Sto miliard korun pro Metrostav, 500 milionů pro TS Plzeň, tisíce nových pracovních míst. Společnosti, které usilují o dostavbu Temelína, se začínají předhánět v tom, kdo zaměstná nejvíc českých subdodavatelů. Do chvíle podání definitivních nabídek zbývá necelý měsíc.
Americko-japonský Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české konsorcium MIR.1200 (Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS) slibují 70procentní podíl českých firem na dostavbě Temelína, která ma vyjít nejméně na 200 miliard korun.
A už nyní podepisují s českými firmami memoranda a smlouvy na subdodávky z Česka. Firmy se svými sliby o zaměstnání českých partnerů snaží vylepšit vyjednávací pozici vůči konkurenci.
Máme exkluzivní smlouvy
Westinghouse už například s Metrostavem podepsal exkluzivní smlouvu na dodávku hlavní části stavebních prací. „Ta by měla činit až polovinu ceny celého projektu (až sto miliard korun – pozn. red.),“ řekl HN prezident Westinghouse pro Evropu, Střední východ a Afriku Yves Brachet.
Podobnou exkluzivní smlouvu podepsal Westinghouse i s firmou I & C Energo na dodávky kontrolních a řídicích systémů. Společnost má zároveň podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí s MIR.1200 v případě, že zakázku získá rusko-české konsorcium.
Zájemci o dostavbu Temelína volí také jiné cesty, jak na zapůsobit. Areva začátkem roku podepsala smlouvu se společností TS Plzeň na výstavbu kovacího lisu ve Francii za více než 500 milionů korun. „Areva nás vybrala na základě ceny a dodacího termínu. Pomohlo ale i to, že se uchází o dostavbu Temelína. My jsme se tímto při jednání zaštítili. Oni touto smlouvou pak mohou argumentovat v rámci tendru,“ řekl HN zdroj z vedení TS Plzeň. „V Česku nyní nejvíc spolupracujeme se Škodou JS a TS Plzeň,“ potvrdil pro HN obchodní ředitel Arevy Ruben Lazo.
TS Plzeň zároveň podle informací HN v současnosti podepisuje smlouvu s ruskou společností OMZ na dodávku lisu za přibližně šest milionů eur. OMZ je vlastníkem Škody JS (součást konsorcia MIR.1200), vyjednávací strategie konsorcia je tedy stejná jako v případě Arevy.
Průmysl: Mohou nás obejít
Areva a MIR.1200 navíc slibují v případě vítězství vytvořit víc než deset tisíc nových pracovních míst. Mezi ekonomy a průmyslníky ale stále panují obavy, že zájemci o jaderný tendr české firmy nakonec obejdou. „Uvědomujeme si, že tendr musí odpovídat evropským pravidlům. Přesto vyjednáváme se všemi uchazeči i naší vládou, aby tlačila na co nejvyšší podíl tuzemských subdodavatelů. Požadujeme také, aby firmy měly díky dostavbě přístup na zahraniční trhy k dalším zakázkám,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Zakázku kritizoval začátkem května na svých webových stránkách i člen Národní ekonomické rady Vladimír Dlouhý, podle něhož je reálné, že „komponenty, které jsou schopny na vysoké úrovni vyrobit české firmy, bude hlavní dodavatel poptávat jinde v zahraničí“.
Související články na IHNED.cz
Šéf Westinghousu o dostavbě Temelína: Větru neporučíte, jádro je stabilní zdroj energie
Bavoři se bojí "české Fukušimy", píše Die Welt. Chtějí zastavit rozšíření Temelína
O spolufinancování nových bloků Temelína se ucházejí Číňané, Rusové a Korejci