Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Loučí se Amerika s uhlím? Do 10 let má jeho podíl v elektroenergetice klesnout na 30 %

Loučí se Amerika s uhlím? Do 10 let má jeho podíl v elektroenergetice klesnout na 30 %

13.06.2012 17:55
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Palivo, které pohánělo Spojené státy od průmyslové revoluce ve století páry až do éry iPhonů, je odsouváno na vedlejší kolej levnějšími a čistšími alternativami. Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Spojených státech letos podle dostupných odhadů klesne pod 40 %, což bude nejnižší úroveň od roku 1949, kdy se statistika začala vést. Ještě před čtyřmi lety tento podíl činil 50 %. Do konce dekády by z uhlí měla pocházet méně než třetina americké elektřiny.

Elektrárenské společnosti drasticky omezují využívání uhlí ve svých blocích a nahrazují ho zemním plynem, jehož cena díky nárůstu nabídky výrazně klesla. Plyn má oproti svému staršímu fosilnímu rivalovi další výhody: při jeho spalování do ovzduší uniká mnohem méně toxických látek a plynů, které přispívají ke změně klimatu. Tento faktor bude nabírat na důležitosti s přijímáním přísnějších zákonů na ochranu životního prostředí.

Zemní plyn by letos měl v americké elektroenergetice zaujmout druhé místo s 29% podílem (oproti 20 % v roce 2008). Pětina elektřiny je dnes vyráběna z jádra. Zbytek, kolem 13 %, připadá na vodní, větrné, solární a další obnovitelné zdroje.

Odklon od uhlí pociťuje celé pásmo Apalačských hor, kde se nachází nejvýznamnější ložiska a kde jsou důlní společnosti nuceny propouštět a omezovat těžbu. Energetici se potýkají s logistickým problémem skladování tun nevyužitého uhlí. Množí se soudní pře, jelikož se elektrárny snaží vyvléct z nevýhodných kontraktů a odmítají převzít nasmlouvané dodávky.

Společnost Alpha Natural Resoucrces, čtvrtý největší hráč na uhelném trhu, hodlá letos zredukovat těžbu o 11,5 mil. tun (celá roční produkce NWR), zavřít 12 dolů v Kentucky a Západní Virginii a propustit 353 lidí. Patriot Coal s roční produkcí 27 mil. tun už rozdal výpovědi tisíci lidem a jeho výkonný ředitel musel v květnu rezignovat. Akcie společnosti se během roku z 25 USD za kus sesunuly na něco přes dolar za kus. Arch Coal, který se zhruba 170 mil. vytěžených tun v roce 2010 zaujímal druhé místo na trhu, je na tom jen o něco lépe. Za poslední rok jeho akcie ztratily „jen“ 75 % hodnoty; od začátku roku prakticky jen klesají. 

 
Dominantní pozice uhlí v americké energetice trvala dlouho díky jeho nízké ceně a dostatečným zásobám. Spojené státy jsou po Číně největším těžařem a disponují nejrozsáhlejšími zásobami – současným tempem spotřeby by vydržely víc jak 200 let. Díky pracovním místům v důlním odvětví a přepravě se uhlí také těšilo silné podpoře politiků.

Ještě před pěti lety hodlaly elektrárenské společnosti stavět desítky nových tepelných bloků na spalování uhlí. Zhruba ve stejné době ale došlo k revoluci v plynárenství, jelikož se podařilo objevit levný a efektivní způsob, jak se dostat k dříve nedostupným obrovským zásobám plynu v břidlicových formacích. S růstem nabídky došlo k propadu cen a situace v elektroenergetice se radikálně změnila.

Navíc dochází k zpřísnění environmentální legislativy. Klasické tepelné elektrárny produkují 90krát víc oxidu siřičitého (kyselé deště), pětkrát víc oxidu uhelnatého (smog) a dvakrát tolik CO2 (skleníkový efekt) co paroplynové elektrárny. Zákony schválené v posledních letech omezují emise všech těchto plynů a nově i rtuti. Do tří let si vynutí uzavření 30 až 60 nejstarších a nejšpinavějších elektráren. Navíc elektrárnám hrozí, že již od příštího roku bude muset každý nový uhelný blok umět zachytit a skladovat emise CO2. Tato technologie je přitom extrémně drahá a zatím nepříliš efektivní.

Uhelní těžaři se nevzdávají a věří, že nízké ceny zemního plynu nepotrvají věčně. Přísné zákony na ochranu životního prostředí podle nich také nevydrží dlouho - kvůli škodlivému dopadu na ekonomiku. Těžké časy hodlají přežít orientací na export, který loni dosáhl rekordních 107 mil. tun. Kvalitnější uhlí s vysokou výhřevností, potřebné k výrobě oceli, je poptávané v zemích jako Čína, Indie a Brazílie.

Futures na zemní plyn se v dubnu dostaly na desetileté minimum 1,91 USD za tisíc kubických stop, což je zhruba 68 USD za tisíc m3. Včera plyn na burze uzavíral na 2,23 USD za tisíc stop (80 USD/1000 m3). Aby se uhlí elektrárnám, které mají možnost vybrat si, zase začalo vyplácet, musela by cena plynu vystoupat na víc jak 4,5 USD za tisíc stop (160 USD/1000 m3). Pro srovnání, Česko odebírá plyn od Gazpromu za 400-500 USD za 1000 m3. U nás se uhlí ještě dlouho do důchodu chystat nemusí.

(Zdroje: EIA, Reuters, ČTK)


Čtěte více:

IEA: Břidlice posunou USA v těžbě plynu před Rusko a otevřou cestu k růstu. Exxon Mobil zaútočí na chemickou jedničku Dow Chemical
05.06.2012 11:18
Spojené státy mohou díky mohutnému rozvoji zásob břidlicového plynu do...
Regulace nekonvenčního plynu je oříškem pro vlády na celém světě. Klady zatím vítězí nad odporem zemědělců a ekologů
06.06.2012 11:18
Dramatický růst zájmu o plyn z nekonvenčních ložisek, který zcela tran...
Australská ekonomika rychle roste, hnaná těžařským boomem. Výhled krotí ochlazování v Číně
06.06.2012 12:25
Australská ekonomika vykázala za první čtvrtletí roku rychlejší růst, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data