Ministři dostanou ve středu na stůl zprávu o tom, jak se v Česku v posledních šesti letech dařilo veřejným zakázkám. Kolik jimi proteklo peněz, jaké druhy soutěží byly nejrozšířenější, jak se dařilo e-aukcím...
Z materiálu, který pro vládu Petra Nečase sepsali experti ministerstva pro místní rozvoj, vyplývá, že jen loni se v tendrech protočilo na 500 miliard, předloni dokonce 600 miliard. Tedy zhruba polovina státního rozpočtu.
Výroční zpráva o stavu veřejných zakázek v ČR
Od dubna platí nový zákon o veřejných zakázkách, který výrazně zpřísňuje způsob, jímž se vypisují a organizují tendry ve veřejné správě.
Vláda si i kvůli tomu nechala sepsat analýzu, jak se se zakázkami zacházelo v minulých letech. IHNED.cz prošel čísla, která sestavili úředníci ministerstva pro místní rozvoj, a vybral z nich několik zajímavostí.
3,2 bilionu korun
V letech 2006 až 2011 vypsaly úřady a firmy ve vlastnictví státu či samospráv zakázky za minimálně 3,2 bilionu korun. Nejvíc to bylo v roce 2010, kdy přes tendry proteklo bezmála 600 miliard korun. Nejméně loni, kdy se kvůli vládním škrtům museli úředníci uskromnit – na zakázky šlo „jen“ 496 miliard.
46 miliard rozdaných napřímo
Zatímco v západní Evropě najdete zcela výjimečně zakázky, které byly bez uveřejnění svěřené rovnou jedné firmě, čeští úředníci a politici je mají velmi rádi. Jednací řízení bez uveřejnění představovalo v roce 2006 12,3 procenta všech výdajů na zakázky, loni to bylo 9,4 procenta, tedy asi 46 miliard korun. V zemích staré evropské patnáctky se přitom bez uveřejnění rozdá v průměru 3 procenta zakázek, upozornili ministerští analytici.
1,3 bilionu mimo registr
Ministerstvo pro místní rozvoj dále zjistilo alarmující věc: v letech 2006 až 2011 (a dříve to jistě nebylo jiné) se řada zakázek vůbec neobjevila v registračním systému a neřídila se zákonem o veřejných zakázkách, protože měly speciální režim – buď šlo výjimky, nebo o menší zakázky, na které není třeba vypsat soutěž. V roce 2006 se takhle utratilo za služby, dodávky a stavební práce zhruba třetina z celkových 550 miliard (přesně 196 miliard), loni to už ale byla téměř polovina ze 496 miliard (219 miliard). Za posledních šest let se takhle celkem utratilo více než 1,3 bilionu korun.
30 procent zakázek bez konkurence
Když se na ministerstvu pro místní rozvoj probíraly detaily zakázek za posledních šest let, zjistilo se, že hlavně u služeb a dodávek se nezvykle často stává, že se nakonec vybírá jen z jedné nabídky. A že se tedy nekoná žádná skutečná soutěž nabídek. V roce 2007 se to stalo u 45 procent tendrů, loni u třetiny. U stavebních prací byl trend opačný, zatímco v roce 2006 se v naprosté většině případů vybíralo z pěti nabídek, loni už ve čtvrtině tendrů figuroval jen jeden účastník.
10 miliard v e-aukcích
Elektronické aukce, které mají zprůhlednit a zlevnit výběrová řízení, jsou sice hit na některých radnicích či krajských úřadech, ve větší míře se ale zatím v českém hospodářství neuchytily. Loni přes ně protekla „rekordní“ dvě procenta veřejných rozpočtů, což bylo asi 10 miliard korun. Čeští úředníci je začali pozvolna používat v roce 2008.
Související články na IHNED.cz
Vědci chtějí zmírnit zákon o tendrech, ztížil jim nákup speciálních přístrojů - čtěte ZDE
EKONOM: První bilance úspor: Ve veřejných zakázkách se loni utratilo o 40 miliard méně - čtěte ZDE
V menších tendrech protečou bez kontroly stovky miliard. Poslanec ví, jak je prověřit - čtěte ZDE