Evropa je stárnoucí kontinent vedený hašteřícími se politiky, zhýčkaný přebujelým sociálním státem a zatížený koulí nefunkčního měnového režimu. Tak se na ni pravděpodobně dívají zahraniční investoři, kteří z velkých akciových fondů v eurozóně v posledních 14 měsících pouze stahovali peníze. Od začátku roku 2010, kdy se provalily problémy Řecka, odepsaly evropské akcie 18 %, zatímco amerických trh ve stejném období o 18 % posílil.
I když vyhlídky na růst v Evropě nejsou nejrůžovější a konec dluhové krize je v nedohlednu, musí někdy nastat situace, kdy jsou všechny špatné zprávy a katastrofické scénáře do ceny započteny a z kontrariánů se stanou býci. Tento okamžik je možná tady.
Málokterý investor bude asi ochotný vsadit na Evropu před výsledkem řeckých voleb, které se mají uskutečnit 17. června a jejichž výsledkem může být totální chaos. Aténská burza sice odepsala 90 % hodnoty, ale i odvážný spekulant by mohl levné koupě cenného papíru v eurech, následně převedeného na drachmy, nakonec litovat.
Řecká ekonomika je však jen kapkou v moři eurozóny. Evropa má řadu obřích korporací, které prodávají zboží a služby po celém světě a na situaci v periferii nejsou závislé. Zhruba 44 % zisků velkých evropských společností pochází z trhů mimo kontinent (u britských společností činí poměr 52 %), z čehož asi polovinu tvoří rozvíjející se země (dvakrát víc v porovnání se Spojenými státy). Evropské firmy jsou na hubené roky na domácích trzích zvyklé, a v minulosti se proto snažily razantně diverzifikovat odbytiště. Sázka na evropský nadnárodní koncern proto není to samé jako sázka na evropskou ekonomiku.
Evropské akcie zatím nejsou na historickém dně, ale valuace už vypadají relativně atraktivně. Ve Francii, Německu a Nizozemí se dividendový výnos pohybuje vysoko nad úroky z vkladů nebo nad výnosem desetiletých dluhopisů. Průměrný evropský titul na dividendě vynáší 4,1 %, zatímco americké akcie nabízejí 2,2% dividendový výnos. Cyklický upravený poměr P/E evropských akcií (počítá s průměrem zisků za posledních sedm let) činí 11; v případě amerického trhu 18,1. Tituly na Wall Street se tradičně obchodují s prémií oproti evropským burzám, avšak dnes tato prémie trojnásobně převyšuje historický průměr.
Nízká cena ještě neznamená prostor pro krátkodobý růst. Eurozóna by se mohla rozpadnout, což by stáhlo celý kontinent do hluboké recese. Taková varianta by ale zdrtila akciové trhy po celém světě. Pokud by evropské dividendy rostly pouze tempem inflace, dlouhodobý reálný výnos akcií by činil 4 %. Jestliže reálná bezriziková sazba v mnoha rozvinutých ekonomikách činí 0 %, Evropa stojí za zvážení.
(Zdroje: Buttonwood, Bloomberg)