak pocítí vývozci průmyslových kovů, lépe na tom budou země, které vyvážejí energetické komodity. Celkově Bakkum čeká, že poklesne čínský růst a zároveň klesne jeho komoditní intenzita.
„Rozvíjející se trhy mohou samozřejmě nadále růst o 4 – 5 % procentních bodů rychleji než ekonomiky rozvinuté. Stále tak jde o růstový příběh,“ míní stratég. Některé země ale budou podle něho zranitelnější, platí to o exportérech komodit i o zemích, které nemají ideálně nastavenou ekonomickou politiku, jako například Brazílie. Dobře si naopak vede Indonésie a ostatní země v jihovýchodní části Asie. Ty mají prostor pro další růst založený na strukturálních rysech jejich ekonomiky.
Speciální případ představuje podle stratéga Indie. Její ekonomika je na tom ze strukturálního hlediska poměrně dobře a měla by být schopna růst tempem 6 – 8 %. Zároveň má ale vysoké deficity. Vysoký fiskální deficit a deficit běžného účtu ji tak „v současném globálním prostředí činí trochu zranitelnou“.
(Zdroj: FT Video)