Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v eurozóně v květnu klesla druhý měsíc v řadě, ČR má třetí nejvyšší z EU

Inflace v eurozóně v květnu klesla druhý měsíc v řadě, ČR má třetí nejvyšší z EU

14.6.2012 12:06, aktualizováno: 14.6. 13:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Meziroční míra inflace v květnu v zemích eurozóny klesla na 2,4 procenta z dubnových 2,6 procenta, a dostala se tak na své 15měsíční minimum. Analytici tento výsledek očekávali, jelikož v souladu s dva týdny starými údaji, které jim poskytnul Eurostat v rámci rychlého odhadu inflace. Nově zveřejněný meziměsíční vývoj inflace ale překvapil poklesem jen o 0,1 procenta, když analytici po dubnovém 0,5% růstu očekávali pokles o 0,2 procenta.

Po vyloučení volatilních cen energií a nezpracovaných potravin meziroční inflace zpomalila na 1,8 procenta z dubnových 1,9 procenta, což zhruba odpovídá inflačnímu cíli ECB nastavenému na 2% úrovni. Analytici ale podle agentury Reuters očekávali zpomalení až na 1,7 procenta. Meziměsíčně ceny na tomto základě v souladu s odhady stagnovaly. Bez překvapení byla stagnace jádrové inflace na úrovni 1,6 procent.

Jasný důkaz slabších cenových tlaků v eurozóně může podle analytiků pro ECB znamenat další možnost snižování úrokových sazeb na nová historická minima. ECB na začátku června ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na 1,0 procenta a uvedla, že inflace v eurozóně se do konce roku zřejmě udrží nad hranicí 2 procent, pod níž by měla zpomalit začátkem roku 2013.

V celé Evropské unii se inflace za květen snížila na 2,6 procenta z 2,7 procenta v dubnu. V České republice přitom harmonizovaný index spotřebitelských cen dosáhl v květnu 3,5 procenta, což je třetí nejvyšší číslo z celé 27 členné Evropské unie. Vyšší inflaci už měli ze zemí EU mimo eurozónu jen Poláci (3,6 procenta) a Maďaři (5,4 procenta) a z eurozóny Estonci (4,7 procenta) a Malťané s Kypřany (3,7 procenta). Na opačném pólu figurují naopak Řecko (0,9 procenta) a Irsko se Španělskem (shodně 1,9 procenta) za eurozónu a Švédsko (0,9 procenta) a Bulharsko za desítku zemí EU neplatících eurem.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
 • Opravdu má ČR 3. nejvyšší inflaci
  14.6.2012 15:06

  Píšete, že "v České republice harmonizovaný index spotřebitelských cen dosáhl v květnu 3,5 procenta, což je třetí nejvyšší číslo z celé 27 členné Evropské unie. Vyšší inflaci už měli ze zemí EU mimo eurozónu jen Poláci (3,6 procenta) a Maďaři (5,4 procenta) a z eurozóny Estonci (4,7 procenta) a Malťané s Kypřany (3,7 procenta)." Já jsem doposud myslel, že 3+3=6.
  Oťas
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data