Proč všichni dávají rovnítko mezi odchod Řecka z eurozóny a jeho default? Tyto dva kroky jsou naprosto oddělené. Jestliže default postihne Illinois, nemusí tento stát odcházet z dolarové zóny. A je jasné, že pokud by tak učinil, byla by to pohroma. Podobně zmatené řeči o defaultu a odchodu z eurozóny jsou tím, co způsobuje velkou část problémů.
V případě, že by Řecko opustilo eurozónu a začalo opět používat drachmu, byl by tento krok samozřejmě doprovázen omezením toku kapitálu, rychlou devalvací, zadržením úspor a chaotickou změnou smluv v soukromém sektoru, která by měla ničivé důsledky: Budu své závazky platit v eurech, nebo v domácí měně? Každá smlouva pak skončí u soudu. Řeckého soudu.
Pouhé hovory o tom, že některá země opustí euro, je dobrý způsob, jak vyvolat run na banky. Správný krok musí jít přesně opačným směrem: Pevný závazek, že Řecko (Itálie, Španělsko a další země) eurozónu neopustí. Politici musí neustále dokola opakovat, že jim je jasné, že default neznamená odchod Řecka z unie a že měnová unie s defaulty je něco naprosto normálního. Vedle toho musí jasně vysvětlovat, jakou pohromu by odchod z eurozóny znamenal a že budou tolerovat defaulty, pády bank a dramatické snížení vládních výdajů, ale ne opuštění eurozóny.
Řecký odchod z měnové unie by prý měl pomoci tím, že lidé budou považovat 10 devalvovaných drachem za to samé jako 10 eur. Pokud by ale místo 10 eur dostali 5 eur, šlo by o jasné snížení příjmů. Porovnejme to s tím, kdyby se státy Illinois nebo Kalifornie rozhodly řešit své problémy s dluhem opuštěním dolarové zóny, omezením toku kapitálu a devalvací. K tomu přidejme růst zdanění bohatých. Svým důchodcům pak tyto státy mohou říci, že nesnížily jejich příjmy, ale věřili by jim? Položily by tyto kroky základ vyšší konkurenceschopnosti? A jak dlouho by trvalo, než by začal run na banky?
Odchod Řecka by představoval katastrofu i pro eurozónu. Lidé s bankovními účty v Itálii a Španělsku by totiž viděli, že jejich vlády nechápou, že je možné skloubit default s členstvím v měnové unii. A opět by začal run na banky.
Autorem je John H. Cochrane, profesor ekonomie na University of Chicago Booth School of Business.
(Zdroj: Blog J.H. Cocharneho)