Aktualizováno Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na historické minimum 0,50 procenta. K tomuto kroku na podporu ekonomického růstu se ČNB neuchýlila již více než dva roky, naposledy uvolnila měnovou politiku 6. května 2010, a to také od 25 bazických bodů.
Dnešní pokles sazeb očekávala většina analytiků oslovených v agenturních průzkumech (20 z 24 oslovených v průzkumu Bloomberg). Koruna proto v první chvíli ponechala rozhodnutí ČNB bez větší reakce - zatímco minutu před rozhodnutím o sazbách obchodovala česká měna při kurzech 25,84 CZK/EUR a 20,78 CZK/USD, deset minut po oznámení volnější měnové politiky byly kurzy 25,83 CZK/EUR a 20,79 CZK/USD. Po necelé půl hodině však již posilovala vůči euru pod 25,80 a vůči dolaru pod 20,70. Následovala však opět mírná korekce.
Vývoj kurzu koruny vůči euru
Dnešního měnového zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů. Na tiskové konferenci zaznělo, že dnešní hlasování o sazbách proběhlo 4:3 ve prospěch snížení sazeb s tím, že 3 hlasy byly pro stabilní sazby na úrovni 0,75 procenta.
"Bylo to trošku méně komplikované než posledně, když jsme měli tři alternativy," uvedl Singer. Na předchozím měnovém zasedání 3. května hlasoval pro snížení sazeb guvernér ČNB Miroslav Singer a viceguvernér Vladimír Tomšík. Naopak pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Čtyři zbývající členové rady hlasovali pro sazby beze změny.
Guvernér dnes upozornil na to, že jedním z důvodů pro snížení sazeb byl i fakt, že prognóze centrální banky odpovídá pokles tržních úrokových sazeb ve zbývající části letošního roku a jejich následný růst od druhé poloviny příštího roku. Rovněž měnověpolitická inflace bude nižší než celková inflace. Měnověpolitická inflace je inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní. "Celkově ten obrázek ekonomiky nenaznačuje výraznější inflační tlaky," uvedl Singer.
Miroslav Singer dnes také uvedl, že nyní nelze předvídat další pohyb sazeb, jelikož zde svou roli hraje slabší koruna, která je hlavním proinflačním rizikem. Rizika pro českou ekonomiku se podle něho posouvají směrem k alternativním scénářům, které počítají s výraznějšími úspornými opatřeními, nižšími sazbami a nižší měnověpolitickou inflací.
"Ukazuje se, že alternativní scénář se blíží materializaci. V rámci něj je celková inflace vyšší, ale měnověpolitická inflace by byla ještě výrazně nižší," upozornil Singer. Zatímco základní scénář prognózy ČNB počítá příští rok s růstem ekonomiky o 1,9 procenta, alternativní scénář pak s růstem 1,1 procenta. Naopak inflace by podle alternativy měla být vyšší. Základní scénář prognózy počítá ve druhém a třetím čtvrtletí 2013 s inflací na úrovni 1,5 procenta, v případě alternativního scénáře by inflace stoupla na zhruba dvě procenta.
(Zdroj: ČNB, Bloomberg, ČTK)