Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýty a pravda o zlatu

Mýty a pravda o zlatu

25.5.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Podívejme se na vývoj ceny zlata poté, co se v roce 1971 rozpadl Brettonwoodský systém a položme si následující otázky: Je možné identifikovat hlavní faktory, které cenu zlata určovaly (měnové kurzy, inflace, averze k riziku, likvidita, atd.)? Mají tyto faktory na cenu zlata trvající vliv? V jakých situacích poskytuje zlato zajištění: Při oslabení dolaru, růstu dlouhodobých sazeb či poklesu cen akcií? Zajišťuje návratnost, kterou zlato poskytuje, jeho místo v dlouhodobých investičních portfoliích?

Graf ukazuje vývoj nominální a reálné ceny zlata. Je z něj patrné, že obě prošly dvěma vrcholy, a to v roce 1980 a v roce 2011:

zlato1

Obecně se tvrdí, že se cena zlata pohybuje v souladu s následujícím:

1. Pokud dolar oslabuje, cena zlata posiluje a naopak. Korelace mezi kurzem dolaru a cenou zlata je skutečně poměrně silná. V letech 1970 – 2012 dosahovala u nominální ceny -0,63, v posledních dvanácti letech -0,83.

2. Cenu zlata zvyšuje riziko inflace. Korelace mezi inflací v USA či inflací v USA, EU 15 a Japonsku na straně jedné a cenou zlata na straně druhé je ale nestabilní a po roce 2010 úplně vymizela.

3. Nadměrná globální likvidita posouvá investory směrem k reálným aktivům, včetně zlata. V 70. letech skutečně panovala vysoká korelace mezi cenou zlata a monetární bází, podobně tomu bylo v letech 2000 – 2010. V 80. a 90. letech byla ale tato korelace malá.

4. Posun ke zlatu vyvolává rostoucí averze k riziku. Pohled na vývoj ceny zlata a indexu VIX ale neukazuje, že by mezi nimi panovala nějaká vyšší korelace.

Vedle výše uvedeného můžeme také posoudit vztah mezi zlatem na straně jedné a výnosy dluhopisů a cenami akcií na straně druhé. Pohled na data ukazuje, že mezi výnosy desetiletých vládních dluhopisů a cenou zlata není žádný pevnější vztah: Korelace byla pozitivní a vysoká v 70. letech a v 90. letech, vysokých negativních hodnot naopak dosahovala mezi roky 2000 a 2012. Mezi cenou zlata a akciemi je pak v průměru korelace pozitivní, ale v 90. letech byla silně negativní.

Výnosnost jednotlivých aktiv v různých obdobích porovnává následující tabulka:

zlato2

Celková analýza tak ukazuje, že hlavními faktory, které určují pohyb ceny zlata, je pohyb kurzu dolaru a globální likvidita. Investice do zlata tak poskytuje zajištění proti poklesu kurzu dolaru, ne však proti inflaci, růstu úrokových sazeb či poklesu akciového trhu. Návratnost zlata je ale v dlouhém období ve srovnání s akciemi, či dluhopisy, vyšší.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů